Senat nie podjął w piątek uchwały, w której zamierzał zaapelować do rządu o wycofanie się z "rozczłonkowania i sprzedaży" Lotosu. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podziękował senatorom za głosowanie.
Za uchwałą głosowało w piątek 28 senatorów, przeciwko było 51, wstrzymało się 19. W związku z wynikiem głosowania Senat nie podjął uchwały i zakończył postępowanie w tej sprawie.
W projekcie senackiej uchwały napisano, że agresja Rosji na Ukrainę postawiła w nowym świetle kwestię politycznego i gospodarczego bezpieczeństwa Polski, a w obliczu realnego zagrożenia dla naszego kraju ze strony Rosji konieczne jest natychmiastowe wstrzymanie transakcji wyprzedaży aktywów państwowej firmy Lotos.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do rządu, aby niezwłocznie wstrzymał, a następnie wycofał się z rozczłonkowania i sprzedaży Lotosu" - napisano w projekcie, który w piątek nie został przyjęty.
Obajtek dziękuje senatorom za nie przyjęcie uchwały
"Szacunek dla Senatorów RP, którzy opowiedzieli się polską racją stanu i odrzucili projekt uchwały autorstwa Platformy Obywatelskiej o zablokowaniu fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos" - napisał Obajtek w oświadczeniu przekazanym PAP.
Jak podkreślił, "dzisiaj najlepiej widzimy, że bezpieczeństwo energetyczne jest gwarancją stabilności gospodarczej, finansowej i społecznej państw europejskich". Zwrócił uwagę, w całej Europie mówi się obecnie o dostępności paliw i ich cenach oraz potencjalnym wpływie tej sytuacji na wzrost gospodarczy, dlatego w Polsce elementem niezbędnym do utrzymania bezpieczeństwa dostaw i stabilnych cen paliw jest fuzja PKN Orlen i Lotosu.
"To połączenie jest teraz potrzebne jak nigdy dotąd. Nie ma innej drogi. Wszelkie próby wstrzymania lub zablokowania fuzji należy traktować jako działania wbrew polskiej racji stanu" - uważa Obajtek.
Sprzedaż Lotosu
Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia decyzjami PKN Orlen, Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. PKN Orlen w ten sposób realizuje warunki przejęcia Lotosu, postawione przez Komisję Europejską. Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock