TVN24 Biznes | Z kraju

Zakupy przed 1 listopada. Różne decyzje Lidla i Biedronki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopada
Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopadaTVN24
wideo 2/6
TVN24Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopada

W najbliższy poniedziałek, 1 listopada sklepy będą zamknięte. Powodem jest Dzień Wszystkich Świętych. Biedronka zdecydowała się na zamknięcie sklepów również w niedzielę, 31 października, podczas gdy Lidl otworzy część swoich sklepów. Na taki ruch zdecydowały się również inne sieci. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy w najbliższych dniach.

31 października

W niedzielę, 31 października wypada kolejna niedziela z zakazem handlu. Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Na wyjątek dotyczący placówek pocztowych powołują się większe sieci handlowe, które decydują się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe. Przynajmniej na razie, za kilka miesięcy wejdzie bowiem w życie nowelizacja przepisów uszczelniająca zakaz handlu w niedziele.

W niedziele niehandlowe od kilku tygodni część swoich sklepów otwiera m.in. Biedronka. W niedzielę, 31 października wszystkie placówki należące do sieci będą jednak zamknięte. Przedstawiciele firmy zwrócili uwagę w komunikacie, że wiele osób, by odwiedzić groby najbliższych, podróżuje po kraju już w dniach poprzedzających 1 listopada.

"W tym roku to poniedziałek, więc wzmożonego ruchu można spodziewać się już od piątku 29 października. Wśród podróżujących na groby bliskich są również tysiące pracowników handlu. Biedronka właśnie z myślą o swoich pracownikach nie otworzy w niedzielę 31 października sklepów, które zgodnie z przepisami pracują w niedziele niehandlowe posiadając status placówki pocztowej" - wyjaśniono.

Na otwarcie sklepów, które pełnią funkcję placówek pocztowych, zdecydował się z kolei Lidl. Jednocześnie sieć zdecydowała o przyznaniu dodatku za pracę w najbliższą niedzielę. "Sieć w podziękowaniu za pracę w tym dniu, przyzna pracownikom pełniącym pracę w sklepach oraz centrach dystrybucji specjalny dodatek – zasilenie karty Lidl na kwotę do 100 złotych brutto" - czytamy w komunikacie Lidl Polska.

W najbliższą niedzielę otwarte będą również sklepy Auchan. "W związku z wprowadzeniem usług kurierskich, sklepy Auchan będą otwarte w niedzielę, 31 października" - przekazała Dorota Patejko z Auchan Retail Polska. Szczegółowe godziny otwarcia poszczególnych placówek są dostępne na stronie sieci, najczęściej będą to godziny 8.00-21.00.

Biuro prasowe Carrefour Polska poinformowało, że w niedzielę sklepy własne sieci Carrefour będą otwarte w godzinach 9.00-14.00. "Na obecną chwilę planowane jest otwarcie w najbliższą niedzielę 183 lokalizacji spośród ponad 250 sklepów własnych Carrefour na terenie całej Polski" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

W najbliższą niedzielę sklepy Kaufland będą otwarte w godzinach 9.00-20.00. Z kolei Dominika Juszczyk z Aldi Polska podała, że w niedzielę, 31 października sklepy Aldi będą czynne w godzinach od 10.00 do 17.30.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

1 listopada - Wszystkich Świętych

1 listopada wypada Wszystkich Świętych - to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. W tym roku to święto przypada w poniedziałek, w związku z tym przysługuje nam dodatkowy dzień wolny.

Tego dnia większe sklepy będą zamknięte, wyjątek stanowią mniejsze placówki, w których handel będzie prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Na liście jest m.in. Żabka.

Biuro prasowe Żabka Polska wskazało, że 31 października i 1 listopada obowiązują zasady działalności jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu. "Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą więc skorzystać z dopuszczonej przez Ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni możliwości prowadzenia w tych dniach sprzedaży osobiście. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy" - wyjaśniono w przesłanej nam odpowiedzi.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express.

2 listopada - Dzień Zaduszny

Wtorek, 2 listopada jest Dniem Zadusznym, który nie jest dniem wolnym od pracy. To normalny dzień roboczy. W efekcie, tego dnia, co do zasady, sklepy będą otwarte w standardowych godzinach.

PAP

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości