Przegląd prasy: SOK dostanie więcej funkcjonariuszy i uzbrojenia

Z kraju

włodi/Wikipedia/CC BY-SA 2.0Straż Ochrony Kolei zyska nowe uprawnienia?

Straż Ochrony Kolei (SOK) ma stać się zmilitaryzowaną formacją o uprawnieniach ściśle policyjnych. Przeciwne takiemu rozwiązaniu jest CBA - informuje "Puls Biznesu".

Zakres działań SOK może się diametralnie rozszerzyć. Ma zostać przekształcona w dobrze uzbrojoną formację o uprawnieniach policji. Dowództwo nad SOK przejmie od zarządców infrastruktury kolejowej minister spraw wewnętrznych, a jej liczebność wzrośnie z 3 do 4 tys. funkcjonariuszy.

Nowe kompetencje

MSWiA tłumaczy, że znaczne zwiększenie uprawnień SOK ma służyć przede wszystkim zapobieganiu i zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych na dworcach kolejowych i w pociągach. Projekt jest na etapie uzgodnień i konsultacji. Szef CBA Ernest Bejda jest przeciwny proponowanym regulacjom.

"Tworzenie formacji o bliżej nieokreślonych kompetencjach, które dublują się z uprawnieniami innych służb, jest nieuzasadnione" - czytamy w jego stanowisku.

W życie weszła ustawa antyterrorystyczna. Według rządu ma ona podnieść efektywność polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i polepszyć koordynację działań służb. Opozycja uważa, że nowe prawo jest niepotrzebne.

"Inwigilowanie obywateli" kontra "histeryczne argumenty". Spór o ustawę antyterrorystycznątvn24

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: włodi/Wikipedia/CC BY-SA 2.0