Milionerzy "dobrej zmiany". Duże zarobki ludzi związanych z PiS

Źródło:
Wirtualna Polska
Rzecznik rządu o podwyżkach dla polityków
Rzecznik rządu o podwyżkach dla politykówTVN24
wideo 2/7
Rzecznik rządu o podwyżkach dla politykówTVN24

Po siedmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy wokół obozu władzy powstała grupa milionerów, którzy dorobili się na posadach w spółkach z udziałem Skarbu Państwa - pisze Wirtualna Polska. Z analizy przeprowadzonej przez portal wynika, że 122 osoby związane z tak zwaną dobrą zmianą zarobiły w państwowych spółkach prawie 267 milionów złotych. Liderem jest były prezes PZU i Banku Pekao Michał Krupiński, wieloletni przyjaciel ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Wirtualna Polska przeanalizowała, kogo zatrudniały na najważniejszych stanowiskach notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych spółki kontrolowane przez państwo. Pod lupę wzięto 19 firm, których akcje ma bezpośrednio lub pośrednio Skarb Państwa. Na liście znalazły się m.in. PKN Orlen, Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), PKO Bank Polski, Bank Pekao, Alior Bank, KGHM Polska Miedź, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Polska Grupa Energetyczna (PGE), Grupa Azoty, Tauron Polska Energia, Enea oraz Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

"Tylko we władzach badanych przez nas 19 koncernów znaleźliśmy aż 122 ludzi powiązanych z obozem rządzącym – partyjnych działaczy, kolegów i współpracowników najważniejszych polityków obozu rządzącego: Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Joachima Brudzińskiego czy Zbigniewa Ziobry oraz osoby od lat trzymające się blisko PiS" - czytamy.

Z wyliczeń portalu wynika, że ludzie Zjednoczonej Prawicy w latach 2016-2021 zarobili w powyższych spółkach prawie 267 mln zł.

Michał Krupiński liderem

Listę otwiera Michał Krupiński, były prezes PZU i Banku Pekao, były szef rady nadzorczej Alior Banku, który - jak wynika z analizy - jako jedyny zarobił w tym czasie więcej niż 10 mln zł. Chodzi o łączne wynagrodzenie przekraczające 13,3 mln zł. Krupiński to wieloletni przyjaciel ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Na drugim miejscu jest prawnik Maciej Rapkiewicz, który zarobił blisko 9,4 mln zł. To członek zarządu PZU oraz były członek rady nadzorczej Alior Banku. Jak czytamy, w przeszłości Rapkiewicz był w zarządzie Stowarzyszenia Stop Korupcji, w którym działali politycy Solidarnej Polski, a także w zarządzie Fundacji Instytut Sobieskiego, think tanku blisko współpracującego z PiS.

Nieco mniej, bo prawie 9,3 mln zł, zarobił Bartłomiej Litwińczuk, dyrektor w Grupie PZU oraz członek rady nadzorczej Grupy Azoty. Litwińczuk jest adwokatem, który praktykę zaczął w 2010 roku. "Reprezentował Zbigniewa Ziobrę w procesach wytaczanych m.in. tygodnikom 'Polityka', 'Newsweek' i 'Przegląd' oraz ówczesnemu europosłowi SLD Markowi Siwcowi. Był pełnomocnikiem byłego asystenta Ziobry w sprawie przeciwko Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu, ministrowi sprawiedliwości w rządzie PO" - przypomniała Wirtualna Polska.

Pierwszą piątkę uzupełniają były prezes PGNiG Piotr Woźniak - ponad 8,9 mln zł oraz dyrektor w Grupie PZU, była członkini rady nadzorczej Alior Banku Aleksandra Agatowska - 8,6 mln zł.

W pierwszej dziesiątce została też sklasyfikowana m.in. Małgorzata Sadurska, która zarobiła blisko 7 mln zł. Sadurska w latach 2015-2017 była szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Od czerwca 2017 roku jest w zarządzie PZU.

Zarobki do 10 milionów złotych

Z analizy wynika, że w badanym okresie 16 osób zarobiło od 5 do 10 mln zł.

W tej grupie jest Wojciech Jasiński, były prezes Orlenu, szef rady nadzorczej Orlenu oraz członek rady nadzorczej PKO BP. Jego łączne wynagrodzenie w latach 2016-2021 wyniosło ponad 5,9 mln zł. Jasiński w 2001 roku współtworzył z Kaczyńskimi PiS i wszedł z jego list do Sejmu. Był posłem do 2015 roku. Następnie trafił do płockiego koncernu. "Za obecnych rządów PiS - od grudnia 2015 r. do lutego 2018 r, był prezesem Orlenu. W marcu 2020 r. powołano go do rady nadzorczej tej spółki. Na obu tych stanowiskach, w latach 2015-21, zarobił 5,238 mln zł" - czytamy. Od lutego 2016 roku zasiada też w radzie nadzorczej PKO BP.

Nieco niżej na liście jest Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen i p.o. prezesa Energii, który zarobił nieco ponad 5,8 mln zł. WP przypomniała, że po wygranej PiS w wyborach w 2015 roku Obajtek najpierw został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a od marca 2017 roku do lutego 2018 roku szefował spółce Energa. Ta firma wypłaciła mu łącznie 1,160 mln zł (366 tys. zł w 2019 roku, już po odejściu z pracy).

"W 2018 r. Obajtek został prezesem Orlenu. Do końca 2021 r. zarobił w nim 4,643 mln zł. Spółka naliczała mu też "potencjalnie należne nagrody" do wypłaty w kolejnych latach (w 2018 r. - 766 tys. zł, w 2019 r.– 913 tys. zł, w 2020 r. - 966 tys. zł i w 2021 r. - 1,018 mln zł). Nie wiadomo, jaka część premii została już wypłacona, a jaka jeszcze pozostała do wypłaty" - czytamy w artykule.

Portal zwrócił uwagę, że w 2019 roku Obajtek wpłacił na fundusz wyborczy PiS 20 tys. zł, wspierając kampanię Marka Kuchcińskiego i Krzysztofa Sobolewskiego.

Paweł Gruza, który niedawno został wybrany na prezesa PKO BP, zarobił około 4,8 mln zł. "We wrześniu 2018 r. powołano go do zarządu KGHM. Do końca 2021 r. spółka wypłaciła mu 4,763 mln zł. W 2019 r. wpłacił na fundusz wyborczy PiS 30 tys. zł (wspierał kampanię Jacka Sasina)" - podała Wirtualna Polska.

Jeden z czołowych polityków Solidarnej Polski Janusz Kowalski zarobił blisko 2,5 mln zł. Większość z tej kwoty uzyskał w czasie zasiadania w zarządzie PGNiG. Nieco mniejszymi zarobkami - w wysokości około 2,3 mln zł - może się pochwalić Zofia Paryła, wiceprezeska Grupy Lotos. "W latach 1997-2017 związana ze spółką Elektroplast, którą kierował niegdyś Daniel Obajtek. Według 'Rzeczpospolitej' pracowała w księgowości. W 2017 r., po tym, jak Obajtek został prezesem Energi, ona objęła fotel wiceprezesa w spółce-córce tego koncernu – Energa Centrum Usług Wspólnych" - przypomniała WP.

Z analizy wynika, że 28 osób zarobiło w latach 2016-2021 od 2 do 5 mln zł, kolejnych 21 osób od 1 do 2 mln zł. Wynagrodzenia pozostałych osób nie przekroczyły 1 mln zł.

Autorka/Autor:mb

Źródło: Wirtualna Polska

Pozostałe wiadomości

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2024 roku wzrosła o 4,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 5,1 procent.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości płatnicze Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosły o 2,1 miliarda złotych, do poziomu 85,7 miliarda złotych - wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. Problemy ze spłatą zobowiązań ma już co dwunasta pełnoletnia osoba.

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Resort klimatu chce, aby po polskich drogach do 2030 roku jeździło ponad 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jednak drugą stroną medalu jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Resort przygotował ustawę w celu uregulowania tego rynku. Jak podaje Licznik Elektromobilności, pod koniec marca 2024 r. po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

1,5 miliona w sześć lat. Kolejny ambitny plan na elektryki

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Zysk netto, który Grupa Orlen osiągnęła w I kwartale 2024 roku, był niższy o ponad 6,5 miliarda złotych w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem - wynika ze skonsolidowanego raportu kwartalnego koncernu.

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne - Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej dała zielone światło. Jednak opinia jest niewiążąca dla marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Źródło:
PAP

Senat zgłosił poprawki do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci bonu przeznaczonego dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Źródło:
PAP