Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność – podał Narodowy Fundusz Zdrowia w komunikacie. Wyjaśnił przy tym, że leczenie w sanatoriach będą mogły rozpocząć osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 lub negatywny wynik testu, który był wykonany nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia pobytu.
Rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk poinformowała, że pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ.
O terminie rozpoczęcia leczenia pacjenci zostaną powiadomieni listownie lub telefonicznie.
Szczepienie lub negatywny wynik testu
Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 albo zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19 dwoma dawkami. Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego we wskazanych punktach pobrań tzw. drive-thru.
- Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O wyniku testu przed wyjazdem poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany – wyjaśnia Wądrzyk.
W przypadku negatywnego wyniku testu uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2.
NFZ zapewnia, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, a obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS.
Ponadto, jak podnosi rzeczniczka Funduszu, wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium mają negatywny wynik testu albo zostali zaszczepieni.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock