Rząd bierze się za internet. Minister tłumaczy, jakie ma intencje

Minister Anna Streżyńska o technologii 5G
Minister Anna Streżyńska o technologii 5G
tvn24
Minister Anna Streżyńska o technologii 5Gtvn24

Minister Cyfryzacji uspokaja i zapewnia: nie chcę cenzurować internetu. Pytania o to, co rząd zamierza zrobić ze swobodnym przepływem informacji w sieci, pojawiły się po tym, jak wczoraj do internetu wyciekł wewnętrzny dokument resortu. Część zapisanych w nim propozycji budzi kontrowersje.

Anna Streżyńska publicznie zabrała dziś głos i zapewniła, że co do zasady, to jej resort chce w przyszłości uściślić prawo dotyczące internetu. Nie chce jednak ograniczać wolności słowa. Dokument, który znalazł się wczoraj w internecie określiła jako "zbiór myśli ubranych w projektu ustawy". Zapewniła jednak, że formalnie nie jest to projekt ustawy. Pomysły mają być jeszcze dopracowywane.

Co zawiera roboczy dokument ministerstwa

Wersja "zbioru myśli" ministerstwa, która przedostała się do sieci, wywołała burzę i rozliczne pytania, czy pod hasłami walki z kłamstwem (w internecie określanym jako fake news) oraz nienawiścią na forach i w serwisach społecznościowych, rząd nie chce ograniczyć wolności wypowiedzi i nałożyć kaganiec na internetowe media. Dokument zakłada m.in., że serwisy internetowe miałyby umożliwiać użytkownikom "społeczną weryfikację" tego czy zamieszczane w nich treści są zgodne z prawdą. Prawnicy, których o opinie pytaliśmy wczoraj, wnioskowali, że może to w konsekwencji sprawić, że internauci będą w głosowaniu rozstrzygać co jest prawdą, a co nie. Z dokumentu ministerstwa wynika również, że swoboda właścicieli portali i innych serwisów co do dopuszczania internautów do komentowania treści oraz prawo do moderacji komentarzy zostałaby ograniczone. Jeden z rozważanych przez ministerstwo zapisów mówi bowiem, że "usługodawcy (...) nie mogą ograniczać ani w jakikolwiek inny sposób utrudniać dostępu do tych usług lub dystrybucji przekazanych do rozpowszechniania komunikatów lub rzeczowych wypowiedzi wytwarzanych przez usługobiorców".

Ministerstwo rozważa również obowiązek usuwania treści, co do których istnieje domniemanie, że naruszają prawo, na żądanie użytkownika. W dokumencie nie ma jednak informacji, jak można ustalić, czy użytkownik żądający usunięcia treści jest prawdziwą osobą, czy ma fikcyjną tożsamość. Jest to o tyle ważne, że ewentualne spory o bezprawność treści miałyby rozstrzygać 24-godzinne sądy, w których stronami muszą być osoby, a nie fikcyjne tożsamości. Wątpliwości budził również zapis o nadaniu uprawnień w sprawach mediów internetowych przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który miałby być "punktem kontaktowym" i organem koordynującym "wypracowywanie dobrych praktyk oraz samoregulacji" oraz "zapewniającym ich wykonanie". Nie wynika jednak z dokumentu resortu cyfryzacji, czy uprawnienia przewodniczącego Krajowej Rady, jakie ma wobec radia i telewizji zostałyby rozciągnięte również na internet. PRZECZYTAJ O WĄTPLIWOŚCIACH EKSPERTÓW, KTÓRZY NA NASZĄ PROŚBĘ PRZEANALIZOWALI DOKUMENT MINISTERSTWA CYFRYZACJI.

Minister tłumaczy

Dzień - po tym jak dokument obiegł internet - Anna Streżyńska zabrała głos. Zaznaczyła, że od tego, co zostało na roboczo spisane, do projektu ustawy droga jest jeszcze daleka. Przyznała, że projekt zawiera nieprecyzyjne sformułowania i nieostre pojęcia. Zapewniła, że rząd zamierza uregulować prawo dotyczące internetu, zwłaszcza w dwóch najbardziej problematycznych współcześnie kwestiach, jakimi są rozpowszechnianie nieprawdy i mowa nienawiści wśród użytkowników sieci. Potrzeba uchwalenia nowego prawa wynika również, jak utrzymuje Streżyńska, z wytycznych Komisji Europejskiej wobec krajów członkowskich UE.

- Nie zamierzamy ograniczać niczyjej wolności - zapewniła Streżyńska i zaznaczyła: - Ta ustawa będzie tak skonstruowana, żeby wolność zapewnić wszystkim w równym stopniu. Chcemy zagwarantować swobodę wypowiedzi, przy zagwarantowaniu poszanowania praw zakazujących pomówień i zniesławiania. Również w sieci. Według informacji przekazanej przez minister, pierwszy roboczy projekt rozwiązań dotyczących internetu powstał po konsultacji z Izbą Wydawców Prasy, Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji oraz przedstawicielami największego na świecie serwisu społecznościowego - Facebooka. - To jest reprezentatywna konsultacja - stwierdziła Streżyńska. - Rolą izb gospodarczych jest opiniowanie rządowych zamierzeń - dodała. Do budzących największe kontrowersje zapisów z roboczego dokumentu minister cyfryzacji odniosła się następująco:

Uprawnienia przewodniczącego KRRiT

- Myśleliśmy o tym, żeby punktem kontaktowym i koordynatorem samoregulacji był przewodniczący Krajowej Rady. Może być to jednak inna instytucja. Chodzi o to, żeby był to organ państwa, ale niezależny od rządu. Zdaję sobie sprawę, że Krajowa Rada i inne instytucje mają polityczny charakter, ale od polityki tu nie uciekniemy. Stanowienie prawa też jest polityką, bo ustawy uchwala polityczna większość. Zapewniam, że jeżeli organem kontaktowym i koordynującym zostanie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nie będzie sama niczego regulować w internecie. Ma pobudzać samoregulację tego sektora - zapewniła Anna Streżyńska.

Zakaz ograniczania komentowania przez właścicieli serwisów

- Dotyczy to przede wszystkim o serwisów społecznościowych. Chodzi o to, żeby czyjś profil nie był zawieszony przez trzydzieści dni, bo dla kogoś, kto stale funkcjonuje w społecznościach internetowych, ma swoje kontakty, wymienia się z informacjami, wypadnięcie z tego obiegu nawet na trzydzieści dni to jest śmierć cywilna. Jeżeli ktoś nie zgadza się z zablokowaniem konta, to reakcja powinna być błyskawiczna i do tego mają służyć 24-godzinne sądy. Jest to rozwiązanie wzorowane na prawie niemieckim. Czy ministerstwo chce ograniczyć swobodę redakcji w dobieraniu użytkowników mających prawo komentować artykuły na forach i czy oznacza to również brak możliwości moderacji komentarzy? Z wypowiedzi Anny Streżyńskiej wynika, że moderacja i dopuszczanie do dyskusji wybranych komentatorów pozostanie prawem redakcji. Nowe prawo ma natomiast wykluczyć sytuację, w której internauci nie będą mogli w ogóle komentować zamieszczanych treści. - Nie jest intencją projektowanej ustawy ograniczenie gazetom możliwości moderowania forów - mówiła Streżyńska.

Internauci jak ministerstwo prawdy

Minister cyfryzacji potwierdziła, że internauci powinni mieć możliwość oceny prawdziwości zamieszczanych treści. W jakiej formie - ma to zostać dopiero wypracowane. Streżyńska zapewniła, że wyniki takiej "społecznej weryfikacji" nie będą rodzić żadnych konsekwencji prawnych dla autorów i wydawców zamieszczanych treści. - Jest to trochę oddanie wyrokowania w ręce użytkowników - przyznała szefowa resortu. - Nie przypisujemy do tego żadnych konsekwencji. To ma być społeczny dyskurs użytkowników, którzy mają prawo wyrazić swoje zdanie - dodała.

Obowiązek usuwania treści naruszających prawo

Anna Streżyńska stwierdziła, że liczy na to, iż sama świadomość istnienia uregulowanego przez prawo mechanizmu zgłaszania i obowiązek usuwania bezprawnych treści oraz późniejsza kontrola sądowa, ostudzi zapędy użytkowników internetu bezpodstawnie pomawiających, znieważających i zniesławiających inne osoby. - Mam nadzieję, że rozwiązania, w których użytkownik czuje się pokrzywdzony i może zwrócić się o ochronę sądów doprowadzą do przepracowania postaw przez użytkowników internetu - mówiła minister. Z informacji przekazanych dziś przez Annę Streżyńską wynika, że ministerstwo nie wie jeszcze, jak do projektowanych rozwiązań odniesie się Komisja Europejska i czy nie stoją one w sprzeczności z prawem unijnym i międzynarodowymi zobowiązaniami Polski. Praca i robocze konsultacje nad nowym prawem mają nadal trwać. Potem, gdy formalnie wejdzie na ścieżkę rządowych prac, odbędzie się obowiązkowa dla każdego rządowego projektu procedura oficjalnego opiniowania i konsultacji społecznych.

Autor: jp//bgr / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl