Kredytobiorcy zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jest podpis prezydenta

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorców
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorców

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o kredycie hipotecznym. Nowe przepisy przewidują, że banki będą zwracały dodatkowe opłaty, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Ustawa obejmie również część już obowiązujących umów kredytowych.

Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podpisał ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe przepisy mają być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Największe problemy w tym zakresie mają sądy w dużych miastach. Tam na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok.

Wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów przez kredytobiorców, którym banki naliczają dodatkowe opłaty do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej. Chodzi np. o wyższą marżę banku do czasu ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego, co w efekcie ma wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu. Marża banku wraz ze wskaźnikiem WIBOR są składowymi oprocentowania kredytów.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości dzięki nowym przepisom niektórzy kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.

Kredyty hipoteczne - zmiany

Resort wskazywał wcześniej, że dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wskazywało MS.

Przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Akceptację Sejmu zyskała bowiem poprawka Senatu, która przewiduje objęcie rozwiązaniem zawartym w ustawie także osób, które zawarły umowy o kredyt hipoteczny przed dniem jej wejścia w życie i oczekują obecnie na dokonanie wpisu do hipoteki.

Przepisy mają zastosowanie do "umów o kredyt hipoteczny zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie dokonano wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczyste" - czytamy w ustawie.

Zwrot dodatkowych kosztów będzie następował w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Red_Baron/Shutterstock

Pozostałe wiadomości