TVN24 Biznes | Z kraju

Chciał dopłacić 50 groszy, stracił 1800 złotych. Policja ostrzega

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Policja ostrzega przed oszustami żerującymi na koronawirusie
Policja ostrzega przed oszustami żerującymi na koronawirusieTVN24
wideo 2/3
TVN24Policja ostrzega przed oszustami żerującymi na koronawirusie

Policja ostrzega przed SMS-ami od oszustów. Przestępcy informują w nich o rzekomej konieczności dopłaty do dezynfekcji zamówionej paczki. W ostatnich dniach gotówkę stracił mieszkaniec powiatu nakielskiego.

Funkcjonariusze podali, że w czasie panującej pandemii metod wykorzystywanych przez przestępców przybyło. "Ostatnio pojawiła się podobno konieczność dopłaty do dezynfekcji zamówionej paczki – co jest nieprawdą. Tego typu SMS otrzymał w ostatnich dniach mieszkaniec Nakła" - wskazano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dopłata do dezynfekcji paczki

Jak wynikało z treści wiadomości, koszt rzekomej dezynfekcji paczki, a tym samym dopłata, to jedyne 50 groszy. W SMS-ie zawarty był link, za pośrednictwem którego można było tę opłatę uiścić.

"Niestety pokrzywdzony nie zorientował się, że ma do czynienia z oszustami i za pośrednictwem przesłanego linku dokonał przelewu. Okazało się, że zamiast kwoty określonej w wiadomości, z konta zniknęło aż 1800 złotych" - poinformowała policja.

Funkcjonariusze przypomnieli, że tego typu SMS-y to oszustwo. "W żadnym przypadku nie należy logować się do swojej bankowości elektronicznej po otrzymaniu wiadomości z linkiem rzekomo ułatwiającym dokonanie opłaty. Jedynie ostrożność i spokojna analiza wiadomości, jakie do nas przychodzą, uchronić nas może przed oszustwami" - wskazała policja.

Oszuści w ofensywie

To niejedyne ostrzeżenie opublikowane w ostatnich dniach. Związek Banków Polskich i policja opublikowały niedawno komunikat, w którym poinformowały o oszustach oferujących pomoc w złożeniu wniosku i uzyskaniu subwencji finansowych z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak wskazano, oszuści dzwonią, głównie do osób prowadzących działalność gospodarczą. "W trakcie rozmowy przestępcy starają się namówić rozmówców do skorzystania z ich usług w zakresie złożenia wniosku o wsparcie finansowe, który można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości