Bruksela nie ma "planu B" ws. Brexitu. Unia Europejska liczy na to, że taki wcale nie będzie potrzebny. Rynki finansowe nie są aż tak optymistyczne. Dwie czołowe agencje ratingowe Fitch oraz Moody’s przestrzegają, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE poważnie odbije się na finansach Londynu. Materiał z programu "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiŚ.
- Nie spekulujemy na temat tego, co wydarzy lub co się nie wydarzy po 23 czerwca. Nie mamy "planu B" - mówi Margaritis Schinas, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej. - Nie uczestniczymy w tego typu zabawach intelektualnych - wyjaśnia.
Agencje ratingowe alarmują
Tymczasem agencje ratingowe biją na alarm, a ich komunikaty nie pozbawiają złudzeń. Fitch: „Brexit poważnie zaszkodzi brytyjskiej gospodarce, wiąże się z długoterminowym ryzykiem i znaczącymi kosztami ekonomicznymi”.
Moody’s: „Brexit zmieni perspektywę ratingu Zjednoczonego Królestwa na negatywną”.
"To głupota"
Analitycy mówią zgodnie, że z gospodarczego punktu widzenia Brexit to głupota. - Londyn to międzynarodowe centrum handlowe i miejsce, w którym siedzibę ma wiele koncernów zależnych od globalnego handlu. Jeśli burmistrz Londynu zachęca do tego, żeby wyjść z Unii, to tak jakby szef koncernu mięsnego zachęcał do przejścia na wegetarianizm - mówi Robert Halver, analityk Baader Banku.
Europa da radę bez UK
Premier Włoch otwarcie przyznaje, że Europa poradzi sobie bez Wielkiej Brytanii. Ma jednak wątpliwości czy Wielka Brytania poradzi sobie równie dobrze bez Europy.
- Konsekwencje Brexitu byłyby gorsze dla obywateli Wielkiej Brytanii niż dla mieszkańców reszty Europy. Jeśli miałbym cokolwiek prognozować, to moim zdaniem w przypadku Brexitu byliby jej obywatele i przedsiębiorstwa - stwierdził premier Włoch, Matteo Renzi. Brytyjski szef Europolu lojalnie ostrzega swoich rodaków. Wyjście z unii wcale nie ograniczy nielegalnej imigracji. - Bez względu na to, czy Wielka Brytania będzie w Unii Europejskiej czy nie, to wciąż będzie narażona na działalność podziemia przestępczego, które przerzuca ludzi na Wyspę - twierdzi Rob Wainwright, szef Europolu.
Za Brexitem Frexit?
Brexit jest jednym z czołowych tematów w europejskiej prasie. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wylicza, że Wielka Brytania eksportuje na wspólny rynek europejski niemal połowę swoich towarów. Niewątpliwie bez Unii będzie to trudniejsze.
Dla Francji porozumienie zawarte z Wielką Brytanią to prawdziwa pułapka dla Europy. Francuskie pismo "Liberation" przestrzega: „Brexit budzi francuskich eurosceptyków".
Istnieje ryzyko, że francuska skrajna prawica zechce podążyć tą samą drogą co Brytyjczycy i spróbować Frexitu.
Autor: ag/gry / Źródło: TVN24 BiS