Sejm poparł uchwałę Senatu w sprawie ustawy ograniczającej skutki kradzieży tożsamości i umożliwiającej zastrzeganie numeru PESEL. Chodzi między innymi o zwiększenie ochrony danych przejętych przez oszustów, by uniemożliwić przestępcom na przykład zaciąganie kredytów.
Na posiedzeniu 22 czerwca Senat jednogłośnie opowiedział się za przyjęciem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Senatorowie zaproponowali do regulacji szereg poprawek m.in. o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym. Wszystkie poprawki Senatu zyskały poparcie strony rządowej.
Zastrzeżenie numeru PESEL - założenia ustawy
Celem ustawy - jak tłumaczył podczas parlamentarnych prac podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Lewandowski - to umożliwienie posiadaczom numeru PESEL zastrzegania go w rejestrze. Według autorów propozycji obywatele będą w ten sposób chronieni przed zaciąganiem na ich dane przez oszustów zobowiązań finansowych, takich jak kredyt i pożyczka, czy też przed wydaniem przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne duplikatów ich kart SIM.
Ustawa przewiduje, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia numeru PESEL. Lewandowski tłumaczył, że podmioty jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.
Weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie też konieczna w przypadku wypłat gotówki, które pojedynczo lub jako suma wypłat dokonanych w danym dniu w placówce bankowej jednego dnia będą przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL wypłata będzie możliwa po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wypłaty gotówkowej, nawet jeśli zastrzeżenie zostanie cofnięte.
Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL będzie mógł dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL za pomocą e-usługi, aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy.
"Możliwość nałożenia nowych obowiązków na operatorów"
W Senacie Lewandowski podkreślał, że ta ustawa jest przede wszystkim jednym z elementów pakietu, który ma chronić obywateli przed nadużyciami wobec nich w internecie. - Inne działania, które proponujemy - nie w tej ustawie, ale w kolejnych ustawach, które będą procedowane – to jest między innymi możliwość nałożenia nowych obowiązków na operatorów telekomunikacyjnych, tak by wychwytywali pewne schematy SMS-ów, przez które najczęściej naciągani są obywatele - mówił wiceminister.
Ponadto zmiany mają ułatwić dostęp obywateli do informacji zgromadzonych w ogólnopolskiej bazie danych o umowach ubezpieczeń komunikacyjnych prowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w tym w aplikacji mObywatel. Pozwoli to uczestnikom wypadku czy kolizji na natychmiastowe sprawdzenie umów ubezpieczeniowych uczestników zdarzenia.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock