Straty liczone w milionach. "Strajk w LOT to porażka obu stron"

[object Object]
Sąd nie rozstrzygnął o legalności referendum i strajku w LOTtvn24
wideo 2/3

PLL LOT z powodu dwutygodniowego strajku związków zawodowych odwołały 130 na 4619 rejsów, co oznacza 2,8 procent ogólnej liczby połączeń wykonanych przez przewoźnika w tym czasie - poinformował w środę prezes spółki Rafał Milczarski. Dodał, że strajk to porażka obu stron - spółki i związkowców.

- Łączna liczba odwołanych rejsów w tym czasie (od 18 do 31 października, czyli podczas dwóch tygodni strajku - red.), z uwzględnieniem usterek technicznych, pogody, zdarzeń losowych było to 215 rejsów, co oznacza 4,7 proc. ogólnej liczby wykonanych w tym czasie połączeń - powiedział Milczarski podczas obrad sejmowej komisji infrastruktury.

Dodał, że liczby te pokazują, iż strajk miał "stosunkowo mały wpływ na sytuację operacyjną spółki".

O informacje zwrócili się posłowie

Posiedzenie komisji poświęcone było PLL LOT. Posłowie zwrócili się o informacje do ministra infrastruktury m.in. na temat stanu bezpieczeństwa podróżujących Polskimi Liniami Lotniczymi LOT S.A., strat finansowych LOT poniesionych w związku ze strajkiem oraz "działań podejmowanych przez Ministerstwo Infrastruktury zmierzających do rozwiązania kryzysu panującego w PLL LOT S.A., którego skutkiem jest strajk pracowników tychże linii oraz zwolnienia dyscyplinarne kilkudziesięciu pracowników PLL LOT S.A.".

Strajk w LOT zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, wybrany spośród zarządów dwóch związków zawodowych: Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego na czele z Moniką Żelazik oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, którego przewodniczącym jest Adam Rzeszot.

Kilkanaście milionów strat

W wyniku strajku LOT musiał odwoływać niektóre loty, co spowodowało skutki finansowe dla przewoźnika oraz utrudnienia dla pasażerów.

W środę, wcześniej w trakcie obrad tej komisji, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild przekazał, że ok. 15 mln zł wyniosły koszty LOT z powodu strajku. - Strajk to oczywiście porażka obu stron. Fakt, że nie mogliśmy znaleźć porozumienia w formie dyskusji i rozmów, a musiano się uciec do strajku - ocenił Milczarski. Prezes LOT tłumaczył posłom, że zarząd spółki od początku jego powołania prowadził regularne, cykliczne spotkania i negocjacje ze związkami zawodowymi. - Nawet w przededniu rozpoczęcia strajku odbywało się spotkanie, które miało na celu zbliżenie stanowisk i rozwiązanie kwestii, które były przedmiotem zainteresowania związków zawodowych w miarę możliwości spółki - powiedział.

Osobista porażka

Jak dodał, strajk się odbył, mimo iż był zakazany decyzją sądu. - Fakt, że do tego strajku doszło, traktuję również, jako moją osobistą porażkę. Ponieważ osobiście zrobiłem wszystko co w mojej mocy, żeby pokonać wszelkie przeszkody i żeby doprowadzić do porozumienia ze związkami zawodowymi i zakończenia sporu zbiorowego - powiedział.

- Osobiście te negocjacje prowadziłem przez ponad rok i cztery miesiące, do kwietnia 2017 roku. Poświęciłem negocjacjom ze związkami tyle czasu, z czasu, jaki miałem, jako menadżer, który próbował LOT wyciągnąć z naprawdę bardzo dużej opresji. LOT w 2016 roku mógł zwyczajnie upaść. Dlatego, że wcale nie było powiedziane, że ta nasza koncepcja wzrostu i rozwoju będzie się mogła spełnić. Ale w tym czasie, najbardziej gorącym, poświęciłem 2,5 miesiąca na negocjacje ze związkami zawodowymi. Nie rozumiem, dlaczego do porozumienia nie doszło. Nasze propozycje były hojne, na zasadzie, że spółka zyskuje i druga strona zyskuje. Ale nie udało się - mówił.

Zdaniem Milczarskiego o fiasko tych negocjacji należy "trochę obwinić sposób funkcjonowania i sprawowania nadzoru właścicielskiego nad LOT przez bardzo wiele lat". - Niestety nie da się prowadzić globalnego biznesu, który jest narażony na wszelkie działania konkurencyjne na całym świecie, w sposób tradycyjny, typowy dla spółki Skarbu Państwa. To są rzeczy bardzo trudne do pogodzenia. I niestety po to, żeby LOT mógł się rozwijać, to wszelkie kwestie wynagradzania muszą być powiązane z efektami. Próbę tego powiązania, myślę, że dosyć skuteczną, wykonał mój poprzednik (Sebastian Mikosz - red.), za czasów rządów obecnej opozycji. Co zresztą wywołało spór zbiorowy. Toczy się on od 2013 roku. A jest odpowiedzią na wprowadzenie tzw. ramowych wytycznych wynagradzania, które były sposobem na wyjście z impasu, gdzie podczas negocjacji notyfikacji pomocy publicznej z Komisją Europejską, związki zawodowe nie wyraziły zgody na zmianę regulaminu wynagradzania - tłumaczył Milczarski.

Co z regulaminem wynagradzania?

Przypomniał, że Mikosz wypowiedział regulamin wynagradzania i zastąpił go tzw. ramowymi wytycznymi, które znalazły się indywidualnie w każdej z umów o pracę. W efekcie nie było regulaminu wynagradzania. - To stało się zaczątkiem do sporu zbiorowego, który do dziś się toczy z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Zawodowym Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związkiem Zawodowym Pilotów Komunikacyjnych. Z pozostałymi związkami działającymi w spółce spór został zakończony. Mamy podpisany regulamin wynagradzania, który obowiązuje. W tym momencie renegocjujemy ze związkami zawodowymi ewentualne zmiany do tego regulaminu - powiedział. Dodał, że strony powinny rozmawiać o dalszych usprawnieniach, ale w kontekście tego, na co spółkę finansowo stać, a na co jej nie stać. W październiku Milczarski przekazał, że spółka podpisała w trybie przewidzianym prawem wiążący i legalny regulamin wynagradzania z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Zawodowym Pracowników PLL LOT i Związkiem Zawodowym NSZZ "Solidarność". Prezes przypomniał posłom, że w spółce awansowano ponad 500 osób na wyższe stanowiska. - Awansowaliśmy wieloletnich pierwszych oficerów na kapitanów - tutaj wzrost wynagrodzenia to jest ponad 50 proc. Ponadto awansowaliśmy bardzo wiele młodszych stewardes na starsze stewardesy i tutaj wzrost wynagrodzenia wynosi 80 proc.- powiedział.

Bezpieczeństwo

Milczarski zapewnił, że PLL LOT stosują najwyższe standardy bezpieczeństwa. - Traktujemy sprawę bezpieczeństwa w LOT z najwyższe powagą. O czym świadczy fakt, że nie zwracając uwagi na koszty - a są to dla nas bardzo kosztowne kwestie - w momencie kiedy zachodzi jakakolwiek wątpliwość np. jeśli chodzi o silniki Rolls-Royce'a w dreamlinerach, to wyłączamy samoloty z eksploatacji. Pozyskujemy wówczas inne maszyny w formule ACMI. Nigdy nie lekceważyliśmy bezpieczeństwa, nie lekceważymy go dzisiaj i nigdy nie będziemy lekceważyć. To jest rzecz podstawowa dla każdej linii lotniczej. LOT lata samolotami bezpiecznymi - zapewnił szef narodowego przewoźnika. Formuła ACMI umożliwia wypożyczenie maszyny razem z załogą. Obecnie LOT z powodu problemów z silnikami Rolls-Royce'a ma wyłączonych z użytku trzy dreamlinery na 11 tego typu samolotów. Dwa samoloty ma w ich miejsce pozyskane w formule ACMI.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości

Cena za nowe auto wcale nie musi być tak wysoka jak ta katalogowa. W wyniku dobrych negocjacji można zejść z ceny, a średni upust to obecnie już około 17 procent. O kupowaniu nowych samochodów w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Ceny nowych aut. Można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy zlotych

Ceny nowych aut. Można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy zlotych

Źródło:
TVN Turbo

Polski producent pociągów Newag pozwał hakerów z grupy Dragon Sector, którzy wykryli zmiany w kodzie programu zatrzymujący maszyny i opublikowali te informacje - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowosądecka spółka zarzuca im między innymi "dopuszczenie się (...) wielokrotnych i rażących naruszeń majątkowych praw autorskich" oraz "czynów nieuczciwej konkurencji".

Newag kontra hakerzy. Zarzucili spółce celowe wyłączanie pociągów, teraz dostali pozew

Newag kontra hakerzy. Zarzucili spółce celowe wyłączanie pociągów, teraz dostali pozew

Źródło:
tvn24.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

Ruszamy z budową komunikacji przyszłości i żadne trollowanie tego nie zmieni. Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października - napisał w niedzielę na portalu X, dawniej Twitter, premier Donald Tusk.

Tusk o CPK: Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października

Tusk o CPK: Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznych wakacji paliwa z rabatem będzie można zatankować na stacjach Orlenu, bp, Circle K, Shell, MOL oraz MOYA - wynika z informacji przekazanych przez operatorów. Według zapowiedzi, paliwo można będzie kupić taniej nawet o 45 gr na litrze.

Wakacyjne promocje na stacjach paliw. Obniżki nawet o 45 groszy za litr

Wakacyjne promocje na stacjach paliw. Obniżki nawet o 45 groszy za litr

Źródło:
PAP

30 czerwca sklepy są otwarte. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia, kolejne dwie będą w grudniu. W piątek w Sejmie posłowie zagłosowali przeciw wnioskowi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

To jedna z siedmiu takich niedziel

To jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

Mówi się o lotnisku. To prosta instytucja do zbudowania, trochę betonu na metr grubego, hala, gdzie jest ruch, sklepy restauracje, ale skąd wziąć ludzi? W Pyrzowicach (katowickie lotnisko - przyp. red.), które obsłużyły 5,5 miliona pasażerów w ubiegłym roku pracuje łącznie 4 tysiące osób. Czyli na taki wielki port trzeba jeszcze więcej. Trzeba stworzyć miasto (dla pracowników - przyp. red.) - powiedział Cezary Orzech, publicysta lotniczy w poranku TVN24 o projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

"Lotnisko łatwo zbudować, ale skąd wziąć ludzi?". "Trzeba stworzyć miasto"

"Lotnisko łatwo zbudować, ale skąd wziąć ludzi?". "Trzeba stworzyć miasto"

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy Andaluzji mają dość masowej turystyce i wychodzą na ulice. Tysiące osób przeszły ulicami Malagi sprzeciwiając się nadmiernej obecności turystów, a także błędnej, ich zdaniem, polityce miejscowego ratusza. Skutkiem tego ma być zawyżanie cen nieruchomości oraz wzrost kosztów życia dla miejscowych. Podobna demonstracja odbyła się w Kadyksie, a wcześniej na Balearach oraz na Wyspach Kanaryjskich. 

W Andaluzji mówią "nie" masowej turystyce. Tysiące osób na ulicach

W Andaluzji mówią "nie" masowej turystyce. Tysiące osób na ulicach

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Podczas sobotniego losowania Lotto nie padła główna wygrana. Zakończyła się seria, bowiem w ostatnich dwóch losowaniach tej gry każdorazowo padała "szóstka". To oznacza, że w kolejnym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki losowań Lotto i Lotto Plus z 29 czerwca 2024 roku.

Wyniki losowania Lotto z soboty. Koniec serii

Wyniki losowania Lotto z soboty. Koniec serii

Źródło:
tvn24.pl

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie w najbliższą zimę mogą trwać 12 godzin na dobę - poinformował dyrektor generalny największej firmy energetycznej Yasno Serhij Kowalenko w wywiadzie dla portalu Delo.ua. Jego zdaniem deficyt energii może wynieść 35 procent.

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Źródło:
PAP

Od poniedziałku do końca września w Chorwacji obowiązywać będą sezonowe opłaty drogowe a ceny za wjazd na autostradę podniesione zostaną o 10 procent - poinformowała w piątek spółka państwowa Chorwackie Autostrady (HAC). Podniesienie stawek nie dotyczy autobusów i ciężarówek.

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Źródło:
PAP

Partnerstwo pomiędzy Microsfotem a OpenAI może zostać objęte dochodzeniem z zakresu prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters organy regulacyjne uważają ich klauzule o wyłączności jako problematyczne. Podobna umowa pomiędzy Google a firmą Samsung w zakresie sztucznej inteligencji również została poddana kontroli.

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Źródło:
Reuters

Co zrobić, gdy w trasie złapie nas burza? Co w sytuacji, gdy auto zostanie zalane? Jakie ubezpieczenia mogą się przydać? O problemach, które mogą spotkać kierowców w wakacje w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN Turbo

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w Polsce była podwyżka cen żywności.

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Źródło:
PAP

Podwyżka płacy minimalnej, nowe stawki za prąd i gaz oraz zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki - to tylko część regulacji, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Z kolei na platformy internetowe zostanie nałożony obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem.

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje na dwie osoby i cztery podmioty odpowiedzialne za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy, a także im zagrażające. Chodzi o obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,80 złotego za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Nie jest to jednak stawka obowiązująca gospodarstwa domowe. Te mają być od lipca do grudnia zamrożone na poziomie 500 złotych za MWh netto.

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Źródło:
PAP

W czerwcu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zniknęło ponad siedem milionów pojazdów. Były to auta stare bez ważnych badań technicznych czy ubezpieczenia OC.

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie wypracowania podejścia do ugód frankowych. Urzędnicy państwowi spotkali się między innymi z przedstawicielami frankowiczów oraz banków - podano w komunikacie. Wcześniej zapowiadano, że przygotowany zostanie projekt mający usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach.

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP