Egzekwowanie alimentów będzie łatwiejsze. "Ukrywanie majątku to główny problem"

W poniedziałek odbyła się debata zatytułowana "Alimenty to nasza wspólna sprawa"Shuttercstock.com

Ukrywanie majątku przy społecznym przyzwoleniu na niepłacenie alimentów jest głównym powodem niskiej skuteczności egzekwowania tych zobowiązań - uważają komornicy. Potrzeba zmian w prawie, ale przede wszystkim zmiany mentalności - przekonywali uczestnicy debaty na temat alimentów.

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (niez.) zorganizowała debatę zatytułowaną "Alimenty to nasza wspólna sprawa". Jak podkreśliła otwierając spotkanie, problem z egzekwowaniem alimentów dotyczy co najmniej miliona dzieci w Polsce.

Dużo spraw

Jak poinformował Tomasz Fornalski, rzecznik prasowy Rady Izby Komorniczej w Lublinie, komornicy prowadzą ok. 600 tys. spraw o egzekucję alimentów, a co roku wpływa ok. 60 tys. nowych. Podkreślił, że choć sprawy tego rodzaju traktowane są przez przepisy w sposób "uprzywilejowany" - co oznacza np., że komornicy mają obowiązek działać z urzędu, szukać majątku i nie rzadziej niż raz na pół roku podejmować próbę ustalenia sytuacji dłużnika - skuteczność egzekucji wynosi zaledwie 20 proc.

Choć - jak podkreślił Fornalski - od 2009 r. wzrosła ponad dwukrotnie, to wciąż jest to poziom bardzo niski. Dla porównania - skuteczność egzekwowania grzywien sądowych, przy takich samych instrumentach, wynosi 35 proc.

Zdaniem Fornalskiego przyczyną takiego stanu rzeczy nie są bezrobocie czy bieda, ale mentalność.

Podkreślił, że są instrumenty, dzięki którym komornik w ciągu kilku dni jest w stanie ustalić majątek dłużnika. - My jako komonicy zauważamy przyzwolenie na niepłacenie, brak potępienia postawy dłużników alimentacyjnych. Spotykamy się z tym na co dzień, widzimy, że dłużnik ukrywa majątek - mówił Fornalski. Dodał, że komornicy mają dostęp do informacji z urzędów skarbowych, gdzie są dane z ostatnich 5 lat, więc widać, jak zmienia się sytuacja majątkowa.

Jak mówił, często zdarza się, że dłużnik jeździ samochodem przyjaciółki, mieszka w domu rodziców, a oficjalnie zarabia grosze. Widać wtedy, jak powszechne jest przyzwolenie dla takich postaw: ze strony przyjaciółki, rodziców, pracodawcy.

Dodał, że samorząd komorników dostrzega ten problem, prowadzi kampanie edukacyjne, stara się nakłaniać wierzycieli, żeby zgłaszały się do kancelarii komorniczych.

Większa skuteczność

Jego zdaniem skuteczność działań komorników mogłyby zwiększyć np. kontrole pracodawców, ponieważ powszechnym procederem jest zaniżanie oficjalnego wynagrodzenia czy zatrudnianie na czarno. Zwrócił uwagę, że poważnym problemem jest także wypłacanie większości wynagrodzenia w dietach, które nie podlegają egzekucji komorniczej. W jego opinii słusznym krokiem są procedowane obecnie w Sejmie zmiany zmierzające m.in. do tego, by wyjawienie majątku miało miejsce przed komornikiem, a nie jak obecnie - przed sądem, co skróci postępowanie.

Obecnie przestępstwem jest "uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego", narażające osoby, na rzecz których są one zasądzone, na "niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych". Zdaniem Katarzyny Czaj-Trzcińskiej z Biura Rzecznika Praw Dziecka należy znieść warunek uporczywości, ponieważ jest ona różnie rozumiana. Płacenie niewielkich kwot raz na jakiś czas często już nie jest uznawane za uporczywe uchylanie się. Czaj-Trzcińska podkreśliła, że czasami wystarczy, że ojciec da dziecku raz w roku prezent na Dzień Dziecka.

Dodała, że na podstawie spraw wpływających do RPD można stwierdzić, że jest to ogromny problem. Od stycznia br. wpłynęło ok. 50 spraw związanych z brakiem alimentacji. "Tylko w jednej z nich prokuratora wniosła akt oskarżenia" - zaznaczyła.

Osoby, które nie są w stanie wyegzekwować alimentów, a ich dochód nie przekracza 725 zł netto na osobę w rodzinie, mogą starać się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Ich średnia wysokość to 370 zł. Skuteczność postępowań wobec dłużników, za których alimenty płaci państwo, wynosi niespełna 14 proc.

Słabe kryteria

Danuta Wawrowska, prawniczka i prezeska Stowarzyszenia "Kobiecy Słupsk", zwróciła uwagę, że samotna matka z jednym dzieckiem, która pracuje i zarabia minimalne wynagrodzenie, przekracza kryterium i nie otrzyma świadczeń z funduszu.

Wicedyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej w MPiPS Olgierd Podgórski podkreślił, że choć próg dochodowy uprawniający do świadczeń z funduszu od dawna nie był podnoszony, to wydatki na ten cel wzrastają, bo zwiększa się wysokość średniego wypłacanego świadczenia, a liczba osób je pobierających utrzymuje się na stałym poziomie.

Przyznał, że w tym momencie nie są prowadzone prace nad zmianą wysokości świadczenia ani jego likwidacją, ale rząd wprowadził w ostatnim czasie wiele rozwiązań zwiększających wydatki na świadczenia dla rodzin. Wprowadził m.in. zasadę złotówka za złotówkę, dzięki której przy przekraczaniu progu dochodowego świadczenia nie są odbierane, ale pomniejszane o kwotę przekroczenia. Jak przypomniał Podgórski, resort nie wyklucza, że w przyszłości zasada ta obejmie inne świadczenia zależne od kryterium, np. z funduszu alimentacyjnego. Dr Elżbieta Korolczuk ze Stowarzyszenia "Dla Naszych Dzieci" podkreśliła, że nakłady, które rząd przeznacza na politykę rodzinną pokazują, iż nie kwestia pieniędzy jest kluczowa w przypadku funduszu alimentacyjnego. - Kwestia pieniędzy jest istotna, ale to nie jest tak, że ich nie ma w ogóle - to kwestia priorytetów - przekonywała.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock.com

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl