LOT jak w zegarku. Polskie linie i lotnisko Chopina wysoko w światowym rankingu

Airbus A380 odleciał z Warszawy
Airbus A380 odleciał z Warszawy
TVN24
TVN24Airbus A380 odleciał z Warszawy

Sukces polskiego przewoźnika. LOT znalazł się bowiem na 10. miejscu w rankingu najbardziej punktualnych linii lotniczych świata. Na tym tle znakomicie wygląda również lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Blisko 90 proc. samolotów ląduje i odlatuje stąd o czasie, co dało naszemu portowi lotniczemu 8. miejsce na świecie.

Prestiżowy ranking brytyjskiej firmy OAG sporządzono na podstawie ponad 50 mln lotów, które miały miejsce w 2015 roku.

Japonia na czele

Wśród lotnisk obsługujących rocznie do 10 mln pasażerów (czyli wśród małych portów) lotnisko w Warszawie zajęło 8. miejsce. Punktualnie odbywa się tutaj 89,97 proc. lotów. Przy czym należy pamiętać, że za odbywające się zgodnie z rozkładem uznaje się także loty z opóźnieniem do 15 minut.

Lotnisko Chopina w porównaniu do zestawienia sprzed roku awansowało aż o 9 miejsc.

Wśród małych portów lotniczych równych sobie nie ma lotnisko w Osace, które 93,85 proc. operacji wykonało punktualnie. W 2014 roku wynik ten wynosił 93,2 proc.

Na drugim miejscu znalazł się port lotniczy Bruksela-Charleroi, gdzie zgodnie z rozkładem lądowało i odlatywało 93,61 proc. samolotów. Ostatnie miejsce na podium zajęło lotnisko Panama City z wynikiem 92,55 proc.

W czołówce znajdują się również norweskie porty lotnicze w Stavanger (91,15 proc.), Bergen (90,91 proc.), a także lotnisko w Kolonii/Bonn (90,42 proc.).

Wśród średnich lotnisk, które przyjmują od 10 do 20 mln pasażerów rocznie zwyciężył port lotniczy w Kopenhadze z wynikiem 88,53 proc. Przed lotniskiem Moskwa-Szeremietiewo z punktualnością odlotów i przylotów na poziomie 88,48 proc.

Lotniska do 10 milionów pasażerów rocznieoag.com

Biorąc zaś pod uwagę największe lotniska na świecie, powyżej 20 mln pasażerów rocznie, pierwsze miejsce zajęło lotnisko Tokio Haneda z wynikiem 91,25 proc., daleko w tyle pozostawiając kolejne w zestawieniu lotniska w Monachium (87,71 proc.) oraz Sao Paulo-Guarulhos (87,47 proc.).

Na uwagę zasługuję również imponujący postęp w ciągu roku, jaki poczynił port lotniczy Mediolan-Bergamo. Punktualność operacji na tym włoskim lotnisku wzrosła bowiem z 62,8 proc. do 86,9 proc.

LOT

Na spore uznanie zasługują również Polskie Linie Lotnicze LOT, które znalazły się na 10. miejscu najbardziej punktualnych linii lotniczych świata. Z rankingu OAG wynika, że 88,88 proc. samolotów krajowego przewoźnika wykonało swoje operacje punktualnie.

Daje to PLL LOT bardzo wysokie 4. miejsce w zestawieniu linii lotniczych należących do krajów rze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Liderem w regionie są łotewski air Baltic ze świetnym wynikiem 94,39 proc.

Wyprzedza nas również fiński Finnair (89,52 proc.) oraz Austrian Airlines (89,28 proc.).

Podobnie jak w regionie, tak i na świecie na pierwszym miejscu znalazły się linie lotnicze air Baltic. Na drugim miejscu sklasyfikowano panamskie Copa Airlines z punktualnością operacji wynoszącą 91,69 proc.

Punktualność linii lotniczych z krajów leżących na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afrykioag.com

W czołówce znajdują się również linie lotnicze: Azul (91,03 proc.), Japan Airlines (90,44 proc.) oraz All Nippon Airways (89,65 proc.).

Jak czytamy w raporcie OAG, w ciągu roku punktualność lądowań i odlotów wykonywanych przez samoloty wszystkich linii lotniczych świata wzrosła z 88,8 do 88,9 proc.

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości