Szef Orlenu Daniel Obajtek spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Podczas rozmowy poruszono między innymi strategiczne kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej - przekazał płocki koncern.
Jak podał PKN Orlen, w rozmowie prezesa tej spółki i premiera Węgier uczestniczył także Zsolt Hernadi, prezes i dyrektor generalny węgierskiej Grupy MOL, którą koncern wybrał na partnera do realizacji wyznaczonych przez Komisję Europejską środków zaradczych w obszarze detalicznym w związku z prowadzonym procesem przejęcia Grupy Lotos.
Spotkanie Orbana z Obajtkiem
W informacji po spotkaniu PKN Orlen podkreślił, że "konsekwentnie dąży do wzmocnienia pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej, zgodnie ze strategią Orlen 2030". "Ekspansja geograficzna na rynkach, które są kluczowe z punktu widzenia rozwoju całej Grupy Orlen, obejmuje budowę sieci stacji paliw na Węgrzech, co zapewni koncernowi dołączenie do liderów w regionie" - zaznaczono. Jak podano, "podczas spotkania prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka z premierem Węgier Viktorem Orbanem poruszone zostały m.in. strategiczne kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy".
PKN Orlen przypomniał, że zgodnie z umową podpisaną z Grupą MOL płocki koncern zyska 144 stacje paliw na Węgrzech, co przybliży go do realizacji strategicznych założeń. "W ramach jednej transakcji wymiany aktywów PKN Orlen uzyska ponad 7 proc. udziału na detalicznym rynku Węgier i będzie czwartym koncernem w tym kraju pod względem liczby stacji" - wskazała spółka. Jednocześnie PKN Orlen zwrócił uwagę, że już teraz na węgierskim rynku hurtowym posiada 5 proc. udziału w przypadku benzyny i 4 proc. w przypadku oleju napędowego.
"Premier Viktor Orban, prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek oraz Zsolt Hernadi, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy MOL, omówili suwerenność energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej i wzmocnienie korytarza energetycznego Północ-Południe. Spotkanie dotyczyło również ogłoszonego kilka tygodni temu porozumienia pomiędzy Grupą MOL a koncernem" - podało biuro premiera Viktora Orbana, cytowane w informacji PKN Orlen.
Wejście MOL na polski rynek paliw
Biuro premiera Węgier oceniło, że "dzięki wymianie aktywów między spółkami, MOL wejdzie na polski detaliczny rynek paliw, gdzie może stać się trzecim największym graczem, z kolei PKN Orlen będzie czwartym koncernem na Węgrzech pod względem liczby stacji".
"Ta współpraca doskonale świadczy o dynamice gospodarczej obu krajów. Wzmacnia również współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej i przynosi korzyści relacjom gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas spotkania premier dał jasno do zrozumienia, że węgierski rząd jest zadowolony z akwizycji planowanej przez MOL i jednocześnie wita polskiego inwestora na Węgrzech, ponieważ polscy i węgierscy klienci zyskają dzięki uczciwej konkurencji rynkowej obu firm" – podało biuro premiera Orbana, które cytuje PKN Orlen.
Jak ocenił prezes PKN Orlen, decyzje biznesowe tego koncernu budują nie tylko jego mocną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej, ale przede wszystkim niosą korzyści dla całego regionu. - To ogromna wartość, że jako koncern mamy potencjał, aby zabezpieczyć ten region i zapewnić mu niezależność w kwestii dostaw paliw i źródeł energii. Węgry, gdzie jesteśmy już obecni na rynku hurtowym, są dla nas naturalnym kierunkiem rozwoju, tym razem w segmencie detalicznym - oświadczył Obajtek.
Strategia Orlenu
Prezes PKN Orlen podkreślił, że koncern skutecznie realizuje wyznaczoną strategię. - Nasz plan rozwoju zakłada wejście na kolejne rynki zagraniczne i to właśnie się dzieje. Jestem przekonany, że partnerskie relacje między naszymi krajami, wynikające ze wspólnej historii i doświadczeń, pozwolą w pełni wykorzystać możliwości koncernu i siłę rynku - dodał Obajtek.
PKN Orlen zapowiedział, że "planuje dalszą ekspansję w regionie i rozwój segmentu detalicznego, który stanowi jeden z kluczowych obszarów dla dalszego budowania mocnej pozycji Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i za granicą". Koncern zwrócił przy tym uwagę na rekordowe wyniki w ostatnich latach. "Strategia Orlen 2030 zakłada jego dalsze wzmacnianie, m.in. poprzez rozbudowanie sieci stacji paliw" - zapewniono w komunikacie.
Według PKN Orlen "do końca tej dekady w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod polską marką Orlen ma działać co najmniej 3,5 tys. stacji, w tym udział stacji zagranicznych w całej sieci ma wzrosnąć z 37 do 45 proc.", a efekty tych działań "bezpośrednio przełożą się na wyniki finansowe koncernu". "Szacuje się, że w obszarze detalicznym do 2030 r. EBITDA wzrośnie półtorakrotnie, czyli do ok. 5 mld zł" - oznajmił PKN Orlen.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Daniel Obajtek