Przegląd prasy. Dziury w ograniczeniu handlu w niedzielę. Wystarczy smartfon

[object Object]
Kowalczyk o lukach w zakazie handlu w niedzieleTrójka Polskie Radio
wideo 2/4

Wystarczy smartfon z dostępem do internetu, aby ominąć zakaz handlu w niedzielę - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Najprawdopodobniej we wtorek prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Miliony klientów będą musiały się pogodzić z zamknięciem większości sklepów już 11 marca - pisze gazeta.

Wystarczy smartfon

Jednak, jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", zakaz handlu nie dotyczy transakcji w internecie. - Wielu przedsiębiorców zapowiada otwieranie w niedzielę tzw. showroomów, jako miejsc do przymierzania ubrań czy przeglądania AGD, które można będzie kupić w internecie - mówi gazecie prawnik Sławomir Paruch. O takim pomyśle już pisaliśmy. Przedsiębiorcy mogą pójść krok dalej i umożliwić klientom opłacenie towaru za pomocą smartfona i odpowiedniej aplikacji. Wówczas klient w showroomie zeskanowałby kody produktów, kupił je za pomocą telefonu przez internet i od ręki odebrał. Jedyną obsługę takiego sklepu mogą wtedy stanowić osoby z ochrony i zajmujące się utrzymaniem porządku, na co nowe przepisy zezwalają - czytamy.

Dobra wola?

W rozmowie z "Rz" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed stwierdził, że liczy na "dobrą wolę po stronie przedsiębiorców we wdrażaniu nowych przepisów". Jak zaznaczył polityk, "jeśli jednak pojawią się próby omijania ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, będziemy nowe przepisy doregulowywać".

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości