W czwartek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie obostrzeń w związku z epidemią COVID-19. Zgodnie z przepisami działalność galerii handlowych oraz restauracji pozostanie ograniczona do 25 kwietnia. Ponadto zamknięte będą między innymi salony fryzjerskie, teatry i kina. Z kolei hotele pozostaną zamknięte dłużej – do 3 maja.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Nowe przepisy umożliwią prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
Ponadto - co najmniej do 25 kwietnia - wznowiona zostanie działalność obiektów sportowych na otwartym powietrzu, z limitem 25 osób przebywających w miejscu prowadzenia tej działalności.
Ograniczenia w handlu i usługach
Zgodnie z rozporządzeniem do 25 kwietnia zawieszona pozostanie działalność:
- centrów i galerii handlowych powyżej 2 tys. m2, z wyjątkiem znajdujących się w nich m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,
- wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2,
- stacjonarna restauracji, możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie,
- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),
- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),
- salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych,
- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),
- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,
- klubów fitness i siłowni,
- stoków narciarskich.
Hotele i obiekty noclegowe pozostaną zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych.
Źródło: TVN24 Biznes