Z kraju

Radom bez rejsowych lotów. Lotnisko nie składa broni i szuka inwestora

Z kraju

[object Object]
Lotnisko w Radomiu kończy współpracę ze Sprint Airtvn24
wideo 2/3

Lotnisko w Radomiu znowu świeci pustkami. W niedzielę działalność zakończyła tam linia SprintAir, która jako jedyna operowała z tego portu na regularnych trasach. Władze lotniska poinformowały, że dobiegają końca rozmowy z nowym przewoźnikiem.

W niedzielę po godz. 22.00 na lotnisku w Radomiu wylądował samolot Saab 340 linii SprintAir, który przyleciał z Gdańska. Na tym rejsie zakończyła się trwająca ponad rok współpraca między przewoźnikiem a portem lotniczym.

Z radomskiego lotniska można było polecieć liniami SprintAir do Lwowa, Pragi i Gdańska. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku port obsłużył w sumie blisko 9 tysięcy pasażerów.

Nowy przewoźnik

Władze lotniska poinformowały w niedzielę, że trwają negocjacje z nowym przewoźnikiem i znajdują się one na finiszu.

"Szczegóły umowy, a przede wszystkim nazwę przewoźnika i ustaloną pomiędzy stronami siatkę połączeń poznamy w najbliższym czasie" - czytamy w komunikacie.

Priorytetem dla lotniska jest "znaczące zwiększenie liczby pasażerów, poprzez obsługę większych niż dotychczas samolotów".

"Radomskie lotnisko chce sprostać w ten sposób ogromnemu zainteresowaniu podniebnymi podróżami mieszkańców Mazowsza i Województwa Świętokrzyskiego" - zaznaczono.

Poszukiwania inwestora

Spółka Port Lotniczy Radom wciąż szuka podmiotu, który zainwestuje w lotnisko 130 milionów złotych. Chodzi m.in. o wydłużenie pasa startowego i rozbudowę płyty postojowej. Dzięki realizacji tych zadań byłyby obsługiwane większe samoloty i loty mogłyby się odbywać na dłuższych trasach.

Z końcem września wygasła umowa z izraelską spółką iHLS, która deklarowała chęć zakupu 49 procent akcji radomskiej spółki. Umowa nie przyniosła efektów i miasto uznało rozmowy za zakończone. Politycy PiS informowali w radomskich mediach, że w rozmowach na temat lotniska w Radomiu biorą udział m.in. przedstawiciele PPL Porty Lotnicze.

Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości