Szybciej przez Poznań. Otwarcie nowej nitki do A2

Z kraju

Urząd Miasta PoznaniaEstakada znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 11, wyprowadzającej ruch z Poznania w stronę węzła autostrady A2, a także w stronę Środy Wielkopolskiej i Kalisza

W nocy z piątku na sobotę kierowcy w Poznaniu będą mogli po raz pierwszy przejechać przebudowaną, północną nitką estakady katowickiej. Jest ona elementem jednej z najważniejszych arterii w mieście, jej całkowita przebudowa zakończy się za niespełna dwa lata.

Przebudowa północnej nitki zakończyła się miesiąc wcześniej niż planowano. Estakada znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 11, wyprowadzającej ruch z Poznania w stronę węzła autostrady A2, w stronę Środy Wielkopolskiej i Kalisza. W nocy z 15 na 16 lipca nastąpi przeniesienie ruchu samochodów osobowych i autobusów z południowej na północną nitkę estakady. Prace rozbiórkowe wyeksploatowanej części estakady rozpocząć się mają 18 lipca.

Z Poznania do Kalisza

Oddanie północnej nitki konstrukcji poprzedziły próby obciążeniowe. Badania z użyciem sześciu samochodów ciężarowych przeprowadził zespół z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej. Zakończenie całej inwestycji, szacowanej na przeszło 161,4 mln zł, planowane jest na początku 2018 roku. Przedsięwzięcie obejmuje całkowitą rozbiórkę i odbudowę konstrukcji dwóch nitek estakady, wykonanie nawierzchni drogowych oraz odbudowę dróg dojazdowych, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, przebudowę oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, odwodnienie, przebudowę sieci energetycznej i sieci trakcji tramwajowej.

Nowy odcinek A1 otwarty. Kierowcy będą jeździć autostradą o wiele krócej

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania