Rząd bierze się za internet. Minister tłumaczy, jakie ma intencje

Minister Anna Streżyńska o technologii 5G
Minister Anna Streżyńska o technologii 5G
tvn24
Minister Anna Streżyńska o technologii 5Gtvn24

Minister Cyfryzacji uspokaja i zapewnia: nie chcę cenzurować internetu. Pytania o to, co rząd zamierza zrobić ze swobodnym przepływem informacji w sieci, pojawiły się po tym, jak wczoraj do internetu wyciekł wewnętrzny dokument resortu. Część zapisanych w nim propozycji budzi kontrowersje.

Anna Streżyńska publicznie zabrała dziś głos i zapewniła, że co do zasady, to jej resort chce w przyszłości uściślić prawo dotyczące internetu. Nie chce jednak ograniczać wolności słowa. Dokument, który znalazł się wczoraj w internecie określiła jako "zbiór myśli ubranych w projektu ustawy". Zapewniła jednak, że formalnie nie jest to projekt ustawy. Pomysły mają być jeszcze dopracowywane.

Co zawiera roboczy dokument ministerstwa

Wersja "zbioru myśli" ministerstwa, która przedostała się do sieci, wywołała burzę i rozliczne pytania, czy pod hasłami walki z kłamstwem (w internecie określanym jako fake news) oraz nienawiścią na forach i w serwisach społecznościowych, rząd nie chce ograniczyć wolności wypowiedzi i nałożyć kaganiec na internetowe media. Dokument zakłada m.in., że serwisy internetowe miałyby umożliwiać użytkownikom "społeczną weryfikację" tego czy zamieszczane w nich treści są zgodne z prawdą. Prawnicy, których o opinie pytaliśmy wczoraj, wnioskowali, że może to w konsekwencji sprawić, że internauci będą w głosowaniu rozstrzygać co jest prawdą, a co nie. Z dokumentu ministerstwa wynika również, że swoboda właścicieli portali i innych serwisów co do dopuszczania internautów do komentowania treści oraz prawo do moderacji komentarzy zostałaby ograniczone. Jeden z rozważanych przez ministerstwo zapisów mówi bowiem, że "usługodawcy (...) nie mogą ograniczać ani w jakikolwiek inny sposób utrudniać dostępu do tych usług lub dystrybucji przekazanych do rozpowszechniania komunikatów lub rzeczowych wypowiedzi wytwarzanych przez usługobiorców".

Ministerstwo rozważa również obowiązek usuwania treści, co do których istnieje domniemanie, że naruszają prawo, na żądanie użytkownika. W dokumencie nie ma jednak informacji, jak można ustalić, czy użytkownik żądający usunięcia treści jest prawdziwą osobą, czy ma fikcyjną tożsamość. Jest to o tyle ważne, że ewentualne spory o bezprawność treści miałyby rozstrzygać 24-godzinne sądy, w których stronami muszą być osoby, a nie fikcyjne tożsamości. Wątpliwości budził również zapis o nadaniu uprawnień w sprawach mediów internetowych przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który miałby być "punktem kontaktowym" i organem koordynującym "wypracowywanie dobrych praktyk oraz samoregulacji" oraz "zapewniającym ich wykonanie". Nie wynika jednak z dokumentu resortu cyfryzacji, czy uprawnienia przewodniczącego Krajowej Rady, jakie ma wobec radia i telewizji zostałyby rozciągnięte również na internet. PRZECZYTAJ O WĄTPLIWOŚCIACH EKSPERTÓW, KTÓRZY NA NASZĄ PROŚBĘ PRZEANALIZOWALI DOKUMENT MINISTERSTWA CYFRYZACJI.

Minister tłumaczy

Dzień - po tym jak dokument obiegł internet - Anna Streżyńska zabrała głos. Zaznaczyła, że od tego, co zostało na roboczo spisane, do projektu ustawy droga jest jeszcze daleka. Przyznała, że projekt zawiera nieprecyzyjne sformułowania i nieostre pojęcia. Zapewniła, że rząd zamierza uregulować prawo dotyczące internetu, zwłaszcza w dwóch najbardziej problematycznych współcześnie kwestiach, jakimi są rozpowszechnianie nieprawdy i mowa nienawiści wśród użytkowników sieci. Potrzeba uchwalenia nowego prawa wynika również, jak utrzymuje Streżyńska, z wytycznych Komisji Europejskiej wobec krajów członkowskich UE.

- Nie zamierzamy ograniczać niczyjej wolności - zapewniła Streżyńska i zaznaczyła: - Ta ustawa będzie tak skonstruowana, żeby wolność zapewnić wszystkim w równym stopniu. Chcemy zagwarantować swobodę wypowiedzi, przy zagwarantowaniu poszanowania praw zakazujących pomówień i zniesławiania. Również w sieci. Według informacji przekazanej przez minister, pierwszy roboczy projekt rozwiązań dotyczących internetu powstał po konsultacji z Izbą Wydawców Prasy, Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji oraz przedstawicielami największego na świecie serwisu społecznościowego - Facebooka. - To jest reprezentatywna konsultacja - stwierdziła Streżyńska. - Rolą izb gospodarczych jest opiniowanie rządowych zamierzeń - dodała. Do budzących największe kontrowersje zapisów z roboczego dokumentu minister cyfryzacji odniosła się następująco:

Uprawnienia przewodniczącego KRRiT

- Myśleliśmy o tym, żeby punktem kontaktowym i koordynatorem samoregulacji był przewodniczący Krajowej Rady. Może być to jednak inna instytucja. Chodzi o to, żeby był to organ państwa, ale niezależny od rządu. Zdaję sobie sprawę, że Krajowa Rada i inne instytucje mają polityczny charakter, ale od polityki tu nie uciekniemy. Stanowienie prawa też jest polityką, bo ustawy uchwala polityczna większość. Zapewniam, że jeżeli organem kontaktowym i koordynującym zostanie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nie będzie sama niczego regulować w internecie. Ma pobudzać samoregulację tego sektora - zapewniła Anna Streżyńska.

Zakaz ograniczania komentowania przez właścicieli serwisów

- Dotyczy to przede wszystkim o serwisów społecznościowych. Chodzi o to, żeby czyjś profil nie był zawieszony przez trzydzieści dni, bo dla kogoś, kto stale funkcjonuje w społecznościach internetowych, ma swoje kontakty, wymienia się z informacjami, wypadnięcie z tego obiegu nawet na trzydzieści dni to jest śmierć cywilna. Jeżeli ktoś nie zgadza się z zablokowaniem konta, to reakcja powinna być błyskawiczna i do tego mają służyć 24-godzinne sądy. Jest to rozwiązanie wzorowane na prawie niemieckim. Czy ministerstwo chce ograniczyć swobodę redakcji w dobieraniu użytkowników mających prawo komentować artykuły na forach i czy oznacza to również brak możliwości moderacji komentarzy? Z wypowiedzi Anny Streżyńskiej wynika, że moderacja i dopuszczanie do dyskusji wybranych komentatorów pozostanie prawem redakcji. Nowe prawo ma natomiast wykluczyć sytuację, w której internauci nie będą mogli w ogóle komentować zamieszczanych treści. - Nie jest intencją projektowanej ustawy ograniczenie gazetom możliwości moderowania forów - mówiła Streżyńska.

Internauci jak ministerstwo prawdy

Minister cyfryzacji potwierdziła, że internauci powinni mieć możliwość oceny prawdziwości zamieszczanych treści. W jakiej formie - ma to zostać dopiero wypracowane. Streżyńska zapewniła, że wyniki takiej "społecznej weryfikacji" nie będą rodzić żadnych konsekwencji prawnych dla autorów i wydawców zamieszczanych treści. - Jest to trochę oddanie wyrokowania w ręce użytkowników - przyznała szefowa resortu. - Nie przypisujemy do tego żadnych konsekwencji. To ma być społeczny dyskurs użytkowników, którzy mają prawo wyrazić swoje zdanie - dodała.

Obowiązek usuwania treści naruszających prawo

Anna Streżyńska stwierdziła, że liczy na to, iż sama świadomość istnienia uregulowanego przez prawo mechanizmu zgłaszania i obowiązek usuwania bezprawnych treści oraz późniejsza kontrola sądowa, ostudzi zapędy użytkowników internetu bezpodstawnie pomawiających, znieważających i zniesławiających inne osoby. - Mam nadzieję, że rozwiązania, w których użytkownik czuje się pokrzywdzony i może zwrócić się o ochronę sądów doprowadzą do przepracowania postaw przez użytkowników internetu - mówiła minister. Z informacji przekazanych dziś przez Annę Streżyńską wynika, że ministerstwo nie wie jeszcze, jak do projektowanych rozwiązań odniesie się Komisja Europejska i czy nie stoją one w sprzeczności z prawem unijnym i międzynarodowymi zobowiązaniami Polski. Praca i robocze konsultacje nad nowym prawem mają nadal trwać. Potem, gdy formalnie wejdzie na ścieżkę rządowych prac, odbędzie się obowiązkowa dla każdego rządowego projektu procedura oficjalnego opiniowania i konsultacji społecznych.

Autor: jp//bgr / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP