TVN24 Biznes | Z kraju

Duży sukces ponad tysiąca frankowiczów. Bank wycofał apelację

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Frankowicze. Stanowisko UOKiK w sprawie wyroku TSUEUOKiK
wideo 2/4
UOKiKFrankowicze. Stanowisko UOKiK w sprawie wyroku TSUE

Po 10 latach batalii sądowych 1247 frankowiczów odniosło sukces. mBank podjął decyzję o wycofaniu apelacji w sprawie odszkodowań za zawyżone oprocentowanie rat kredytu we franku szwajcarskim - podał bank w komunikacie.

W lipcu 2013 roku Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że mBank powinien zapłacić grupie 1247 klientów odszkodowanie za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. Władze banku złożyły apelację od tego wyroku.

Pozew zbiorowy przeciw bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wobec członków grupy wniósł do łódzkiego sądu Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie. Zarzucił on bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005-2006.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Rosnące żądania grupy powodowej"

mBank podał w środę, że zdecydował się wycofać apelację od wyroku z uwagi na fakt, że sprawa (będąca na wokandzie od 2010 roku) w kolejnych latach "znacząco oddaliła się od istoty sporu".

"Świadczą o tym rosnące żądania grupy powodowej" - podano w komunikacie.

Bank ocenił, że wyrok Sądu Okręgowego w obecnych warunkach daje szansę na rozstrzygnięcie tej sprawy wokół kwestii, której - jak podano - w rzeczywistości dotyczyła.

"Od początku była nią zasada ustalania oprocentowania przez bank, a nie to, czy umowy były ważne" - podano.

Po umorzeniu postępowania przez Sąd Apelacyjny w Łodzi, nastąpi uprawomocnienie się wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.

"Z treści wyroku oraz jego uzasadnienia wynika stałe oprocentowanie umów kredytowych hipotecznych indeksowanych do waluty obcej na poziomie oprocentowania z dnia uruchomienia kredytu. W dzisiejszych warunkach takie rozstrzygnięcie w tej sprawie można potraktować jako kompromisowe" - podano w komunikacie.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe