Od dziś luzowanie obostrzeń w handlu

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Sytuacja w galeriach handlowych po ponownym otwarciu
Sytuacja w galeriach handlowych po ponownym otwarciuTVN24
wideo 2/6
TVN24Sytuacja w galeriach handlowych po ponownym otwarciu

Od soboty obowiązują nowe regulacje dotyczące handlu. Sklepy w galeriach handlowych zostały otwarte. To efekty najnowszego rozporządzenia rządu. Ponadto w nowych przepisach znalazł się jeszcze brak tak zwanych godzin dla seniorów w Wigilię.

W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe ograniczenia mają obowiązywać od soboty 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku. "Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - wskazano w rozporządzeniu.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE >>>

Koronawirus a sklepy

Zgodnie z rozporządzeniem od soboty przywrócono możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.

Sprawdź, które sklepy i punkty usługowe działają, a które są zamknięte >>>

W sklepach, galeriach handlowych oraz placówkach pocztowych nadal obowiązuje limit osób uzależniony od powierzchni. To maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Zostają też tak zwane godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe. Powyższe punkty w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, mogą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Jest jednak wyjątek. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" - zaznaczono w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Należy pamiętać, że w czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto przepisy nie dotyczą placówek handlu hurtowego oraz placówek handlowych działających w szkołach lub w placówkach oświatowych.

Hotele i restauracje zamknięte

Działalność hoteli pozostaje zawieszona. Mogą przyjmować jedynie gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personel medyczny oraz pacjentów i ich opiekunów.

Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu działają z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Lokale gastronomiczne nadal nie mogą prowadzić działalności stacjonarnej - wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonować w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

Działalność basenów, siłowni, klubów fitness i aquaparków pozostaje zawieszona. Z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych; studentów i uczniów - w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Utrzymano zakaz organizacji wesel i konsolacji. Targi i wydarzenia mogą odbywać się wyłącznie w formie online.

Zawieszona jest działalność dyskotek i klubów nocnych, a także parków rozrywki.

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać wyłącznie bez udziału publiczności.

Dodatkowa niedziela handlowa

W piątek Sejm zdecydował, że w niedzielę 6 grudnia nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Taki zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sklepy będą otwarte również w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie - 13 i 20 grudnia.

Kalendarz handlowy na grudzień 2020 rokuTVN24/PAP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości