Jeśli kraje UE się porozumieją i będzie europejski podatek od transakcji finansowych (FTT), Polska będzie mogła w przyszłości zdecydować, by do niego dołączyć - poinformował komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.
- Jeśli będzie porozumienie (11 krajów UE ws. wprowadzenia podatku od transakcji finansowych - red.), będzie to proces inkluzywny i będę to popierał. Więc najpierw zobaczmy co Polska zrobi sama dla siebie, a potem jeśli będzie europejski FTT, Polska będzie mogła zdecydować, by dołączyć do tego podatku - powiedział w piątek Moscovici podczas spotkania z grupą dziennikarzy na marginesie szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu. - Ale to przyszłość, najpierw zdecydujmy, by znaleźć to porozumienie - podkreślił.
"Proces inkluzywny"
- Funkcjonują już FTT (w UE), jesteśmy we Francji, byłem ministrem finansów tego kraju, i jest we Francji FTT o bardzo niskiej stawce. Więc decyzja należy do każdego kraju, czy chce, czy nie ustanowić taki podatek. Ale wyobraźmy sobie, że jutro jest decyzja o wzmocnionej współpracy ws. FTT w 11-tce (krajów UE). To nie koniec historii. Ten proces może być inkluzywny, będzie inkluzywny. Naszym celem byłoby wtedy, że byłaby nas 11-tka, 12-tka, 19-tka, a czemu nie 28-ka na koniec? - argumentował komisarz.
Jak zaznaczył Moscovici, Komisja Europejska "wciąż myśli, że idealne rozwiązanie to 28".
Podatek unijny?
Wyjaśnił, że kilka lat temu Komisja proponowała podatek w całej Unii, ale wobec braku porozumienia, teraz nad wprowadzeniem podatku dyskutuje, przy wsparciu Komisji, 11 krajów, w tym cztery największe gospodarki strefy euro (Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania).
- UE zaproponowała podatek od transakcji finansowych (FTT) kilka lat temu. Nie mogliśmy w tej kwestii osiągnąć porozumienia, więc z inicjatywy Francji i Niemiec, (…) zaproponowaliśmy wzmocnioną współpracę i 11 krajów jest na pokładzie, wśród nich są cztery główne gospodarki strefy euro: Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania - powiedział komisarz Moscovici, były minister finansów Francji, jeden z inicjatorów wzmocnionej współpracy w UE na rzecz FTT.
Moscovici podkreślił, że kraje te są bliskie politycznego porozumienia co do podstawowych założeń podatku. - Chciałbym, żebyśmy to osiągnęli w nadchodzących dniach i tygodniach - powiedział dziennikarzom. Poinformował też, że spotkanie ministrów finansów i KE w tej sprawie ma się odbyć jeszcze przed końcem roku.
- Naprawdę posuwamy się do przodu w kierunku porozumienia. Moje odczucie jest takie, że FTT jest potrzebny nie tylko dla celu finansowania klimatu, ale także dla rozwoju, ze względów etycznych i finansowych. Wierzę, że jesteśmy blisko posiadania parametrów porozumienia, by ustanowić FTT - podkreślił komisarz.
Przypomniał, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Jucker w swoim przemówieniu o stanie Unii powtórzył, że Komisja popiera podatek. - Komisja jest z powrotem przy stole by zapewnić techniczną pomoc i polityczne wsparcie - zapewnił Moscovici.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock