TVN24 Biznes | Z kraju

PKN Orlen przejmuje kontrolę nad spółką Ruch. "Otwieramy kolejny rozdział w historii spółki"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Horała: dzięki temu Orlen zyskuje na sile
Horała: dzięki temu Orlen zyskuje na sileTVN24
wideo 2/5
TVN24Horała: dzięki temu Orlen zyskuje na sile

Orlen przejmuje kontrolę nad Ruchem i obejmie 65 procent akcji spółki - to efekt decyzji akcjonariuszy Ruchu. Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki, co wiąże się z emisją nowych akcji.

We wtorkowym komunikacie płockiej spółki dodano, że pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

"Otwieramy kolejny rozdział"

- Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom - powiedział cytowany komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak dodał, na bazie spółki Ruch, PKN Orlen chce m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. - Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze - powiedział Obajtek.

W komunikacie przekazano, że PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due diligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych (co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen).

Shutterstock

"Szczegółowy plan restrukturyzacji"

We wcześniejszym komunikacie Orlen podkreślił, że "zakładana strategia rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG wpisuje się w trendy sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej". "Na tym rynku widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych" - dodał koncern. Jak zauważył, przeprowadzone przez niego analizy rynkowe "wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch".

PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki w kwietniu 2019 r. Decyzję tę poprzedziło badanie due diligence (analiza sytuacji firmy) i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych.

"Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen. W międzyczasie powstał szczegółowy plan restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu" - wspomniał koncern, odnosząc się do przebiegu procesu przejęcia Ruchu.

PKN Orlen wskazał, iż kontynuację przedsięwzięcia umożliwiło zawarcie umowy inwestycyjnej oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie kontroli nad spółką Ruch. "Prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów Ruch z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla PKN Orlen drogę do finalizacji transakcji" - zaznaczył koncern.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości