Coraz mniej boimy się utraty pracy. Pesymizm tylko w jednej grupie

[object Object]
Amerykańska firma czipuje swoich pracownikówTVN24 BiS
wideo 2/4

Tylko 23 procent badanych Polaków przyznaje, że boi się utraty pracy. To o 3 procent mniej niż wynosi średnia europejska. Największe obawy pod tym względem mają Hiszpanie - wynika z sondażu instytutu badawczego Randstad.

Międzynarodowy sondaż został zrealizowany w sierpniu 2017 roku. W Polsce wzięło w nim udział 405 respondentów w wieku 18-65 lat pracujących co najmniej 25 godzin w tygodniu. Próba obejmowała zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę tymczasową, umowy cywilnoprawne jak i osoby samozatrudnione. Badania przeprowadzono na podstawie ankiet on-line. Z sondażu wynika, że odsetek deklarujących lęk przed utratą pracy był o 3 pkt. proc. niższy niż średnia europejska. W Polsce wyniósł on 23 proc. To ogromny spadek; w poprzednim kwartale duże i umiarkowane obawy co do utraty pracy zadeklarowało 30 proc. badanych. Dla porównania wśród Hiszpanów, którzy znaleźli się na pierwszym miejscu listy, obawę przed utratą pracy odczuwa 37 proc.

Optymizm

Optymistycznie przedstawiają się też dane, jeśli chodzi o szanse na znalezienie nowej pracy. 84 proc. badanych 25-34 latków była przekonana, że w razie utraty pracy jest w stanie znaleźć podobną w ciągu pół roku. 94 proc. badanych w tej samej grupie wiekowej stwierdziła, że w ciągu pół roku jest w stanie znaleźć jakąkolwiek pracę. Inaczej badania przedstawiają się w przypadku 55- i 65-latków. O tym, że w ciągu półrocza znajdą porównywalną pracę, przekonanych było 59 proc. badanych. Po raz pierwszy od 4 lat niższa od średniej europejskiej była rotacja rozumiana jako faktyczna zmiana pracy danego respondenta w ciągu jednego półrocza, bądź też zmiana stanowiska pracy u tego samego pracodawcy. W badanym kwartale wyniosła ona 20 proc. i była niższa w stosunku do poprzedniego kwartału o 7 pkt. proc. To największy spadek w historii badania. - To co się nie zmienia to motywy, dla których zmienialiśmy pracę. Widzimy wyraźnie, że głównym motywem do zmiany pracy jest poprawa warunków zatrudnienia - mówi Katarzyna Gurszyńska, dyrektor instytutu badawczego Randstad. Jak dodała, chodzi tutaj zarówno o wysokość pensji jak i poprawę innych warunków zatrudnienia, np. zmiany umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę. Zdaniem Gurszyńskiej oferty, które przedstawiają pracodawcy "coraz bardziej nas satysfakcjonują, przez co rzadziej myślimy o zmianie pracy". Nie zmieniają się za to osoby poszukujące pracy. Zwykle decydują się na to osoby najmłodsze, poszukujące miejsca na rynku pracy oraz osoby z największym doświadczeniem zawodowym, czyli osoby w wieku 35-54 lat.

Rynek w dobrej kondycji

- Kondycja polskiego rynku pracy jest dobra albo bardzo dobra i ona wymusza lub skłania do pewnych zachowań po stronie pracodawcy i po stronie pracowników. To generalnie dobrze dla polskiego rynku pracy, ale chcę podkreślić, że pojawiają się na tym rynku pracy pewne nierównowagi, a żadna nierównowaga nie jest dobra. Dlatego przede wszystkim polityka zatrudnienia, ale i polityka rynku pracy powinna na to reagować; a tych reakcji nie widzę - mówi Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW. Zdaniem eksperta na rynek pracy źle będzie wpływało obniżenie wieku emerytalnego. Zwrócił także uwagę, że polityka rynku pracy nie sięga po rezerwę na rynku pracy. - Mówimy o kobietach, o zachęcaniu do aktywności zawodowej młodzieży, zwłaszcza osób 50 plus, czyli nawet osób nisko kwalifikowanych - dodaje Męcina. Jak zauważa Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Polacy cały czas są narodem, który "jeśli się tylko nadarzy okazja, żeby zmienić pracę na lepszą, to ją zmienia". - Ta rotacja w Polsce była chorobliwie wysoka. My mieliśmy rotacje na poziomie niektórych krajów azjatyckich - mówi Komuda. Jego zdaniem zbyt wysoka rotacja źle świadczy o gospodarce, bo oznacza, że pracownicy "nie mogą znaleźć tego, czego szukają". Niewielu polskich pracowników korzysta z pomocy doradców zawodowych. W ostatnim kwartale z takiej pomocy skorzystało tylko 7 proc. respondentów. To o 1 pkt. proc. więcej niż w Europie i o 1 pkt. proc. mniej niż na świecie. Za to polscy pracownicy chętnie dbają o umiejętności zawodowe. Prawie 3-4 Polaków chce się uczyć, by nie zostać w tyle za rynkiem pracy. Największe chęci mają tutaj młodzi pracownicy. Wśród grupy wiekowej 18-24 lata potrzebę dalszej nauki i szkoleń deklaruje 93 proc. badanych.

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

Podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Paryżu będę żądać "uczciwej" konkurencji z Chinami - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Podkreśliła, że obecnie obserwowana jest "nadpodaż dotowanych chińskich produktów, takich jak pojazdy elektryczne i stal".

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Źródło:
PAP

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl