Skrócenie wymaganych minimalnych bezpiecznych odległości, zmiana sposobu wyliczania limitu osób w siłowniach oraz brak wliczania osób z obsługi do limitu uczestników wesela. Ministerstwo Rozwoju zaktualizowało wytyczne dla poszczególnych branż nie tylko w strefach czerwonej i żółtej, ale w całej Polsce.
Od soboty w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń koronawirusem w Polsce obowiązywały dodatkowe restrykcje związane ze stanem epidemii. Powiaty te zostały podzielone na dwie strefy: czerwoną (z bardziej restrykcyjnymi obostrzeniami) i żółtą (z łagodniejszymi obostrzeniami). Od piątku obostrzenia będą obowiązywały w 18 powiatach.
Ministerstwo Rozwoju poinformowało w środę na Twitterze, że zaktualizowano wytyczne dla poszczególnych branż dla powiatów ze strefy czerwonej i żółtej. Jak wskazano, zmiany dotyczą wesel i uroczystości rodzinnych, gastronomii, basenów, hoteli, parków rozrywki, targów, szkoleń, kongresów oraz fitness.
Resort poinformował w czwartek TVN24 Biznes, że sam tweet miał charakter informacyjny, że do takich zmian doszło, a aktualizacja dotyczyła nie tylko powyższych stref, ale również wytycznych dla branż obejmujących cały kraj.
Listy zmian w wytycznych dla poszczególnych branż zamieszczono na stronach resortu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Ministerstwo Rozwoju nie rozróżniło, które z nich dotyczą wytycznych dla strefy czerwonej i żółtej, a które całej Polski. W nawiasie podaliśmy limit dotyczący regionalnych obostrzeń, jeżeli jest inny niż dla całego kraju.
Wesela i uroczystości rodzinne
- brak wliczania osób z obsługi do limitu 150 uczestników wesela (strefa żółta - 100 osób, strefa czerwona - 50 osób). Wcześniej była mowa o maksymalnie 150 wszystkich uczestnikach imprezy,
- zmiana z minimum 2 do minimum 1,5 metra bezpiecznych odległości między osobami przebywającymi w obiekcie,
- zmiana odległości między blatami stolików (od ich brzegów) z minimum 2 do minimum 1,5 metra, jeśli nie są oddzielone przegrodami.
Gastronomia
- skrócenie wymaganej odległości między osobami stojącymi w kolejce z 2 do 1,5 metra,
- zmiana wymaganej odległości między blatami stolików (od ich brzegów) z minimum 2 do minimum 1,5 metra, jeżeli nie są oddzielone przegrodami.
Baseny
- zmniejszenie odległości klientów od kasy z 2 do 1,5 metra,
- wzrost liczby osób korzystających w jednym czasie z obiektu z 50 do 75 procent maksymalnego obłożenia,
- skrócenie niezbędnego dystansu między osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni np. szatni, natrysków, brodzika z 2 do 1,5 metra i konieczność zastosowania naklejek na podłodze lub stojących znaków,
- wycofanie limitu maksymalnie czterech osób korzystających jednocześnie z jednego toru.
Hotele
- skrócenie rekomendowanej bezpiecznej odległości od rozmówcy i współpracowników oraz między personelem a gośćmi z 2 do 1,5 metra,
- skrócenie z 2 do 1,5 metra wymaganego dystansu społecznego między osobami podczas użytkowania sal konferencyjnych.
Parki rozrywki
Wprowadzenie nowych wytycznych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa na terenie parku rozrywki:
- zapewnienie, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 5 metrów kwadratowych powierzchni parku rozrywki (strefa czerwona - zakaz działalności, strefa żółta - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych),
- zachowanie minimalnej 1,5 metrowej odległości pomiędzy osobami korzystającymi z parku rozrywki.
Siłownie/fitness
- obniżenie wymaganej minimalnej odległości pomiędzy osobami podczas ćwiczeń z 2 do 1,5 metra,
- skrócenie wymaganej odległości pomiędzy klientami i pracownikami z przynajmniej 2 do 1,5 metra,
- odejście od limitu 1 osoby na 7 metrów kwadratowych siłowni/klubu fitness, zamiast tego wprowadzenie ograniczenie klientów w pomieszczeniach, tak aby była 1,5-metrowa odległość między osobami (w przypadku regionalnych obostrzeń obowiązuje limit: 1 osoba na 7 metrów kw. w strefie żółtej, 1 osoba na 10 metrów w strefie czerwonej).
Targi, szkolenia, kongresy
- skrócenie wymaganej odległości pomiędzy osobami z co najmniej 2 do 1,5 metra podczas spotkań i narad wewnętrznych,
- skrócenie z minimum 2 do 1,5 metra wymaganej odległości pomiędzy gośćmi oczekującymi na wejście na teren targów, osobami oczekującymi do punktów obsługi oraz gośćmi oczekującymi do wejścia do przestrzeni gastronomicznych,
- dostosowanie liczby dostępnych miejsc siedzących na terenach targowych, aby umożliwić zachowanie przynajmniej 1,5 metra odległości (poprzednio 2 metry),
- wprowadzenie limitu 1 osoby na 2,5 metra kwadratowego powierzchni dostępnej dla uczestników, z wyłączeniem obsługi (strefa czerwona - zakaz, strefa żółta - 1 osoba na 4 metry kwadratowe).
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock