TVN24 Biznes | Z kraju

Mueller: jeżeli banki się nie zreflektują w sprawie lokat i depozytów, możliwe odgórne regulacje 

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o oprocentowaniu lokat
Rzecznik rządu Piotr Mueller o oprocentowaniu lokatRMF FM
wideo 2/9
RMF FMRzecznik rządu Piotr Mueller o oprocentowaniu lokat

Chciałbym wysłać wyraźny sygnał do sektora bankowego, że lepiej gdyby była to autorefleksja, a nie refleksja regulacyjna - mówił rzecznik rządu Piotr Müller pytany o apel premiera w sprawie wyższego oprocentowania lokat. W przyszłym tygodniu spotkanie premiera z ekspertami sektora bankowego - dodał.

Rzecznik rządu w Radiu Plus był pytany o zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego pakiet pomocowy dla kredytobiorców. Jak wskazał, prace nad projektem są już finalizowane i "lada moment trafi on do Sejmu i będzie realizowany". Jak dodał, celem jest, aby rozwiązania zostały uruchomione w wakacje.

Oprocentowanie lokat. Piotr Mueller: chciałbym wysłać wyraźny sygnał do sektora

Dopytywany o kwestię zastąpienia WIBOR-u innym wskaźnikiem, Müller wskazał, że jest to perspektywa początku przyszłego roku.

Rzecznik rządu był też pytany o apel premiera do banków, by oprocentowanie depozytów i lokat było wyższe. Müller przyznał: "Widzimy, że relacja pomiędzy wysokością odsetek za kredyty a lokatami jest nieprawidłowa i mogę powiedzieć, że banki mają pewien czas na to, aby same do tej refleksji dojść, a jeśli do tej refleksji nie dojdą, to być może trzeba będzie podjąć działania o charakterze regulacyjnym". W tym kontekście wskazał, że KNF może pewne postawy i zachowania banków weryfikować. - Można też zacząć pewne rozwiązania prawne wprowadzać, które pewne rzeczy uregulują - dodał.

- Chciałbym z tego miejsca wysłać wyraźny sygnał do sektora bankowego, że lepiej byłoby gdyby była to autorefleksja niż refleksja regulacyjna - mówił.

Dopytywany, do kiedy banki mają na to czas, rzecznik odparł, że w przyszłym tygodniu szef rządu spotyka się z ekspertami sektora bankowego, by rozmawiać, "w jaki sposób pewne rozwiązania wprowadzić, bez dodatkowych regulacji ustawowych". "Jeśli te nie poskutkuje, to być może trzeba będzie szukać nowych rozwiązań" - zaznaczył.

Plan pomocy dla kredytobiorców

Premier Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu w Katowicach plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne.

Jak wyjaśnił szef rządu, pomoc ta ma składać się z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące "wakacji kredytowych", drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty to wzmocnienie odporności całego sektora bankowego. Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u mają stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców, wskaźnik oprocentowania kredytów.

Projekt ustawy dotyczący wsparcia kredytobiorców będzie gotowy w ciągu kilku tygodni, by mógł zadziałać w wakacje - zapowiedział z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że prace nad nim trwają we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości