Mamy około 130 tysięcy zgłoszeń do małego ZUS, ale liczba ta może wzrosnąć - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. We wtorek upłynął termin rejestracji małego ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 roku.
Szefowa resortu zaznaczyła, że ta statystyka dotyczy zgłoszeń zebranych do wtorkowego wieczora.
"Rozważamy nowelizację"
8 stycznia minął termin rejestracji małego ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r. - wyjaśniło ministerstwo przedsiębiorczości i technlogii (MPiT). Termin ten wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 13). Właściciele małych firm, którzy chcą płacić preferencyjne składki ZUS, ale nie złożyli wniosku do wtorku, będą mogli to zrobić dopiero za rok. - Ostateczna liczba zgłoszeń może wzrosnąć, ponieważ przedsiębiorcy mogli składać wnioski zarówno drogą elektroniczną, jak i papierową - wyjaśniła w środę minister Jadwiga Emilewicz. Dodała, że uzupełnienia będzie można składać najprawdopodobniej do końca stycznia. - To, na co umówiliśmy się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, to jest duża elastyczność, jeśli chodzi o uzupełnianie tych wniosków. Sądzę, że wszyscy, którzy byli zainteresowani mieli szanse te wnioski złożyć - podkreśliła. Na pytanie o termin rejestracji małego ZUS w przyszłym roku Emilewicz odpowiedziała: - Rozmawialiśmy wczoraj o tym na Radzie Ministrów. Rozważamy nowelizację (ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - red.), po to, by ewentualnie od przyszłego roku wydłużyć termin składania tych wniosków.
Mały ZUS
Z małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1,2 tys. zł miesięcznie. Rozwiązanie to sprawi, że w kieszeniach przedsiębiorców - jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii - pozostanie prawie 5,4 mld zł w ciągu 10 lat. Według szacunków MPiT z nowych przepisów miało skorzystać blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy. Deklarację o korzystaniu z małego ZUS można złożyć raz w danym roku - przypomina MPiT. Wynika to z tego, że kryteria pozwalające korzystać z nowej ulgi odnoszą się do wysokości przychodów za rok ubiegły. "Przychody z poprzedniego roku stanowią zatem kryterium uprawniające do korzystania z małego ZUS-u" - zaznacza resort.
Autor: mp//dap / Źródło: PAP