Od początku 2023 roku 230 miejscowości zmieniło swoje nazwy. Najwięcej z nich leży w województwach pomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Tak wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Chodzi o rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w ubiegłym tygodniu. Przepisy weszły w życie 1 stycznia br.
"Ujęte zmiany są realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Postulowane zmiany dotyczą 720 przypadków w tym: ustalenia 7 nazw miejscowości, 10 nazw obiektów fizjograficznych, 228 zmian nazw lub rodzajów miejscowości, zniesienia 475 nazw miejscowości na terenie 225 gmin, 146 powiatów w 16 województwach" - mogliśmy przeczytać w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.
Zmiany miejscowości
Zmiany obejmą 2 679 684 mieszkańców 225 gmin. "W niektórych przypadkach zmian nazw miejscowości zaistnieje konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców i przedsiębiorców miejscowości objętych projektowanymi zmianami" - wskazało ministerstwo. Resort nie podał mieszkańców, których miejscowości będzie dotyczyła taka konieczność.
Najwięcej miejscowości, których nazwy się zmieniły, leży w województwach pomorskim (33), wielkopolskim (30) i łódzkim (29).
MSWiA zapewniło, że "wszystkie ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami, zgodnie z wymogami proceduralnymi". "Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany. We wszystkich przypadkach zostały spełnione wymogi ustawowe dotyczące uzyskania opinii właściwych rad gmin, powiatów i wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych" - dodano.
Z rządowych szacunków wynika, że wydatki jednostek samorządu terytorialnego, w związku ze zmianami, wyniosą około 100 266 zł. Są one związane m.in. z wykonaniem nowych szyldów, pieczęci urzędowych (np. dla szkoły), tablic z numerami porządkowymi nieruchomości, tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych oraz przeprowadzeniem zmian w dokumentacji geodezyjnej.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock