Z kraju

Nowe dowody osobiste od marca. Sejm za poprawkami Senatu

Z kraju

E-dowody od 2019 roku. "Nie wiemy, czy będą wygodne dla użytkownika"TVN24 BiS
wideo 2/5

Sejm poparł w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy umożliwiającej wprowadzenie tak zwanych e-dowodów. Nowe dokumenty mają być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Senat zarekomendował wprowadzenie do projektu czterech poprawek. Pierwsza usuwa możliwość wnioskowania o wydanie dowodu osobistego z podpisem osobistym dla osoby, która nie ukończyła 13. roku życia. Druga poprawka koryguje zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie stosowania podpisu osobistego. Pozostałe poprawki mają charakter porządkujący i redakcyjny.

Od marca

Wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów, rozpocznie się od marca 2019 roku. Zgodnie z przyjętą w piątek przez Senat nowelizacją ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw, dotychczas posiadane dokumenty zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Chętni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej. Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela.

- Przepisy ustawy przewidują możliwość zawieszenia maksymalnie na 14 dni certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego w przypadku czasowej utraty kontroli nad dokumentem. Konsekwencją zawieszania certyfikatów jest zawieszenie ważności dowodu osobistego, a czynności dokonane w okresie zawieszenia certyfikatów nie będą wywoływały skutków prawnych - wyjaśniał wcześniej na posiedzeniu komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej senator sprawozdawca Arkadiusz Grabowski.

Awers nowego dowoduMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Rewers nowego dowoduMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Łatwiej na lotniskach

Nowy dowód będzie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej (tzw. profil osobisty), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym - będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. E-dowód będzie również służył do potwierdzania obecności jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń usług medycznych.

Ponadto będzie zawierał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy"), która - jak twierdzą autorzy projektu - zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock