Rząd bierze się za internet. Minister tłumaczy, jakie ma intencje

Minister Anna Streżyńska o technologii 5G
Minister Anna Streżyńska o technologii 5G
tvn24
Minister Anna Streżyńska o technologii 5Gtvn24

Minister Cyfryzacji uspokaja i zapewnia: nie chcę cenzurować internetu. Pytania o to, co rząd zamierza zrobić ze swobodnym przepływem informacji w sieci, pojawiły się po tym, jak wczoraj do internetu wyciekł wewnętrzny dokument resortu. Część zapisanych w nim propozycji budzi kontrowersje.

Anna Streżyńska publicznie zabrała dziś głos i zapewniła, że co do zasady, to jej resort chce w przyszłości uściślić prawo dotyczące internetu. Nie chce jednak ograniczać wolności słowa. Dokument, który znalazł się wczoraj w internecie określiła jako "zbiór myśli ubranych w projektu ustawy". Zapewniła jednak, że formalnie nie jest to projekt ustawy. Pomysły mają być jeszcze dopracowywane.

Co zawiera roboczy dokument ministerstwa

Wersja "zbioru myśli" ministerstwa, która przedostała się do sieci, wywołała burzę i rozliczne pytania, czy pod hasłami walki z kłamstwem (w internecie określanym jako fake news) oraz nienawiścią na forach i w serwisach społecznościowych, rząd nie chce ograniczyć wolności wypowiedzi i nałożyć kaganiec na internetowe media. Dokument zakłada m.in., że serwisy internetowe miałyby umożliwiać użytkownikom "społeczną weryfikację" tego czy zamieszczane w nich treści są zgodne z prawdą. Prawnicy, których o opinie pytaliśmy wczoraj, wnioskowali, że może to w konsekwencji sprawić, że internauci będą w głosowaniu rozstrzygać co jest prawdą, a co nie. Z dokumentu ministerstwa wynika również, że swoboda właścicieli portali i innych serwisów co do dopuszczania internautów do komentowania treści oraz prawo do moderacji komentarzy zostałaby ograniczone. Jeden z rozważanych przez ministerstwo zapisów mówi bowiem, że "usługodawcy (...) nie mogą ograniczać ani w jakikolwiek inny sposób utrudniać dostępu do tych usług lub dystrybucji przekazanych do rozpowszechniania komunikatów lub rzeczowych wypowiedzi wytwarzanych przez usługobiorców".

Ministerstwo rozważa również obowiązek usuwania treści, co do których istnieje domniemanie, że naruszają prawo, na żądanie użytkownika. W dokumencie nie ma jednak informacji, jak można ustalić, czy użytkownik żądający usunięcia treści jest prawdziwą osobą, czy ma fikcyjną tożsamość. Jest to o tyle ważne, że ewentualne spory o bezprawność treści miałyby rozstrzygać 24-godzinne sądy, w których stronami muszą być osoby, a nie fikcyjne tożsamości. Wątpliwości budził również zapis o nadaniu uprawnień w sprawach mediów internetowych przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który miałby być "punktem kontaktowym" i organem koordynującym "wypracowywanie dobrych praktyk oraz samoregulacji" oraz "zapewniającym ich wykonanie". Nie wynika jednak z dokumentu resortu cyfryzacji, czy uprawnienia przewodniczącego Krajowej Rady, jakie ma wobec radia i telewizji zostałyby rozciągnięte również na internet. PRZECZYTAJ O WĄTPLIWOŚCIACH EKSPERTÓW, KTÓRZY NA NASZĄ PROŚBĘ PRZEANALIZOWALI DOKUMENT MINISTERSTWA CYFRYZACJI.

Minister tłumaczy

Dzień - po tym jak dokument obiegł internet - Anna Streżyńska zabrała głos. Zaznaczyła, że od tego, co zostało na roboczo spisane, do projektu ustawy droga jest jeszcze daleka. Przyznała, że projekt zawiera nieprecyzyjne sformułowania i nieostre pojęcia. Zapewniła, że rząd zamierza uregulować prawo dotyczące internetu, zwłaszcza w dwóch najbardziej problematycznych współcześnie kwestiach, jakimi są rozpowszechnianie nieprawdy i mowa nienawiści wśród użytkowników sieci. Potrzeba uchwalenia nowego prawa wynika również, jak utrzymuje Streżyńska, z wytycznych Komisji Europejskiej wobec krajów członkowskich UE.

- Nie zamierzamy ograniczać niczyjej wolności - zapewniła Streżyńska i zaznaczyła: - Ta ustawa będzie tak skonstruowana, żeby wolność zapewnić wszystkim w równym stopniu. Chcemy zagwarantować swobodę wypowiedzi, przy zagwarantowaniu poszanowania praw zakazujących pomówień i zniesławiania. Również w sieci. Według informacji przekazanej przez minister, pierwszy roboczy projekt rozwiązań dotyczących internetu powstał po konsultacji z Izbą Wydawców Prasy, Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji oraz przedstawicielami największego na świecie serwisu społecznościowego - Facebooka. - To jest reprezentatywna konsultacja - stwierdziła Streżyńska. - Rolą izb gospodarczych jest opiniowanie rządowych zamierzeń - dodała. Do budzących największe kontrowersje zapisów z roboczego dokumentu minister cyfryzacji odniosła się następująco:

Uprawnienia przewodniczącego KRRiT

- Myśleliśmy o tym, żeby punktem kontaktowym i koordynatorem samoregulacji był przewodniczący Krajowej Rady. Może być to jednak inna instytucja. Chodzi o to, żeby był to organ państwa, ale niezależny od rządu. Zdaję sobie sprawę, że Krajowa Rada i inne instytucje mają polityczny charakter, ale od polityki tu nie uciekniemy. Stanowienie prawa też jest polityką, bo ustawy uchwala polityczna większość. Zapewniam, że jeżeli organem kontaktowym i koordynującym zostanie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nie będzie sama niczego regulować w internecie. Ma pobudzać samoregulację tego sektora - zapewniła Anna Streżyńska.

Zakaz ograniczania komentowania przez właścicieli serwisów

- Dotyczy to przede wszystkim o serwisów społecznościowych. Chodzi o to, żeby czyjś profil nie był zawieszony przez trzydzieści dni, bo dla kogoś, kto stale funkcjonuje w społecznościach internetowych, ma swoje kontakty, wymienia się z informacjami, wypadnięcie z tego obiegu nawet na trzydzieści dni to jest śmierć cywilna. Jeżeli ktoś nie zgadza się z zablokowaniem konta, to reakcja powinna być błyskawiczna i do tego mają służyć 24-godzinne sądy. Jest to rozwiązanie wzorowane na prawie niemieckim. Czy ministerstwo chce ograniczyć swobodę redakcji w dobieraniu użytkowników mających prawo komentować artykuły na forach i czy oznacza to również brak możliwości moderacji komentarzy? Z wypowiedzi Anny Streżyńskiej wynika, że moderacja i dopuszczanie do dyskusji wybranych komentatorów pozostanie prawem redakcji. Nowe prawo ma natomiast wykluczyć sytuację, w której internauci nie będą mogli w ogóle komentować zamieszczanych treści. - Nie jest intencją projektowanej ustawy ograniczenie gazetom możliwości moderowania forów - mówiła Streżyńska.

Internauci jak ministerstwo prawdy

Minister cyfryzacji potwierdziła, że internauci powinni mieć możliwość oceny prawdziwości zamieszczanych treści. W jakiej formie - ma to zostać dopiero wypracowane. Streżyńska zapewniła, że wyniki takiej "społecznej weryfikacji" nie będą rodzić żadnych konsekwencji prawnych dla autorów i wydawców zamieszczanych treści. - Jest to trochę oddanie wyrokowania w ręce użytkowników - przyznała szefowa resortu. - Nie przypisujemy do tego żadnych konsekwencji. To ma być społeczny dyskurs użytkowników, którzy mają prawo wyrazić swoje zdanie - dodała.

Obowiązek usuwania treści naruszających prawo

Anna Streżyńska stwierdziła, że liczy na to, iż sama świadomość istnienia uregulowanego przez prawo mechanizmu zgłaszania i obowiązek usuwania bezprawnych treści oraz późniejsza kontrola sądowa, ostudzi zapędy użytkowników internetu bezpodstawnie pomawiających, znieważających i zniesławiających inne osoby. - Mam nadzieję, że rozwiązania, w których użytkownik czuje się pokrzywdzony i może zwrócić się o ochronę sądów doprowadzą do przepracowania postaw przez użytkowników internetu - mówiła minister. Z informacji przekazanych dziś przez Annę Streżyńską wynika, że ministerstwo nie wie jeszcze, jak do projektowanych rozwiązań odniesie się Komisja Europejska i czy nie stoją one w sprzeczności z prawem unijnym i międzynarodowymi zobowiązaniami Polski. Praca i robocze konsultacje nad nowym prawem mają nadal trwać. Potem, gdy formalnie wejdzie na ścieżkę rządowych prac, odbędzie się obowiązkowa dla każdego rządowego projektu procedura oficjalnego opiniowania i konsultacji społecznych.

Autor: jp//bgr / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Duże awarie energetyczne będą się zdarzać. Nie da się temu w zupełności zapobiec. Ważniejsze jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania i szybkie przywrócenie dostaw prądu - ocenił doktor inżynier Bartosz Brusiłowicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Źródło:
PAP

Trzynaście państw należących do Unii Europejskiej złożyło wniosek o tak zwaną klauzulę wyjścia - czyli wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. Jak powiedział Balazas Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, dzięki temu "państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność".

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Źródło:
PAP

TikTok został ukarany grzywną w wysokości 530 milionów euro przez irlandzki urząd ochrony danych osobowych (DPC) - podał Reuters.

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów sprzedawanych na chińskich platformach Shein i Temu wzrosły przez decyzję Donalda Trumpa - pisze CNN. Chodzi o zniesienie od 2 maja zwolnienia od ceł i podatków dla paczek z Chin o niewielkiej wartości. Miliony Amerykanów mogły nie odczuć poważniejszych skutków szeroko zakrojonych działań Donalda Trumpa. Aż do teraz - zwraca uwagę amerykański nadawca.

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk rozmawiał w środę z reporterami kilkunastu redakcji. Zwołał to spotkanie po tym, jak "Wall Street Journal" podał w środę, że zarząd Tesli ma być zainteresowany zmianą na stanowisku CEO. Choć miliarder mówiąc o swoich działaniach w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE), porównał się do Buddy, miał brzmieć "mniej pewnie".

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Źródło:
Axios, CNN, The Washington Post

Rada Miejska Lizbony zdecydowała o wydłużeniu o pół roku obowiązującego od 1 listopada 2024 roku zakazu rejestracji na terenie portugalskiej stolicy nowych lokalnych obiektów noclegowych dla turystów.

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące zajączka z polewy o smaku kakaowo-mlecznym. Do instytucji trafiła skarga konsumenta na obecność fragmentu plastiku w produkcie. Producent poinformował o wycofaniu całej partii ze sklepów.

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że pracownikom przepadnie dzień wolny. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można go odebrać.

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Źródło:
tvn24.pl

"Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle" - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50 punktów trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami. Na te słowa zareagował irański resort dyplomacji.

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Źródło:
PAP

Nie żyje Hakon Vigner Lindal Olaisen, współwłaściciel firmy Nova Sea. Zginął w wypadku drogowym w Polsce - potwierdził Daniel Bjarmann Simonsen, dyrektor do spraw komunikacji i polityki gospodarczej firmy, w rozmowie z portalem NRK.no. 

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Źródło:
NRK.no, E24.no, PAP

Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stany Zjednoczone nawiązały kontakt z Chinami w sprawie negocjacji dotyczących spornych ceł - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa handlu w Pekinie. Władze Chin obecnie oceniają propozycje Waszyngtonu i oczekują od USA "szczerości oraz gotowości do wycofania się z nałożonych" taryf.

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

Źródło:
PAP

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP