Z kraju

1300 klientów Alfa Star już w Polsce. Niewiele czasu na składanie roszczeń

Z kraju


Urząd marszałkowski województwa mazowieckiego sprowadził już do kraju większość turystów biura podróży Alfa Star. Wczoraj do Polski wróciło blisko 200 osób, głównie z Hurghady w Egipcie. W sumie w kraju jest już 1300 turystów. Poza granicami nadal przebywa ok. 200 osób, które będą wracały w kolejnych dniach. W większości będą to powroty planowe. Do urzędu marszałkowskiego zgłaszają się już także klienci Alfa Star, którzy chcą odzyskać pieniądze za niezrealizowane wyjazdy.

Już od wtorku do urzędu marszałkowskiego wpływają pierwsze wnioski o roszczenia, są to przeważnie roszczenia z ostatniej umowy gwarancyjnej obejmującej wycieczki wykupione po 17 stycznia br. W sumie do Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki wpłynęło już kilkadziesiąt roszczeń.

Co zrobić?

Na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego www.mazovia.pl znaleźć można wszystkie niezbędne do składania roszczeń formularze oraz informacje, jakie dokumenty, gdzie i w jakich terminach można składać. Dla wszystkich klientów biura podróży Alfa Star uruchomiony został także specjalny adres mailowy: alfastar@mazovia.pl. Alfa Star posiada trzy gwarancje ubezpieczeniowe wystawione przez Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce. Pierwsza na kwotę 24,6 mln zł obejmuje okres od 17 września 2013 r. do 16 września 2014 r., druga na kwotę 19,4 mln zł obejmuje okres od 17 września 2014 r. do 16 stycznia 2015 r., a trzecia na kwotę 20 mln zł – od 17 stycznia 2015 r. W związku z tym najmniej czasu na złożenie dokumentów mają klienci, którzy wykupili wycieczki przed 17 września 2014 r. – ich czas na składanie roszczeń upływa już 16 września br. Turyści, którzy zakupili wycieczki miedzy 17 września 2014 r. a 16 stycznia 2015 r., mogą składać roszczenia do 16 stycznia 2016 r. Najwięcej czasu na składanie roszczeń mają klienci, którzy wykupili usługę w Alfa Star po 17 stycznia br. – termin na ubieganie się o roszczenie upływa we wrześniu 2016 r.

W sobotę, 29 sierpnia br. w godzinach popołudniowych biuro podróży Alfa Star poinformowało urząd marszałkowski mailowo o utracie płynności finansowej i zaprzestaniu realizowania oraz dalszej sprzedaży oferty turystycznej. Ponieważ biuro podróży zarejestrowane jest na terenie Mazowsza, pomocy turystom udzieli urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. W momencie upadku biura poza granicami kraju przebywało ok. 1600 osób.

Klienci Alfa Star pozostawieni sami sobie. Poszkodowanych może być kilka tysięcy osób:

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl