Ministerstwo Energii nie wyklucza, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na wybór technologii jądrowej - poinformował w środę dziennikarzy wiceminister energii Andrzej Piotrowski.
- Pracujemy nad przygotowaniem przetargu na technologię, pracujemy nad mechanizmem, który sfinansuje inwestycję, ale to nie będzie zintegrowany przetarg jak było planowane, i następnie nad tym, by system, w którym ta inwestycja będzie realizowana był w 99,9 proc. przewidywalny, żeby się nie okazało, że w trakcie pojawią się jakieś wątpliwości - powiedział. - W związku z tym chcemy mieć niezależnego, ale doskonale przygotowanego regulatora, czyli Polską Agencję Atomistyki, która teraz buduje swoje kompetencje - dodał. Na pytanie, kiedy mógłby zostać ogłoszony przetarg na wybór technologii, odpowiedział: "Nie wykluczam, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku".
Program Polskiej Energetyki Jądrowej
Przypomnijmy, że w październiku ub.r. resort energii zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2017 r. przedstawi założenia, model finansowania i postępowania przetargowego dla polskiej elektrowni jądrowej. Resort podkreślił wtedy, że program jądrowy ma istotne znaczenie dla realizacji krajowych zobowiązań związanych z polityką klimatyczno-energetyczną i ochroną środowiska.
Ze względu na zeroemisyjny charakter wytwarzania energii jądrowej jego realizacja ma wesprzeć utrzymanie udziału węgla kamiennego w polskiej elektroenergetyce i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnienie stabilnych dostaw energii. Ma się też przyczynić do reindustrializacji kraju, wdrożenia nowych technologii i zwiększenia potencjału eksportowego polskich przedsiębiorstw.
Program wpisuje się w cele "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreśliło ministerstwo. W Programie Polskiej Energetyki Jądrowej założono, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W ubiegłym roku PGE w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.
Polacy "za" atomem
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii wynika, że 61 proc. Polaków chce budowy elektrowni jądrowej w kraju. Jak podkreśla resort to najwyższy wynik w historii badania.
W porównaniu do 2015 roku odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 punktów procentowych. Spośród zwolenników, 21 proc. zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc. opowiedziało się zdecydowanie przeciw, a 18 proc. wyraziło sprzeciw umiarkowany.
W październiku 2015 roku informowaliśmy o uruchimieniu największej polskiej farmy fotowoltaicznej (28.10.2015):
Autor: mb//ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock