Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem od soboty obowiązują przepisy łagodzące wcześniej wprowadzone obostrzenia. Chodzi tu między innym o nowe limity w hotelach, kinach i teatrach, restauracjach, siłowniach i klubach fitness. Nowe zasady mają obowiązywać do końca wakacji, choć rząd zastrzega sobie możliwość ich modyfikacji. Podkreśla też, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
11 czerwca opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie z dnia 6 maja 2021 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowelizacja weszła w życie już 12 czerwca, ale niektóre zmiany zaczęły obowiązywać dopiero od soboty, 26 czerwca.
Obostrzenia. Zmiany od 26 czerwca
Od 26 czerwca zmiany objęły:
- Hotele i obiekty wypoczynkowe: zwiększony limit do 75 procent zajętych pokoi (do limitu nie są wliczane dzieci do 12. roku życia w ramach zorganizowanych pobytów),
- Obiekty kultu religijnego: zwiększony limit do 75 procent wszystkich miejsc,
- Kina i teatry: limit zwiększonych do 75 procent zajętych miejsc,
- Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych: możliwe zajęcie 50 procent miejsc,
- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw: nowy limit - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych,
- Dyskoteki: dozwolone do 150 osób,
- Wesołe miasteczka: zwiększony limit do 75 procent obłożenia,
- Restauracje: zwiększony limit do 75 procent zajętych miejsc.
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia - maksymalnie 150 osób,
- Transport - 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
Do obowiązujących limitów nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione.
Koronawirus. Obostrzenia do końca wakacji
Jak czytamy na stronie rządowej, "wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji". Podkroślono jednak, że nie jest to pewne i może się zmienić. "Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień" - napisano.
Dodano, że "od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu". "Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia" - wyjaśniono.
Szczepionki i paszporty covidowe
W komunikacie na stronie rządowej podkreślono, że "przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych". "To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt. Jeśli, jeszcze nie przyjąłeś szczepionki przeciw COVID-19, zarejestruj się już dzisiaj" - zaapelowano.
Ponadto zaznaczono, że "szczepionka to nie tylko najlepsza forma ochrony dla naszego zdrowia, ale też gwarancja większej swobody ruchu". "W Polsce już można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 oraz ozdrowieńcy" - napisano.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock