Zakupy w niedzielę. Czy 24 kwietnia sklepy będą otwarte?

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Marian Noga o inflacji w Polsce
Prof. Marian Noga o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Prof. Marian Noga o inflacji w Polsce

Niedziela, 24 kwietnia 2022 roku to trzecia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy i galerie handlowe.

W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz do tej pory nie obowiązywał podczas ostatniej niedzieli stycznia oraz niedzieli poprzedzającej Wielkanoc. Do końca tego roku będzie jeszcze pięć niedziel handlowych. Wyjątki obejmą: ostatnie niedziele kwietnia, czerwca, sierpnia oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Oznacza to, że w niedzielę, 24 kwietnia br., sklepy będą otwarte. Następna niedziela handlowa przypadnie 26 czerwca.

Kalendarz handlowyPAP

Zakaz handlu w niedziele - zmiany

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Od początku lutego obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PhotoRK / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości