Rafał Hirsch: roboty, bezrobotni i stały dodruk pieniądza, czyli przyszłość

Roboty mogące pracować przez 24 godziny na dobę z tą samą jakością z pewnością podniosą produktywność gospodarektvn24

Roboty są przyszłością. Naukowcy w coraz większej liczbie (i ci od robotów i ci od ekonomii) są przekonani, że to nieuniknione. Nie są jednak zgodni co do tego, czy to dla nas lepiej czy gorzej. Moim zdaniem zależy to od tego, jak zareagują rządy i banki centralne.

McDonald's pokazał wczoraj słabe wyniki za trzeci kwartał. Zyski i sprzedaż spadają. Przyczyny są różne, ale wśród nich jest także ta dotycząca pracowników. Akurat w McDonald's powstał w ubiegłym roku silny ruch domagający się wzrostu płacy minimalnej do 15 USD za godzinę. Zarząd firmy oczywiście broni się przed tym, a jak donosi dziś Wall Street Journal spółka oznajmiła przy okazji publikacji wyników, że pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli klientom samodzielnie zamawiać, a także zestawiać zestawy i płacić za wszystko. Zamiast pracownika będzie touchscreen. Tak będzie za chwilę, nie za 20 czy 40 lat. McDonald's woli zwolnić ludzi i obciąć koszty, ale utrzymać poziom zysków, niż dać ludziom podwyżki kosztem niższych zysków. W sumie nawet trudno mu się dziwić.

Reszta niepotrzebna

Roboty mogące pracować przez 24 godziny na dobę z tą samą jakością z pewnością podniosą produktywność gospodarek. Spadek kosztów produkcji/usług podniesie poziom zysków w korporacjach, a jednocześnie wyraźnie podniesie poziom globalnego PKB. Ludzkość z pewnością będzie bogatsza. Czyli będzie lepiej. To dość jasne - będziemy mieć roboty, które będą tyrać za nas i będą to robić za darmo. Touchscreen w McDonald's nie będzie chciał pensji.

Ale z drugiej strony „będziemy mieć” nie oznacza, że każdy będzie miał. Ludzkość jeszcze wyraźniej niż w ostatnich latach podzieli się na wąską grupę właścicieli i całą resztę. Pech tej reszty polega na tym, że przestanie być potrzebna. Jako pracownicy będą gorsi od robotów, bo będą bardziej kosztowni i mniej dokładni. Zostaną więc zwolnieni. Roboty to z jednej strony większe bogactwo globalne, ale też znacznie większe niż do tej pory bezrobocie, a więc większa bieda w znacznie szerszej niż do tej pory części społeczeństwa.

Grozi nam więc powrót do feudalnego średniowiecza – właściciele żyjący na poziomie materialnym niedostępnym dla innych, w niedostępnych dla innych miejscach, typu zamek. I cała reszta taplająca się w błocie pod zamkiem, służąca głównie jako tani instrument do uprawy ziemi i jako mięso armatnie w regularnie wybuchających potyczkach pomiędzy właścicielami.

Teraz może być nawet gorzej. Masa nurzająca się w błocie nie będzie potrzebna ani do produkcji (bo są roboty) ani na wojnę (bo są drony i inne zaawansowane technologicznie metody walki bez udziału człowieka). W ogóle nie będą nikomu do niczego potrzebni. Jakiekolwiek bunty i powstania z ich strony będą z łatwością tłumione dzięki przygniatającej przewadze technologicznej właścicieli technologii.

Podział zysków

Moim zdaniem najważniejszym zadaniem polityki w najbliższych latach będzie uniknięcie takiej właśnie sytuacji. Czyli takie zorganizowanie podziału zysków z pracy robotów, aby nie dopuścić do katastrofy socjalnej związanej z masowym bezrobociem.

Do głowy przychodzą mi dwa sposoby. Po pierwsze podatkowy. W szczegółach może to wyglądać różnie, ale generalnie chodzi o redystrybucję części dodatkowych zysków przez budżet w stronę tych, którzy przez roboty stracili źródło utrzymania. Czyli powstanie jakiś tam system zasiłków, kształtowany przez polityków. Nie wzbudza to mojego entuzjazmu, bo podatki zawsze można obejść.

Drugi pomysł podoba mi się znacznie bardziej – to basic income. Czyli uregulowane ustawą regularne dostawy pieniędzy prosto na rachunek bankowy dla wszystkich. Dostawcą jest bank centralny. Gdyby nie fakt, że chodzi o pieniądz elektroniczny, czyli depozyty, można by powiedzieć: dodruk.

Gotówka za darmo

Z historii wiemy, że głównym ryzykiem w takiej sytuacji jest wykreowanie inflacji, która destabilizuje gospodarkę i doprowadza do kryzysu. Ale proszę pamiętać o sytuacji jaką mamy dziś, a zdaniem wielu ekonomistów istnieje uzasadnione ryzyko, że tak będzie teraz ciągle. Inflacja pojawia się wtedy, kiedy siła nabywcza konsumentów rośnie szybciej niż podaż produktów, które można kupić za pieniądze. Wtedy ceny tych produktów rosną i w efekcie siła nabywcza konsumentów, choć nominalnie coraz większa, to jednak realnie koryguje się w dół.

Wkrótce możemy mieć jednak rozpowszechnioną sytuację odwrotną – podaż produktów będzie rosnąć szybko, dzięki robotyzacji. Popyt na rynku wcale nie będzie musiał rosnąć, bo po pierwsze pojawi się masa bezrobotnych bez dochodów, a po drugie dochodzi do tego demografia, czyli mówiąc w skrócie coraz więcej biednych emerytów. To są trendy prodeflacyjne, a nie proinflacyjne. Długoterminowe i raczej nie do przezwyciężenia.

Dostarczanie ludziom gotówki za darmo będzie hamować deflację, a z drugiej strony umożliwi producentom/właścicielom robotów, dronów, fabryk 3D itp. sprzedaż tego, co wyprodukują, bo przecież, aby biznes się kręcił, ktoś to będzie musiał kupować.

Nowe zawody

Z biegiem czasu zapewne rynek sam się zbliży do równowagi, powstaną zupełnie nowe zawody i liczba poszkodowanych przez rewolucję robotów się zmniejszy. Niewykluczone natomiast, że instytucja fundowanego przez bank centralny basic income już z nami pozostanie. Dzięki wysokiej produktywności gospodarki nie będzie nakręcać inflacji, a jednocześnie po prostu będzie nas na nią stać. Wtedy życie stanie się wygodniejsze. Dzięki robotyzacji każdy będzie miał to, co chce, nie będzie musiał na to ciężko pracować i będzie mieć znacznie więcej czasu wolnego niż dzisiaj.

Hmmm….ok. Na pewno gdzieś się zagalopowałem. Nie wiem tylko konkretnie, gdzie.

Natomiast tak zupełnie serio, oznaczać to będzie koniec niezależności banków centralnych i de facto przejęcie przez nie roli fiskalnej w państwie. Wiem, że jest sporo osób czekających na upadek obecnego systemu monetarnego. Czekają oni na to głównie dlatego, że im się obecny system nie podoba i chcieliby powrotu do systemów z przeszłości, opartych na przykład o gold standard. Obawiam się jednak, że kolejny system monetarny będzie z ich punktu widzenia jeszcze bardziej przerażający niż obecny. Wydaje mi się, że w dłuższym okresie czasu, przy niezmienionych trendach demograficznych to nieuniknione.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP