Rafał Hirsch: roboty, bezrobotni i stały dodruk pieniądza, czyli przyszłość

Roboty mogące pracować przez 24 godziny na dobę z tą samą jakością z pewnością podniosą produktywność gospodarektvn24

Roboty są przyszłością. Naukowcy w coraz większej liczbie (i ci od robotów i ci od ekonomii) są przekonani, że to nieuniknione. Nie są jednak zgodni co do tego, czy to dla nas lepiej czy gorzej. Moim zdaniem zależy to od tego, jak zareagują rządy i banki centralne.

McDonald's pokazał wczoraj słabe wyniki za trzeci kwartał. Zyski i sprzedaż spadają. Przyczyny są różne, ale wśród nich jest także ta dotycząca pracowników. Akurat w McDonald's powstał w ubiegłym roku silny ruch domagający się wzrostu płacy minimalnej do 15 USD za godzinę. Zarząd firmy oczywiście broni się przed tym, a jak donosi dziś Wall Street Journal spółka oznajmiła przy okazji publikacji wyników, że pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli klientom samodzielnie zamawiać, a także zestawiać zestawy i płacić za wszystko. Zamiast pracownika będzie touchscreen. Tak będzie za chwilę, nie za 20 czy 40 lat. McDonald's woli zwolnić ludzi i obciąć koszty, ale utrzymać poziom zysków, niż dać ludziom podwyżki kosztem niższych zysków. W sumie nawet trudno mu się dziwić.

Reszta niepotrzebna

Roboty mogące pracować przez 24 godziny na dobę z tą samą jakością z pewnością podniosą produktywność gospodarek. Spadek kosztów produkcji/usług podniesie poziom zysków w korporacjach, a jednocześnie wyraźnie podniesie poziom globalnego PKB. Ludzkość z pewnością będzie bogatsza. Czyli będzie lepiej. To dość jasne - będziemy mieć roboty, które będą tyrać za nas i będą to robić za darmo. Touchscreen w McDonald's nie będzie chciał pensji.

Ale z drugiej strony „będziemy mieć” nie oznacza, że każdy będzie miał. Ludzkość jeszcze wyraźniej niż w ostatnich latach podzieli się na wąską grupę właścicieli i całą resztę. Pech tej reszty polega na tym, że przestanie być potrzebna. Jako pracownicy będą gorsi od robotów, bo będą bardziej kosztowni i mniej dokładni. Zostaną więc zwolnieni. Roboty to z jednej strony większe bogactwo globalne, ale też znacznie większe niż do tej pory bezrobocie, a więc większa bieda w znacznie szerszej niż do tej pory części społeczeństwa.

Grozi nam więc powrót do feudalnego średniowiecza – właściciele żyjący na poziomie materialnym niedostępnym dla innych, w niedostępnych dla innych miejscach, typu zamek. I cała reszta taplająca się w błocie pod zamkiem, służąca głównie jako tani instrument do uprawy ziemi i jako mięso armatnie w regularnie wybuchających potyczkach pomiędzy właścicielami.

Teraz może być nawet gorzej. Masa nurzająca się w błocie nie będzie potrzebna ani do produkcji (bo są roboty) ani na wojnę (bo są drony i inne zaawansowane technologicznie metody walki bez udziału człowieka). W ogóle nie będą nikomu do niczego potrzebni. Jakiekolwiek bunty i powstania z ich strony będą z łatwością tłumione dzięki przygniatającej przewadze technologicznej właścicieli technologii.

Podział zysków

Moim zdaniem najważniejszym zadaniem polityki w najbliższych latach będzie uniknięcie takiej właśnie sytuacji. Czyli takie zorganizowanie podziału zysków z pracy robotów, aby nie dopuścić do katastrofy socjalnej związanej z masowym bezrobociem.

Do głowy przychodzą mi dwa sposoby. Po pierwsze podatkowy. W szczegółach może to wyglądać różnie, ale generalnie chodzi o redystrybucję części dodatkowych zysków przez budżet w stronę tych, którzy przez roboty stracili źródło utrzymania. Czyli powstanie jakiś tam system zasiłków, kształtowany przez polityków. Nie wzbudza to mojego entuzjazmu, bo podatki zawsze można obejść.

Drugi pomysł podoba mi się znacznie bardziej – to basic income. Czyli uregulowane ustawą regularne dostawy pieniędzy prosto na rachunek bankowy dla wszystkich. Dostawcą jest bank centralny. Gdyby nie fakt, że chodzi o pieniądz elektroniczny, czyli depozyty, można by powiedzieć: dodruk.

Gotówka za darmo

Z historii wiemy, że głównym ryzykiem w takiej sytuacji jest wykreowanie inflacji, która destabilizuje gospodarkę i doprowadza do kryzysu. Ale proszę pamiętać o sytuacji jaką mamy dziś, a zdaniem wielu ekonomistów istnieje uzasadnione ryzyko, że tak będzie teraz ciągle. Inflacja pojawia się wtedy, kiedy siła nabywcza konsumentów rośnie szybciej niż podaż produktów, które można kupić za pieniądze. Wtedy ceny tych produktów rosną i w efekcie siła nabywcza konsumentów, choć nominalnie coraz większa, to jednak realnie koryguje się w dół.

Wkrótce możemy mieć jednak rozpowszechnioną sytuację odwrotną – podaż produktów będzie rosnąć szybko, dzięki robotyzacji. Popyt na rynku wcale nie będzie musiał rosnąć, bo po pierwsze pojawi się masa bezrobotnych bez dochodów, a po drugie dochodzi do tego demografia, czyli mówiąc w skrócie coraz więcej biednych emerytów. To są trendy prodeflacyjne, a nie proinflacyjne. Długoterminowe i raczej nie do przezwyciężenia.

Dostarczanie ludziom gotówki za darmo będzie hamować deflację, a z drugiej strony umożliwi producentom/właścicielom robotów, dronów, fabryk 3D itp. sprzedaż tego, co wyprodukują, bo przecież, aby biznes się kręcił, ktoś to będzie musiał kupować.

Nowe zawody

Z biegiem czasu zapewne rynek sam się zbliży do równowagi, powstaną zupełnie nowe zawody i liczba poszkodowanych przez rewolucję robotów się zmniejszy. Niewykluczone natomiast, że instytucja fundowanego przez bank centralny basic income już z nami pozostanie. Dzięki wysokiej produktywności gospodarki nie będzie nakręcać inflacji, a jednocześnie po prostu będzie nas na nią stać. Wtedy życie stanie się wygodniejsze. Dzięki robotyzacji każdy będzie miał to, co chce, nie będzie musiał na to ciężko pracować i będzie mieć znacznie więcej czasu wolnego niż dzisiaj.

Hmmm….ok. Na pewno gdzieś się zagalopowałem. Nie wiem tylko konkretnie, gdzie.

Natomiast tak zupełnie serio, oznaczać to będzie koniec niezależności banków centralnych i de facto przejęcie przez nie roli fiskalnej w państwie. Wiem, że jest sporo osób czekających na upadek obecnego systemu monetarnego. Czekają oni na to głównie dlatego, że im się obecny system nie podoba i chcieliby powrotu do systemów z przeszłości, opartych na przykład o gold standard. Obawiam się jednak, że kolejny system monetarny będzie z ich punktu widzenia jeszcze bardziej przerażający niż obecny. Wydaje mi się, że w dłuższym okresie czasu, przy niezmienionych trendach demograficznych to nieuniknione.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC