Najtrudniejsze pytania na rozmowie o pracę. Oto dziesięć z nich

Z kraju

ShutterstockPodczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba być przygotowanym na najcięższe pytania

Ile piłek golfowych zmieści się w szkolnym autobusie? Ile chciałabyś zarabiać? Jakie są twoje wady? To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Nie daj się zaskoczyć i przeczytaj nasze podpowiedzi.

1. Ile chciałby pan/chciałaby pani zarabiać?

Zaczynamy od pytania, które często pojawia się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Mimo tego może sprawiać pewne kłopoty, dlatego przed przystąpieniem do rozmów należy mieć przygotowaną wstępną kwotę jaką możemy zaproponować na pytanie o oczekiwane zarobki.

Kwota powinna być przygotowana na kilka wariantów, w zależności od zakresu obowiązków i odpowiedzialności z jaką będziemy mieli do czynienia.

2. Masz zbyt wysokie kwalifikacje jak na to stanowisko. Zgadzasz się?

Choć może to być prawda, to w odpowiedzi nie powinniśmy skupiać się na naszym wykształceniu, a na podkreśleniu naszego zainteresowania długofalową współpracą z firmą. I chęcią rozwoju swojego stanowiska. Dodatkowo można zasugerować, że tak wysokie kwalifikacje sprawią, że wybierając naszą kandydaturę pracodawca szybko uzyska zwrot z inwestycji oraz podziękowania za zaufanie.

3. Jakie ma pan/pani wady?

Na te pytanie, podobnie jak o zarobki, powinniśmy być przygotowani. Pomaga bowiem ono określić, czy kandydat jest szczery i czy można mu zaufać. Pozbawiony wad nie jest nikt, dlatego przy przygotowaniu swojej charakterystyki warto o nich wspomnieć, choć oczywiście krótko. Z naciskiem, że są one elementem naszego charakteru, a nie przeszkody nie do przezwyciężenia.

4. Jaka jest Twoja największa porażka/sukces?

To pytanie, którego celem jest ustalenie, na ile kandydat potrafi spojrzeć na siebie z dystansem i realnie ocenić swoje postępy. Porażki zawodowe bowiem to nie powód do wstydu, tylko do wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Każdy nawet najlepszy ekspert, czy prezes zaczynał "od zera" i na swojej ścieżce kariery miał porażki. Dzięki którym stał się cenionym pracownikiem. Podobnie jest z sukcesami, o których trzeba mówić z dystansem.

5. Jakim zwierzęciem chciałbyś być?

Na pozór, choć to dziwne pytanie, to pozwala pracodawcy poznać cechy charakteru kandydata oraz szybkość reakcji na niestandardowe sytuacje. Przed rozmową warto więc zastanowić się, jakie zwierzę kojarzy się z cechami szczególnie cenionymi u pracodawcy do których należy m.in. pracowitość, kreatywność, komunikatywność.

6. "Zabawiaj mnie przez 5 minut - ja będę milczeć"

Podczas rozmów rekrutacyjnych oprócz pytań pojawiają się również zadania specjalne. Powyższe sprawdza naszą kreatywność. Nie powinno to jednak zaskoczyć kandydata szczególnie aspirującego do pracy w agencji reklamowej/marketingowej.

7. "Jaka piosenka najlepiej oddaje twoje nastawienie do pracy?"

Z takim pytaniem zmierzyć musieli się kandydaci do pracy w dziale sprzedaży w koncernie Dell. Zakładamy jednak, że to nie wyjątek. Dlatego przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą zastanów się dobrze i zaskocz swoją kreatywnością. Skutecznym rozwiązaniem może być wybór kawałka Boba Dylana "Lika a Rolling Stone", szczególnie dla osób, które akceptują wszystko takie, jakie jest.

8. Zaprojektuj plan ewakuacji San Francisco.

Pojawiają się także zadania z zakresu logistyki i zarządzania. Za pomocą pytania o plan ewakuacji w San Francisco, czy jakiekolwiek innego miasta osoba rekrutująca chce sprawdzić, w jaki sposób podejdziemy do problemu. Najlepiej zatem naszą odpowiedź zacząć od pytania: "Jakiej katastrofy ma dotyczyć ewakuacja?"

9. Ile razy w ciągu dnia, wskazówki zegarka nakładają się na siebie?

Podczas rozmów kwalifikacyjnych nie brakuje także zadań matematycznych. Wskazówki zegarka to jedno z nich, o które pytani byli kandydaci do pracy w Google. Warto zatem zapamiętać, że wskazówki zegarka nakładają się na siebie w ciągu dnia 22 razy. O godz. 0:00, 1:05, 2:11, 3:16, 4:22, 5:27, 6:33, 7:38, 8:44, 9:49, 10:55, 12:00, 13:05, 14:11, 15:16, 16:22, 17:27, 18:33, 19:38, 20:44, 21:49, 22:55.

10. Ile piłek golfowych zmieści się w szkolnym autobusie?

To podchwytliwe pytanie. Ciężko jest jednak na nie odpowiedzieć nie znając wymiarów autobusu i piłeczki golfowej. Podobnie jak w przypadku pytania, które pojawiło się podczas rekrutacji do linii lotniczej Delta Air Lines. Kandydatów pytano o liczbę piłek do koszykówki, które zmieszczą się w pokoju, gdzie prowadzona jest rozmowa kwalifikacyjna.

W takich momentach trzeba postawić na naszą intuicję, przy okazji pokazując, że potrafimy sobie radzić także w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.

Raport: Ok. 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód

Raport: Ok. 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock