Polska awansowała w europejskim rankingu transportu i już nie zajmuje ostatniego miejsca, jak to było jeszcze dwa lata temu - wynika z zestawienia Komisji Europejskiej. W Europie Środkowo-Wschodniej najlepiej wypadły Węgry, zajmując 7. miejsce, Polska znalazła się na pozycji 22.
Komisja Europejska ocenia co rok postępy w branży komunikacyjnej wszystkich państw członkowskich biorąc pod uwagę 30 kategorii. ocenia m.in. udział odnawialnej energii w transporcie, infrastrukturę drogową, kolejową, transport publiczny, zadowolenie mieszkańców, liczbę wypadków czy udział kobiet zatrudnionych w sektorze.
Jak podkreśliła KE, jej celem jest system transportu wysokiej jakości, bez emisji CO2, w pełni zintegrowany i wydajny.
- To zestawienie jest jak znak drogowy, wskazuje drogę i określa dystans, jaki jest wciąż do pokonania. Jest to użyteczne narzędzie dla nas, dla państw członkowskich i dla zainteresowanych stron, ponieważ określa, gdzie robimy postępy, a gdzie potrzebne są dalsze inwestycje i działania. Jest szczególnie krzepiące, że wysiłki Komisji, aby wypełnić lukę inwestycyjną w sektorze transportu, zaczynają przynosić efekty - oceniła Violeta Bulc, komisarz ds. transportu.
Ranking transportowy
W tegorocznym zestawieniu Polska zajmuje 22. miejsce wśród 28 państw UE. Jeszcze w 2014 roku Polska była ostatnia, w 2015 przedostatnia (przed Rumunią). Komisja Europejska chwali Polskę szczególnie za postępy w dziedzinie bezpieczeństwa na drogach. Największe deficyty widzi natomiast w obszarze infrastruktury.
Pierwsze miejsce już trzeci rok z rządu zajmuje Holandia, która otrzymała największa liczbę punktów w 15 kategoriach. Na kolejnych miejscach jest: Szwecja, Niemcy i Austria.
W rankingu uwzględniono dane Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiska, Światowego Forum Ekonomicznego.
Ranking transportowy KE:
1. Holandia
2. Szwecja
3. Niemcy
4. Austria
5. Dania
6. Finlandia
7. Węgry
8. Wielka Brytania
9. Estonia
9. Francja
9. Słowacja
12. Irlandia
13. Czechy
13. Hiszpania
13. Łotwa
16. Cypr
17. Włochy
17. Luksemburg
17. Malta
20. Belgia
20. Portugalia
22. Litwa
22. Polska
24. Słowenia
25. Bułgaria
26. Grecja
27. Chorwacja
28. Rumunia
Rewolucja w opłatach za drogi:
Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl, dw.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock