TVN24 Biznes | Z kraju

Rząd szykuje zmiany w składkach na ZUS. Jest data

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Negatywne skutki pracy zdalnej
Negatywne skutki pracy zdalnejTVN24
wideo 2/8
TVN24Negatywne skutki pracy zdalnej

Rząd zapowiada nowy projekt w sprawie składek na ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie umowy-zlecenia mają zostać oskładkowane – podał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Minister zapewnia, że resort niedługo przedstawi propozycję ustawy regulującej tę kwestię.

"Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Wyrównałoby także warunki konkurencyjne na rynku" – tłumaczy minister Szwed.

Jednocześnie zapewnia, że obecnie w grę nie wchodzi ozusowanie umów o dzieło.

Zmiany

O tym, że rząd zamierza w pełni oskładkować umowy-zlecenia pisała niedawno "Rzeczpospolita". Zmiany mogą oznaczać dodatkowy koszt dla firm w wysokości nawet 2,5 miliarda złotych.

Jak podawała "Rz", wyższe składki przedsiębiorcy zapłacą od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach-zleceniach lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, jeśli z pierwszej umowy opłacili składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od kolejnych umów płacą już tylko składkę zdrowotną i przez to otrzymują na rękę wynagrodzenie wyższe o około 30 proc.

Pełne oskładkowanie przychodów oznacza jednak nie tylko zwiększenie kosztów ich zatrudnienia dla przedsiębiorców, ale także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości