Nie tylko budżet. Sześć ważnych dla Polski rzeczy, o które w Brukseli toczy się bój

[object Object]
Bieńkowska: atmosfera wokół Polski wpłynie źle na rozmowy budżetowetvn24
wideo 2/4

Unijne fundusze dla Polski, zmiany w delegowaniu pracowników, płaca minimalna w transporcie - to między innymi o te kwestie będą toczone w najbliższych miesiącach ostre boje w Unii Europejskiej. Tarcia na linii Polska-Komisja Europejska nie sprzyjają znalezieniu kompromisów, a tymczasem Polska będzie potrzebowała poparcia dla swojego stanowiska w niejednej sprawie.

Na środowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej sądów powszechnych uzasadnia - w momencie jej publikacji - rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności. W swoim oświadczeniu Komisja napisała, że "kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych - zostanie opublikowana".

Ponadto Komisja Europejska przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

To nie stawia naszego kraju w korzystnej pozycji w negocjacjach ważnych kwestii w unijnej polityce. O jakie rzeczy może chodzić?

1. Budżet Unii Europejskiej

Pierwszą ze spraw jest budżet Unii Europejskiej po 2020 roku. Do końca przyszłego roku Komisja Europejska musi przedstawić jego projekt, a negocjacje mogą zostać rozpoczęte jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.

W ciągu swojego członkostwa w Unii Europejskiej Polska dostała "na czysto" 85 miliardów euro, czyli około 365 miliardów złotych. Wiadomo już, że budżet na kolejne lata będzie mocno skurczony m.in. przez wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Dlatego trudniej będzie wynegocjować dopłaty z unijnych funduszy. - Można się spodziewać, że w tej sytuacji budżet przeznaczony na spójność będzie dużo niższy - ocenił niedawno w TVN24 BiS Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Dodatkowo swój wpływ ma właśnie napięta atmosfera na linii Warszawa - Bruksela. - Atmosfera wokół Polski, to, co w tej chwili się dzieje, będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie UE - powiedziała w ubiegłym tygodniu Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

2. Pracownicy delegowani

Kolejną kwestią są zmiany w delegowaniu pracowników. Przypomnijmy, że jeszcze w trakcie kampanii wyborczej ówczesny kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron oskarżył Polskę o stosowanie dumpingu socjalnego.

Szacuje się, że w niektórych sektorach pracownicy delegowani zarabiają nawet o 50 procent mniej niż pracownicy miejscowi. Komisja Europejska proponuje, by wprowadzić zasady równej płacy w tym samym miejscu. Polskie firmy sprzeciwiają się jednak nowej dyrektywie, ponieważ może ona doprowadzić do fali bankructw. Premier Beata Szydło liczy na kompromis w tej sprawie i jak poinformowała w połowie lipca, Grupa Wyszehradzka wspólnie wystąpi w sprawie pracowników delegowanych.

- Wspólnie wystąpimy, jeżeli chodzi o delegowanie pracowników. Będzie nasze wspólne stanowisko. Pan premier Orban został upoważniony przez nas do prowadzenia negocjacji w tej sprawie z Francuzami - powiedziała polska premier. - Zależy nam na tym, żeby polityka dotycząca delegowanych pracowników opierała się na kompromisie, który nie zamknie rynku dla naszych firm ze względu na nadmierne obciążenia biurokratyczne czy protekcjonizm - to jest nasz cel i ten cel wspólnie podejmujemy - dodała.

3. Pakiet transportowy

Kolejne rozwiązania, którym sprzeciwia się polska strona, to tak zwany pakiet przewozowy. Propozycje przedstawione pod koniec maja przez Komisję Europejską sprowadzają się do ośmiu projektów prawnych, które mają poprawić funkcjonowanie rynku przewozów drogowych oraz warunki socjalne i zatrudnienia pracowników.

Firmy transportowe miałyby obowiązkowo stosować miejscowe stawki płacy minimalnej, jeśli kierowca spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju. To złe wiadomości dla polskich firm, które są bardzo poważnym graczem na międzynarodowym rynku przewozów. Jeśli propozycje Komisji wejdą w życie, pozycja naszych przedsiębiorstw wobec konkurentów z zachodniej Europy będzie dużo trudniejsza.

Podobnie jak w przypadku zmian w delegowaniu pracowników, Polska skrytykowała propozycje. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że Polska będzie szukała sojuszników, by zablokować te rozwiązania. - To pakiet, który wprost uderza w sektor transportu międzynarodowego nie tylko w Polsce, nie tylko w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale także w sektor transportu międzynarodowego całej Europy - powiedział Adamczyk.

Wyraził obawę, że w świetle takich regulacji wzrosną koszty transportu w całej Europie, za co zapłacą docelowi odbiorcy towarów. Zapowiedział, że Polska będzie chciała zbudować mniejszość blokującą w Radzie UE, aby zablokować te przepisy.

4. Pakiet zimowy

Negocjowane są również nowe regulacje Komisji Europejskiej dotyczące rynku energii, które Komisja Europejska przedstawiła pod koniec listopada ubiegłego roku. Chodzi o tak zwany pakiet zimowy. Bruksela zaproponowała zmiany na rynku energetycznym, by dopasować go do potencjału dojrzałego już sektora źródeł odnawialnych.

Polska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące limitu emisji dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocy. Zdaniem przedstawicieli naszego rządu zaproponowany przez KE limit emisji na poziomie 550 gramów dwutlenku węgla na kilowatogodzinę - o ile wszedłby w życie - uniemożliwiłby korzystania opartych na węglu elektrowni z pieniędzy, jakie daje rynek mocy.

Rząd liczy na to, że Komisja Europejska zgodzi się, by nasz kraj tworzył rynek mocy na starych zasadach, co mogłoby oznaczać, że będzie nam przyznany wyjątek od stosowania ograniczenia limitu. Propozycja KE przewiduje bowiem, że instalacje już istniejące miałyby spełniać nowe normy po pięciu latach.

- Musimy przekonać naszych partnerów, że z racji polskiej specyfiki, z racji uzależnienia od węgla, powinniśmy mieć możliwość dłuższego dostosowywania się do wymogów tego (zimowego) pakietu, ale potrzebujemy też na to więcej środków - mówił w maju tego roku Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

5. Nord Stream 2

Polska strona czyni również starania o zablokowanie budowy rurociągu Nord Stream 2. To plan budowy nowej dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie.

Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku.

Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi. Jego ewentualne opóźnienie mogłoby zmusić Rosję do podpisania kolejnego kontraktu na tranzyt z Ukrainą. Na razie jednak nie ma sygnałów, że Gazprom wstrzymuje budowę.

Na początku tygodnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaproponował powołanie międzynarodowej grupy, która ma przyjrzeć się planowanej budowie gazociągu Nord Stream 2 i jej wpływu na Morza Bałtyckie. Zainteresowanie inicjatywą wykazali przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy oraz Węgier.

- Aby powstała grupa potrzebujemy minimum 10 członków, którzy będą reprezentowali cztery państwa Unii Europejskiej. Do tej pory udało mi się do tej inicjatywy przekonać 12 osób z Polski, Litwy, Łotwy i Węgier. Liczę, że jesienią tego roku dojdzie do powołania międzynarodowego zespołu - zapowiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Wcześniej budowę Nord Stream 2 otwarcie krytykowali prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

6. Brexit

Uwagę polskiego rządu przykuwają także prawa naszych rodaków przebywających na Wyspach Brytyjskich w kontekście trwających negocjacji w sprawie brexitu. W ubiegłym tygodniu Michel Barnier, główny negocjator w sprawie brexitu z ramienia Komisji Europejskiej, poinformował, że w tym momencie negocjacje pokazały fundamentalną rozbieżność w sprawie praw obywateli.

Chodzi o 3,2 mln obywateli unijnych mieszkających w Wielkiej Brytanii i 1,2 mln Brytyjczyków żyjących obecnie w 27 krajach UE.

Barnier dodał, że rozbieżności dotyczą między innymi praw rodzin osób pracujących za granicą. - W porozumieniu o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE obywatele muszą mieć zagwarantowaną pewność prawną, której potrzebują w swoim codziennym życiu. Podczas kolejnej sesji negocjacyjnej musimy wyjaśnić powody rozbieżności - powiedział na konferencji prasowej.

Temat "jak najlepszych gwarancji dotyczących zwłaszcza praw socjalnych Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich" premier Beata Szydło poruszyła w rozmowie telefonicznej z premier Theresą May w czerwcu tego roku.

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP