Możliwość skorzystania z usług restauracji także w lokalu, otwarcie klubów fitness i siłowni, powrót koncertów - tak ma wyglądać zgodnie z obowiązującymi przepisami luzowanie obostrzeń w kolejnych dniach. - W tym tygodniu przedstawimy kolejny pakiet ewentualnych luzowań na czerwiec - zapowiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W środę w Programie I Polskiego Radia Kraska poinformował, że w tym tygodniu rząd przedstawi "kolejny pakiet ewentualnych luzowań na czerwiec".
- Sytuacja epidemiologiczna na to w tej chwili nam pozwala, bo widzimy, że koronawirus jest w odwrocie. Aczkolwiek jak zawsze z wielką ostrożnością do tego podchodzę, bo myślę, że jednak te zasady, do których jesteśmy przyzwyczajeni, powinny dalej z nami zostać - czyli maseczka, dezynfekcja, dystans. Powinniśmy cały czas o tym pamiętać - powiedział wiceminister.
Obostrzenia - co się zmienia?
Harmonogram majowego luzowania obostrzeń został przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec kwietnia. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 maja. Następnie zostało znowelizowane 14 maja oraz 25 maja. Ostatnia nowelizacja dotyczy m.in. wydarzeń artystycznych oraz sportowych.
Od 28 maja możliwe ma być prowadzenie gastronomii w lokalu - przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami.
Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in. wesela i komunie - będą mogły odbywać się z limitem maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.
28 maja mają zostać otwarte też kryte obiekty sportowe i baseny. Będą one mogły prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dotyczy również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, będzie obowiązywał limit do 250 osób.
W siłowniach, klubach fitness i solariach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 m2. Taki sam limit będzie obowiązywał w przypadku otwieranych 28 maja kasyn.
Od 29 maja w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 50 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
31 maja do nauki stacjonarnej powrócą starsi uczniowie szkół podstawowych i średnich.
Koncerty i spotkania
Od 4 czerwca będą możliwe koncerty na otwartym powietrzu z udziałem publiczności, do 250 osób i przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami - wynika z ostatniej nowelizacji rozporządzenia ws. ograniczeń, która została opublikowana we wtorek w Dzienniku Ustaw.
Koncerty i widowiska cyrkowe w plenerze będą mogły być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni - z tym, że nie więcej niż połowy miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób. Uczestnicy wydarzenia będą musieli mieć zakryte usta i nos, ponadto nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.
Do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.
Ze znowelizowanego rozporządzenia wynika, że koncerty i widowiska cyrkowe będą mogły być organizowane także w pomieszczeniach pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż połowy miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami oraz zapewnienia, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 jego powierzchni. Uczestnicy wydarzenia będą musieli mieć zakryte usta i nos, ponadto nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.
W rozporządzeniu zapisano też możliwość organizowania przez biblioteki spotkań i wydarzeń z udziałem nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami. W tym przypadku uczestnicy również muszą mieć zakryte usta i nos, nie mogą spożywać napojów lub posiłków.
Według rozporządzenia możliwe jest zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny osoby posiadającej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po przylocie na terytorium Polski podróżującej spoza Schengen na terenie lotniska, przed kontrolą graniczną.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock