Tylko 23 procent badanych Polak贸w przyznaje, 偶e boi si臋 utraty pracy. To o 3 procent mniej ni偶 wynosi 艣rednia europejska. Najwi臋ksze obawy pod tym wzgl臋dem maj膮 Hiszpanie - wynika z sonda偶u instytutu badawczego Randstad.
Mi臋dzynarodowy sonda偶 zosta艂 zrealizowany w sierpniu 2017 roku. W Polsce wzi臋艂o w nim udzia艂 405 respondent贸w w wieku 18-65 lat pracuj膮cych co najmniej 25 godzin w tygodniu. Pr贸ba obejmowa艂a zar贸wno osoby zatrudnione na podstawie umowy o prac臋, umowy o prac臋 tymczasow膮, umowy cywilnoprawne jak i osoby samozatrudnione. Badania przeprowadzono na podstawie ankiet on-line. Z sonda偶u wynika, 偶e odsetek deklaruj膮cych l臋k przed utrat膮 pracy by艂 o 3 pkt. proc. ni偶szy ni偶 艣rednia europejska. W Polsce wyni贸s艂 on 23 proc. To ogromny spadek; w poprzednim kwartale du偶e i umiarkowane obawy co do utraty pracy zadeklarowa艂o 30 proc. badanych. Dla por贸wnania w艣r贸d Hiszpan贸w, kt贸rzy znale藕li si臋 na pierwszym miejscu listy, obaw臋 przed utrat膮 pracy odczuwa 37 proc.
Optymizm
Optymistycznie przedstawiaj膮 si臋 te偶 dane, je艣li chodzi o szanse na znalezienie nowej pracy. 84 proc. badanych 25-34 latk贸w by艂a przekonana, 偶e w razie utraty pracy jest w stanie znale藕膰 podobn膮 w ci膮gu p贸艂 roku. 94 proc. badanych w tej samej grupie wiekowej stwierdzi艂a, 偶e w ci膮gu p贸艂 roku jest w stanie znale藕膰 jak膮kolwiek prac臋. Inaczej badania przedstawiaj膮 si臋 w przypadku 55- i 65-latk贸w. O tym, 偶e w ci膮gu p贸艂rocza znajd膮 por贸wnywaln膮 prac臋, przekonanych by艂o 59 proc. badanych. Po raz pierwszy od 4 lat ni偶sza od 艣redniej europejskiej by艂a rotacja rozumiana jako faktyczna zmiana pracy danego respondenta w ci膮gu jednego p贸艂rocza, b膮d藕 te偶 zmiana stanowiska pracy u tego samego pracodawcy. W badanym kwartale wynios艂a ona 20 proc. i by艂a ni偶sza w stosunku do poprzedniego kwarta艂u o 7 pkt. proc. To najwi臋kszy spadek w historii badania. - To co si臋 nie zmienia to motywy, dla kt贸rych zmieniali艣my prac臋. Widzimy wyra藕nie, 偶e g艂贸wnym motywem do zmiany pracy jest poprawa warunk贸w zatrudnienia - m贸wi Katarzyna Gurszy艅ska, dyrektor instytutu badawczego Randstad. Jak doda艂a, chodzi tutaj zar贸wno o wysoko艣膰 pensji jak i popraw臋 innych warunk贸w zatrudnienia, np. zmiany umowy cywilnoprawnej na umow臋 o prac臋. Zdaniem Gurszy艅skiej oferty, kt贸re przedstawiaj膮 pracodawcy "coraz bardziej nas satysfakcjonuj膮, przez co rzadziej my艣limy o zmianie pracy". Nie zmieniaj膮 si臋 za to osoby poszukuj膮ce pracy. Zwykle decyduj膮 si臋 na to osoby najm艂odsze, poszukuj膮ce miejsca na rynku pracy oraz osoby z najwi臋kszym do艣wiadczeniem zawodowym, czyli osoby w wieku 35-54 lat.
Rynek w dobrej kondycji
- Kondycja polskiego rynku pracy jest dobra albo bardzo dobra i ona wymusza lub sk艂ania do pewnych zachowa艅 po stronie pracodawcy i po stronie pracownik贸w. To generalnie dobrze dla polskiego rynku pracy, ale chc臋 podkre艣li膰, 偶e pojawiaj膮 si臋 na tym rynku pracy pewne nier贸wnowagi, a 偶adna nier贸wnowaga nie jest dobra. Dlatego przede wszystkim polityka zatrudnienia, ale i polityka rynku pracy powinna na to reagowa膰; a tych reakcji nie widz臋 - m贸wi Jacek M臋cina, doradca zarz膮du Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Instytutu Polityki Spo艂ecznej UW. Zdaniem eksperta na rynek pracy 藕le b臋dzie wp艂ywa艂o obni偶enie wieku emerytalnego. Zwr贸ci艂 tak偶e uwag臋, 偶e polityka rynku pracy nie si臋ga po rezerw臋 na rynku pracy. - M贸wimy o kobietach, o zach臋caniu do aktywno艣ci zawodowej m艂odzie偶y, zw艂aszcza os贸b 50 plus, czyli nawet os贸b nisko kwalifikowanych - dodaje M臋cina. Jak zauwa偶a 艁ukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Spo艂eczno-Ekonomicznych Polacy ca艂y czas s膮 narodem, kt贸ry "je艣li si臋 tylko nadarzy okazja, 偶eby zmieni膰 prac臋 na lepsz膮, to j膮 zmienia". - Ta rotacja w Polsce by艂a chorobliwie wysoka. My mieli艣my rotacje na poziomie niekt贸rych kraj贸w azjatyckich - m贸wi Komuda. Jego zdaniem zbyt wysoka rotacja 藕le 艣wiadczy o gospodarce, bo oznacza, 偶e pracownicy "nie mog膮 znale藕膰 tego, czego szukaj膮". Niewielu polskich pracownik贸w korzysta z pomocy doradc贸w zawodowych. W ostatnim kwartale z takiej pomocy skorzysta艂o tylko 7 proc. respondent贸w. To o 1 pkt. proc. wi臋cej ni偶 w Europie i o 1 pkt. proc. mniej ni偶 na 艣wiecie. Za to polscy pracownicy ch臋tnie dbaj膮 o umiej臋tno艣ci zawodowe. Prawie 3-4 Polak贸w chce si臋 uczy膰, by nie zosta膰 w tyle za rynkiem pracy. Najwi臋ksze ch臋ci maj膮 tutaj m艂odzi pracownicy. W艣r贸d grupy wiekowej 18-24 lata potrzeb臋 dalszej nauki i szkole艅 deklaruje 93 proc. badanych.
Autor: ToL//bgr / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock