Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta przyznane po raz piąty

 Nagrody im. Jana Wejcherta - Jacek Szwajcowski
Nagrody im. Jana Wejcherta - Jacek Szwajcowski
Nagrody im. Jana Wejcherta - Jacek Szwajcowski

Po raz piaty zostały wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Gala odbyła się w poniedziałek wieczorem w Warszawie. Zwycięzcami tegorocznych edycji konkursu zostali: w kategorii "Sukces" Dariusz Miłek - twórca potęgi działającej na rynku obuwia Grupy CCC, w kategorii "Wizja i Innowacje" Tomasz Kułakowski – prezes innowacyjnej spółki CodiLime, w kategorii "Działalność Społeczna" dr Anita Kucharska-Dziedzic - pomysłodawczyni i prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA. Kapituła przyznała także nagrodę specjalną. Pośmiertnie uhonorowany nią został  Andrzej Czernecki oraz jego fundacja wspierająca edukację dzieci i młodzieży z ubogich rodzin wiejskich.

Oto sylwetki tegorocznych Laureatów:

W kategorii „Sukces”

Laureatem tej kategorii został Dariusz Miłek - Prezes i twórca potęgi działającej na rynku obuwia Grupy CCC, która jest największą detaliczną spółką obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem butów w Europie. CCC w ciągu roku sprzedaje ponad 32 mln par obuwia w 16 krajach. Zatrudnia 7 tys. osób w Polsce i 11 tys. w całej grupie kapitałowej. Jest właścicielem największego i najbardziej nowoczesnego tego typu centrum logistycznego w Europie Środkowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Polkowicach. Z powodzeniem inwestuje 
w ludzi i ich marzenia m.in. poprzez sponsoring sportu. CCC aktywnie promuje zawodowe grupy sportowe: drużynę ekstraklasy koszykówki kobiet CCC Polkowice oraz zawodową grupę kolarską.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Sukces"
Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Sukces"

- Jest mi niezmiernie miło, że kapituła mnie doceniła. Nagrodę chciałbym dedykować wszystkim pracownikom grupy CCC. Nie tylko tej kadrze menadżerskiej, ale przede wszystkim sprzedawcom w sklepach i osobom, którzy je produkują. Bez nich nie wyprodukowalibyśmy takiej ilości butów i nie sprzedawali na tylu rynkach - dziękował laureat, Dariusz Miłek. W tej kategorii nominowani byli także: Piotr Prajsnar z Could Technologies, Jarosław Sawko i Piotr Sikora z Platige Image.

W kategorii „Wizja i Innowacje”

Jako wizjoner i innowator uznany został Tomasz Kułakowski – Współzałożyciel i Prezes firmy CodiLime. Jak nikt dotąd potrafił obrócić akademickie sukcesy naszych matematyków i informatyków w biznesowe sukcesy 
u najbardziej wymagających, globalnych klientów. Firma CodiLine powstała w 2011 roku. Obecnie zatrudnia w Polsce i Kalifornii ponad 150 najlepszych polskich matematyków 
i informatyków. CodiLine rozwija i wdraża u klientów własne produkty bazujące na sztucznej inteligencji. Firma zajmuje się m.in. głębokim uczeniem maszynowym, zarządzaniem rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych. 
W wolnym czasie, na zlecenie rządu USA, ratuje chore walenie. Swoje usługi świadczy przede wszystkim w USA, Japonii i Izraelu m.in. takim dla takich firm jak: NTT, Hitachi, Intel, Nielsen, NVIDIA, Juniper Networks, AT&T, Mirantis, Gigaspaces, Stratoscale. Zlecenia zagraniczne przynoszą niemal 100% przychodów CodiLine.

- Polska Rada Biznesu po raz piąty przyznaje te nagrody. A CodiLime właśnie w tych dniach świętuje swoje piąte urodziny. Czy można sobie wyobrazić ciekawszy, lepszy prezent na piąte urodziny? - pytał Kułakowski, dziękując za nagrodę.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Wizja i innowacje"
Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Wizja i innowacje"

- Mottem nagrody są słowa "Oto człowiek", nawiązujące do postaci wybitnego przedsiębiorcy, lidera Jana Wejcherta. Na potrzeby wyjaśnienia skąd sukces CodiLime, mając honor odbierać tę nagrodę, chciałbym sparafrazować te słowa do postaci "Oto Ludzie". Nie byłoby tego sukcesu i tej nagrody, gdyby nie 150 ludzi, którzy na co dzień tworzą CodiLime. To są moi współpracownicy, w której grupie znajdują się najlepsi na świecie - właśnie polscy informatycy i matematycy. Chcę im bardzo podziękować, że w ich imieniu mogę odebrać tę nagrodę - kontynuował laureat.

Kułakowski podziękował także swoim partnerom, profesorom z Uniwersytetu Warszawskiego oraz bliskim - córce Zofii oraz zmarłemu niedawno ojcu Konstantemu Kułakowskiemu, który zmarł kilka tygodni temu. Nagroda została dedykowana jego pamięci.

W tej kategorii nominowani byli także: Andreas Glenz z firmy Prevac, Bartosz Gonczarek - ze spółki Explain Everything.

W kategorii „Działalność Społeczna”

Laureatką była dr Anita Kucharska-Dziedzic - Pomysłodawczyni i Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, które zajmuje się edukacją, prewencją, interwencjami i pomocą skierowaną przede wszystkim do kobiet, będącymi ofiarami przemocy domowej. To ważny, często pomijany i ukrywany w społeczeństwie problem, który w Polsce wciąż nie doczekał się wystarczających uregulowań prawnych i skutecznej pomocy dla ofiar.

Kierowane przez Anitę Kucharską Stowarzyszenie BABA działa w ramach 13 placówek na terenie województwa lubuskiego oraz zróżnicowanych programów pomocowych, które w latach 2014-2015 pomogły 3,5 tys. ofiarom przestępstw, pozwoliły przeszkolić w niesieniu pomocy 16 tys. młodych ludzi, a także wydać ponad 300 tys. sztuk publikacji edukacyjnych.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Działalność społeczna"
Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Działalność społeczna"

- W ogóle mnie państwo zaskoczyli, bo polski biznes jest zachowawczy i konserwatywny. A państwo nagrodzili feministkę i chyba... lewaczkę - mówiła w swoim emocjonalnym wystąpieniu laureatka, dr Kucharska-Dziedzic.

- Dziękuję mojej rodzinie. Bo najgorsze jest to, że nie wszystkie rodziny są takie szczęśliwe, jak moja. I o te nieszczęśliwe rodziny musimy naprawdę zadbać. O te nieszczęśliwe kobiety, te bite, gwałcone i poniewierane - kontynuowała.

- To wstyd, że ciągle takie organizacje jak BABA są wciąż potrzebne. To wstyd dla cywilizowanego świata. Ale też dziękuję mojemu zespołowi. Cudownym babom. Bo ja mam to, o czym marzy każdy kapitalista - mam zgrany zespół. Zespół gotowy podąć się każdego wyzwania. Czy są pieniądze, czy ich nie ma. Czy są dobre okoliczności polityczne czy ich nie ma - mówiła dr Kucharska-Dziedzic.

- Kochane Baby, dziękuję za te 17 lat i czekam na kolejne. Ta nagroda jest dla Was! - wykrzyczała na koniec nagrodzona.

W tej kategorii nominowani byli także: Barbara Sadowska z Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", Wojciech Wilk - z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Nagroda Specjalna

Nagroda Specjalna trafiła do zmarłego w 2012 roku Andrzeja Czerneckiego. W jego imieniu statuetkę odebrał jego syn Igor Czernecki.

- Jestem bardzo wzruszony i nieco zmieszany, bo przecież tę nagrodę powinien odebrać przecież mój ojciec - powiedział syn Andrzeja Czerneckiego, Igor. - Ale skorzystam z tej okazji, by powiedzieć parę słów o odpowiedzialności.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Nagroda Specjalna
Nagrody im. Jana Wejcherta - Nagroda Specjalna

Andrzej Czernecki był wizjonerem i wybitnym przedsiębiorcą na skalę światową. Stworzył Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC, która wspiera edukację dzieci 
i młodzieży z ubogich rodzin wiejskich na rzecz której przeznaczył połowę swojego majątku szacowanego na kilkaset milionów złotych. Głównym celem fundacji jest wyrównywanie szans poprzez wspieranie uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi. Co roku EFC finansuje 80 nowych trzyletnich stypendiów absolwentom gimnazjów, umożliwiając im naukę w najlepszych liceach w Polsce. Uczniowie z terenów wiejskich, którzy zdali egzaminy do elitarnych liceów w dużych polskich miastach, mogą liczyć na stypendium i opiekę przez cały okres trwania nauki.

Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego to 400 Stypendystów Programu Marzenie o Nauce w ostatnich 5 latach, 16 mln złotych przeznaczonych na cele statutowe, ponad 100 warsztatów dla stypendystów, 45 tys. godzin lekcyjnych języka angielskiego i 87 tys. km przejechanych przez Koordynatorów regionalnych.

- Znana jest wszystkim inicjatywa zapoczątkowana w 2010 roku w USA przez Gatesa i Buffeta. The Giving Pledge, jak zapewne Państwo wiecie, skupia najbogatszych Amerykanów, którzy zobowiązali się do przekazania, co najmniej połowy swojego majątku, na cele charytatywne po śmierci - nawiązywał Igor Czernecki.

- Jesteśmy z bratem bardzo dumni, że oddając połowę swojego majątku nasz ojciec, wyprzedził Amerykanów 2 lata w Polsce - dodał syn Andrzeja Czerneckiego.

Igor Czernecki zaapelował o stworzenie polskiej wersji "The Giving Pledge".

- Chciałbym skorzystać z tej okazji, w imieniu EFC zaapelować o stworzenie polskiej obietnicy. Pozostawmy za sobą ciasny indywidualizm ostatniego ćwierćwiecza. I tylko myśląc w kategoriach dobra wspólnego, jesteśmy naprawdę wolni w pełnej, ludzkiej odsłonie. Szanowni Państwo, czas najwyższy wziąć odpowiedzialność! - nawoływał.

Nagroda im. Jana Wejcherta

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane przedsiębiorcom – zarówno biznesmenom, innowatorom, ale także działaczom społecznym. Wartości, które przyświecają Nagrodzie, ujęte są w trzech słowach: ”Wierzyć. Działać. Dawać”. Wartości te odpowiadają trzem kategoriom, w których przyznawana jest Nagroda: kategoria „Sukces” – dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi, kategoria „Wizja i Innowacje” – dla osób, które prowadzą innowacyjne bądź wizjonerskie działania szczególnie warte wsparcia i promocji oraz kategoria „Działalność Społeczna” – dla osób, które swoją pracą i chęcią niesienia pomocy innym, budują systemowe rozwiązania pomagające tysiącom ludzi.

Dotychczasowi laureaci

Do grona dotychczasowych laureatów Nagrody należą m.in. Jarosław Józefowicz, wieloletni Prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA., Piotr Voelkel, twórca firm 
z grupy Vox, Jarosław Kuba, związany ze Stowarzyszeniem „Bałt”, Tomasz Zaboklicki, współwłaściciel i prezes zarządu Pesa Bydgoszcz, dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, ojciec polskiego grafenu, czy Jolanta Czernicka-Siwecka, Założycielka Fundacji Iskierka działającej od 20 lat na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. W poprzednich latach Nagrodę otrzymali również Rafał Brzoska - Integer.pl S.A, Wojciech Sobieraj - Alior Bank, Mariusz Andrukiewicz - Stowarzyszenie "Być Razem”, Paweł Buszman - American Heart of Poland, Wojciech Inglot - Inglot Cosmetics, Adam Kiciński - CD Projekt Red, ks. Jacek Stryczek - "Szlachetna Paczka".

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Źródło:
tvn24.pl

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP