TVN24 Biznes | Z kraju

Spis na ostatnią chwilę. GUS: mogą być problemy z połączeniem

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Ostatnie dni na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym
Ostatnie dni na spisanie się w Narodowym Spisie PowszechnymTVN24
wideo 2/5
Spis powszechny dobiega końca

Coraz mniej czasu pozostało na przystąpienie do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Infolinia spisowa działa. Dzwoni na nią jednak tak dużo ludzi, że pojawia się komunikat, jakby nikt nie odbierał – poinformował w środę wydział prasowy Głównego Urzędu Statystycznego.

"Jest tak duże obłożenie infolinii, tak dużo jest osób oczekujących, że pojawia się komunikat, jakby infolinia nie pracowała, jakby nikt nie odbierał. Prosimy, żeby dzwoniący, którzy usłyszy taki sygnał, rozłączyli się i po chwili ponownie spróbowali zatelefonować" – wyjaśniono w wydziale prasowym GUS.

Podkreślono, że internetowa aplikacja spisowa dostępna przez strony GUS działa normalnie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Spis powszechny - termin upływa 30 września

30 września o godzinie 24:00 upływa termin, w którym możemy wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Udział w nim jest obowiązkowy, co wynika z przepisów ustawy o statystyce publicznej. Odmowa może skutkować karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności. W spisie powszechnym można wziąć udział na trzy sposoby:

● poprzez wypełnienie formularza przez internet w interaktywnej aplikacji (metoda CAWI)

dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99, która obsługiwana jest przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 18:00 (metoda CATI)

- odbywając rozmowę z rachmistrzem, tzw. wywiad bezpośredni lub telefoniczny. Rachmistrz dzwoni spod numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Zgodnie z ustawą nie można odmówić przekazania mu danych, a odmowa może się wiązać z nałożeniem kary grzywny.

Spis powszechny - jak spisać się online?

Ci, którzy zdecydują się na udział w spisie powszechnym online, powinni wejść na stronę spis.gov.pl, gdzie znajduje się aplikacja spisowa. Po kliknięciu w nią zostaniemy poproszeni o wybranie metody logowania. Należy wybrać jeden ze sposobów:

● logowanie poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej)

● logowanie poprzez wprowadzenie numeru PESEL oraz hasła (jeśli logujesz się po raz pierwszy, kliknij "Zdefiniuj hasło”, tam zostaniesz poproszony o podanie numeru PESEL, nazwiska rodowego matki i propozycji hasła, a następnie jego powtórzenie)

● poprzez wprowadzenie adresu e-mail i hasła (metoda dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL)

W kolejnych krokach należy już odpowiadać na wyświetlające się na ekranie pytania.

Spis powszechny - ile trwa, jakie padają pytania

Wzięcie udziału w spisie powszechnym nie zajmuje dużo czasu. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania trwa zwykle ok. 20 minut.

W formularzach spisu powszechnego trzeba podać informacje:

- dotyczące danych osobowych

- dotyczące adresu zamieszkania

- dotyczące współmieszkających osób

- dotyczące osób zameldowanych, ale przebywających za granicą

- dotyczące relacji rodzinnych

- dotyczące zamieszkiwanego mieszkania.

Uczestnicy muszą również wypełnić przygotowany przez twórców spisu kwestionariusz osobowy.

Autor:/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości