Zarządy PKO BP i PZU mają zostać przebudowane. Ministerstwo Aktywów Państwowych zwołało nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy w dwóch spółkach finansowych, które mają ułatwić resortowi zmiany kadrowe - informuje w piątek "Puls Biznesu".
"PB" podaje, że 12 października, najpierw o godzinie 10 w PKO BP, a godzinę później w PZU, rozpoczną się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy. W obydwu przypadkach powodem zwołania NWZA są zmiany w radach nadzorczych.
"Jest to o tyle zaskakujące, że na początku czerwca bank odbył walne, które dość mocno przemeblowało radę, wprowadzając do niej trzech nowych ludzi. Ubezpieczyciel też zwołał akcjonariuszy w czerwcu, celem skwitowania 2020 r., a przy okazji wprowadził do rady jedną nową osobę" - ocenia gazeta.
PKO BP i PZU - zmiany
"PB" podał, że o zwołanie NWZA zawnioskowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, główny akcjonariusz w obydwu spółkach. Gazeta zapytała resort, po co zwołuje akcjonariuszy. W odpowiedzi – jak podaje gazeta - trudno doszukać się treści, wynika z niej tylko tyle, że "Skarb Państwa, jako akcjonariusz spółek publicznych dysponuje wyłącznie ogólnodostępnymi informacjami".
"Według naszych informacji resort zwołał NWZA, ponieważ chce doprowadzić do zmian w radach nadzorczych, żeby przebudować zarządy obydwu spółek. Obecna obsada rad krępuje swobodę ruchu MAP, który ma za mało swoich ludzi w nadzorze, żeby wprowadzać zmiany po swojej myśli" - informuje "Puls Biznesu".
Prezesem zarządu PKO BP od niedawna jest Jan Emeryk Rościszewski, który na stanowisku prezesa PKO BP zastąpił Zbigniewa Jagiełłę. Jagiełło 11 maja br. złożył rezygnację z pełnionej funkcji i ze składu zarządu z upływem dnia zamknięcia zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia. Jagiełło szefował PKO BP od października 2009 roku.
Prezesem PZU jest Beata Kozłowska–Chyła. Na tę funkcję została powołana przez radę nadzorczą w marcu ubiegłego roku.
Źródło: Puls Biznesu