Na Podlasiu oddano do użytku fragment ekspresówki S8, od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina. - Cieszę się, że przed świętami Bożego Narodzenia możemy udostępnić kierowcom kolejny fragment drogi S8. Już w najbliższych latach Warszawę i Białystok w całości połączy droga ekspresowa - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
"Udostępniony dziś odcinek o długości 15,4 km stanowi fragment drogi ekspresowej S8 Wrocław-Warszawa-Białystok o kluczowym znaczeniu dla systemu transportowego Polski. Na terenie województwa podlaskiego powstało dotychczas 35 km S8, a kolejne odcinki są już w budowie" - poinformował resort infrastruktury i budownictwa w komunikacie.
Kluczowe znaczenie
W ramach inwestycji przebudowano do parametrów dwujezdniowej drogi ekspresowej istniejący odcinek drogi krajowej nr 8. Jezdnie mają po dwa pasy ruchu oraz rezerwę na trzeci pas.
Zbudowano również węzły Kołaki i Mężenin, obiekty inżynierskie i urządzania ochrony środowiska. Wykonawcą była włoska firma Astaldi, a koszt budowy wyniósł 434,8 mln zł.
– Droga ekspresowa S8 Wrocław-Warszawa-Białystok pełni kluczową rolę dla transportu krajowego – prowadzi do wschodniej granicy państwa – oraz międzynarodowego – umożliwia połączenie tranzytowe pomiędzy Litwą i Białorusią a Polską – podkreślił wiceminister rozwoju Witold Słowik.
Inne projekty
Wiceminister Szmit poinformował również o zatwierdzeniu programów inwestycyjnych dla kolejnych projektów drogowych na Podlasiu. Do realizacji skierowano: - przebudowę drogi krajowej nr 8 Korycin – Augustów wraz z obwodnicami Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów; - rozbudowę drogi krajowej nr 66 – przejście przez Wysokie Mazowieckie; - budowę mostu przez rzekę Jabłonkę na drodze krajowej nr 63 w miejscowości Zambrów Pruszki. Ponadto 20 grudnia 2016 roku zapadła decyzja o rozpoczęciu rozbudowy drogi krajowej nr 61 - przejście przez Rydzewo i przebudowy drogi krajowej nr 66 z Bielska Podlaskiego do miejscowości Podbiele.
Rewolucja w opłatach za drogi:
Autor: tol//ms / Źródło: PAP, tv24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: GDDiK