Andrzej Duda: czekam na propozycje w sprawie kredytów frankowych

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Beata Strzyżowska o opinii rzecznika TSUE
Beata Strzyżowska o opinii rzecznika TSUETVN24
wideo 2/6
TVN24Beata Strzyżowska o opinii rzecznika TSUE

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że czeka na przedstawienie przez instytucje państwowe propozycji i koncepcji dotyczących kredytów frankowych. Dodał, że w kancelarii prezydenta nie toczą się żadne prace w tej sprawie.

- Nie toczą się obecnie żadne prace w Kancelarii Prezydenta RP nad ustawą dotyczącą kredytów frankowych. Wiem, bo prowadziłem rozmowy, że takie prace i dyskusje koncepcyjne toczą się w różnych innych instytucjach państwa - powiedział w piątek dziennikarzom w przerwie XXIII Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że jest wstępnie umówiony na ten temat z przedstawicielami kilku instytucji. - Oni chcą przedstawić różne rozwiązania koncepcyjne, nad którymi się pracuje w tej chwili - mówił prezydent Duda. Jego zdaniem takie spotkanie "pewnie będzie w najbliższym czasie".

Kluczowy wyrok dla frankowiczów

W lutym rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE, Anthony Michael Collins, podał, że po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.

Bank nie może dochodzić względem konsumenta roszczeń wykraczających poza zwrot przekazanego kapitału kredytu i zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

Rzecznik podał, że do sądów krajowych należy ustalenie, w oparciu o prawo krajowe, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz, jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności.

- Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) grozi poważnym kryzysem makroekonomicznym, rząd i Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) muszą zastanowić się, jak temu zapobiec - komentował wtedy prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Konferencja Rynku Kapitałowego

Konferencja Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej to coroczne spotkanie przedstawicieli rynku kapitałowego – inwestorów, spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, organów rządowych, giełd i instytucji rozliczeniowych, organizacji biznesowych i samorządowych.

Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem Uczestnicy rynku kapitałowego wobec wyzwań współczesnej gospodarki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości