Nie tylko budżet. Sześć ważnych dla Polski rzeczy, o które w Brukseli toczy się bój

[object Object]
Bieńkowska: atmosfera wokół Polski wpłynie źle na rozmowy budżetowetvn24
wideo 2/4

Unijne fundusze dla Polski, zmiany w delegowaniu pracowników, płaca minimalna w transporcie - to między innymi o te kwestie będą toczone w najbliższych miesiącach ostre boje w Unii Europejskiej. Tarcia na linii Polska-Komisja Europejska nie sprzyjają znalezieniu kompromisów, a tymczasem Polska będzie potrzebowała poparcia dla swojego stanowiska w niejednej sprawie.

Na środowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej sądów powszechnych uzasadnia - w momencie jej publikacji - rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności. W swoim oświadczeniu Komisja napisała, że "kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych - zostanie opublikowana".

Ponadto Komisja Europejska przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

To nie stawia naszego kraju w korzystnej pozycji w negocjacjach ważnych kwestii w unijnej polityce. O jakie rzeczy może chodzić?

1. Budżet Unii Europejskiej

Pierwszą ze spraw jest budżet Unii Europejskiej po 2020 roku. Do końca przyszłego roku Komisja Europejska musi przedstawić jego projekt, a negocjacje mogą zostać rozpoczęte jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.

W ciągu swojego członkostwa w Unii Europejskiej Polska dostała "na czysto" 85 miliardów euro, czyli około 365 miliardów złotych. Wiadomo już, że budżet na kolejne lata będzie mocno skurczony m.in. przez wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Dlatego trudniej będzie wynegocjować dopłaty z unijnych funduszy. - Można się spodziewać, że w tej sytuacji budżet przeznaczony na spójność będzie dużo niższy - ocenił niedawno w TVN24 BiS Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Dodatkowo swój wpływ ma właśnie napięta atmosfera na linii Warszawa - Bruksela. - Atmosfera wokół Polski, to, co w tej chwili się dzieje, będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie UE - powiedziała w ubiegłym tygodniu Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

2. Pracownicy delegowani

Kolejną kwestią są zmiany w delegowaniu pracowników. Przypomnijmy, że jeszcze w trakcie kampanii wyborczej ówczesny kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron oskarżył Polskę o stosowanie dumpingu socjalnego.

Szacuje się, że w niektórych sektorach pracownicy delegowani zarabiają nawet o 50 procent mniej niż pracownicy miejscowi. Komisja Europejska proponuje, by wprowadzić zasady równej płacy w tym samym miejscu. Polskie firmy sprzeciwiają się jednak nowej dyrektywie, ponieważ może ona doprowadzić do fali bankructw. Premier Beata Szydło liczy na kompromis w tej sprawie i jak poinformowała w połowie lipca, Grupa Wyszehradzka wspólnie wystąpi w sprawie pracowników delegowanych.

- Wspólnie wystąpimy, jeżeli chodzi o delegowanie pracowników. Będzie nasze wspólne stanowisko. Pan premier Orban został upoważniony przez nas do prowadzenia negocjacji w tej sprawie z Francuzami - powiedziała polska premier. - Zależy nam na tym, żeby polityka dotycząca delegowanych pracowników opierała się na kompromisie, który nie zamknie rynku dla naszych firm ze względu na nadmierne obciążenia biurokratyczne czy protekcjonizm - to jest nasz cel i ten cel wspólnie podejmujemy - dodała.

3. Pakiet transportowy

Kolejne rozwiązania, którym sprzeciwia się polska strona, to tak zwany pakiet przewozowy. Propozycje przedstawione pod koniec maja przez Komisję Europejską sprowadzają się do ośmiu projektów prawnych, które mają poprawić funkcjonowanie rynku przewozów drogowych oraz warunki socjalne i zatrudnienia pracowników.

Firmy transportowe miałyby obowiązkowo stosować miejscowe stawki płacy minimalnej, jeśli kierowca spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju. To złe wiadomości dla polskich firm, które są bardzo poważnym graczem na międzynarodowym rynku przewozów. Jeśli propozycje Komisji wejdą w życie, pozycja naszych przedsiębiorstw wobec konkurentów z zachodniej Europy będzie dużo trudniejsza.

Podobnie jak w przypadku zmian w delegowaniu pracowników, Polska skrytykowała propozycje. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że Polska będzie szukała sojuszników, by zablokować te rozwiązania. - To pakiet, który wprost uderza w sektor transportu międzynarodowego nie tylko w Polsce, nie tylko w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale także w sektor transportu międzynarodowego całej Europy - powiedział Adamczyk.

Wyraził obawę, że w świetle takich regulacji wzrosną koszty transportu w całej Europie, za co zapłacą docelowi odbiorcy towarów. Zapowiedział, że Polska będzie chciała zbudować mniejszość blokującą w Radzie UE, aby zablokować te przepisy.

4. Pakiet zimowy

Negocjowane są również nowe regulacje Komisji Europejskiej dotyczące rynku energii, które Komisja Europejska przedstawiła pod koniec listopada ubiegłego roku. Chodzi o tak zwany pakiet zimowy. Bruksela zaproponowała zmiany na rynku energetycznym, by dopasować go do potencjału dojrzałego już sektora źródeł odnawialnych.

Polska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące limitu emisji dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocy. Zdaniem przedstawicieli naszego rządu zaproponowany przez KE limit emisji na poziomie 550 gramów dwutlenku węgla na kilowatogodzinę - o ile wszedłby w życie - uniemożliwiłby korzystania opartych na węglu elektrowni z pieniędzy, jakie daje rynek mocy.

Rząd liczy na to, że Komisja Europejska zgodzi się, by nasz kraj tworzył rynek mocy na starych zasadach, co mogłoby oznaczać, że będzie nam przyznany wyjątek od stosowania ograniczenia limitu. Propozycja KE przewiduje bowiem, że instalacje już istniejące miałyby spełniać nowe normy po pięciu latach.

- Musimy przekonać naszych partnerów, że z racji polskiej specyfiki, z racji uzależnienia od węgla, powinniśmy mieć możliwość dłuższego dostosowywania się do wymogów tego (zimowego) pakietu, ale potrzebujemy też na to więcej środków - mówił w maju tego roku Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

5. Nord Stream 2

Polska strona czyni również starania o zablokowanie budowy rurociągu Nord Stream 2. To plan budowy nowej dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie.

Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku.

Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi. Jego ewentualne opóźnienie mogłoby zmusić Rosję do podpisania kolejnego kontraktu na tranzyt z Ukrainą. Na razie jednak nie ma sygnałów, że Gazprom wstrzymuje budowę.

Na początku tygodnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaproponował powołanie międzynarodowej grupy, która ma przyjrzeć się planowanej budowie gazociągu Nord Stream 2 i jej wpływu na Morza Bałtyckie. Zainteresowanie inicjatywą wykazali przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy oraz Węgier.

- Aby powstała grupa potrzebujemy minimum 10 członków, którzy będą reprezentowali cztery państwa Unii Europejskiej. Do tej pory udało mi się do tej inicjatywy przekonać 12 osób z Polski, Litwy, Łotwy i Węgier. Liczę, że jesienią tego roku dojdzie do powołania międzynarodowego zespołu - zapowiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Wcześniej budowę Nord Stream 2 otwarcie krytykowali prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

6. Brexit

Uwagę polskiego rządu przykuwają także prawa naszych rodaków przebywających na Wyspach Brytyjskich w kontekście trwających negocjacji w sprawie brexitu. W ubiegłym tygodniu Michel Barnier, główny negocjator w sprawie brexitu z ramienia Komisji Europejskiej, poinformował, że w tym momencie negocjacje pokazały fundamentalną rozbieżność w sprawie praw obywateli.

Chodzi o 3,2 mln obywateli unijnych mieszkających w Wielkiej Brytanii i 1,2 mln Brytyjczyków żyjących obecnie w 27 krajach UE.

Barnier dodał, że rozbieżności dotyczą między innymi praw rodzin osób pracujących za granicą. - W porozumieniu o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE obywatele muszą mieć zagwarantowaną pewność prawną, której potrzebują w swoim codziennym życiu. Podczas kolejnej sesji negocjacyjnej musimy wyjaśnić powody rozbieżności - powiedział na konferencji prasowej.

Temat "jak najlepszych gwarancji dotyczących zwłaszcza praw socjalnych Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich" premier Beata Szydło poruszyła w rozmowie telefonicznej z premier Theresą May w czerwcu tego roku.

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP