Z kraju

Prezes Deutsche Banku: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniem

Z kraju

Prezes Deutsche Bank Polska: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniem
TVN24BiS /Prezes Deutsche Bank Polska: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniem

Stopa zwrotu 15 polskich banków wynosi mniej niż 0,5 proc., a koszty podatku bankowego przekraczają pół procenta. Ten podatek będzie szalonym obciążeniem - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. I dodał, że ceny opłat bankowych wzrosną przez podatek bankowy.

Prezes Deutsche Bank Polska Krzysztof Kalicki stwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat, że dzięki rozmowie z przedstawicielami sejmowej komisji finansów publicznych parlament lepiej rozumie w jakiej sytuacji znalazł się sektor bankowy.

Ogromne obciążenie

- Dane, które przedstawił nadzór bankowy pokazały między innymi, że 15 banków w Polsce ma stopę zwrotu z aktywów poniżej 0,5 proc. a koszty podatku przekraczają pół procenta, więc widać wyraźnie, że ten podatek będzie szalonym obciążeniem - powiedział Krzysztof Kalicki i dodał, że to nie koniec obciążeń dla sektora. - Bo to jeszcze Bankowy Fundusz Gwarancyjny, koszty funduszu wspomagania kredytobiorców, koszty upadłego banku w Wołominie - wymienił Kalicki.

Prezes stwierdził, że banki będą musiały absorbować wzrosty kosztów związane m.in. z nowym podatkiem. - Nie mam najmniejszych wątpliwości, że jako społeczeństwo te koszty poniesiemy - powiedział Kalicki i dodał, że ceny opłat bankowych wzrosną przez podatek bankowy. - Ale nie jest to jedyny czynnik i nie jedyny koszt w bankach - dodał.

Nowe obciążenie

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która weszła w życie 1 lutego br., przewiduje, że m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe są obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Opodatkowaniem objęto banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł. Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

Autor: msz//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości