12 miliardów złotych pod kreską. Stan budżetu po październiku

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentuje
Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentujeTVN24
wideo 2/5
TVN24Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentuje

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował, że deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 miliardów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kościńskiego, w okresie styczeń – październik tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 3,3 proc., a dochody podatkowe niższe o 1,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

- Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł - podał minister.

Dochody budżetu

Jak przekazał, w październiku dochody budżetu państwa z podatku VAT były wyższe o ok. 8,9 proc. rdr. Szef MF zauważył, że począwszy od lipca br. wpływy są wyższe niż rok wcześniej, chociaż od września ich tempo wzrostu jest coraz wolniejsze.

- Taka sytuacja spowodowana jest m.in. sprawną realizacją zwrotów VAT w poprzednich miesiącach oraz spadkiem tempa wzrostu zapasów w gospodarce. W okresie styczeń-październik br. dochody z VAT spadły o ok. 0,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym - tłumaczy minister.

Resort finansów szacuje, że w październiku dochody z PIT wyniosły 6,3 mld zł i były wyższe o 3,3 proc. niż w październiku 2019 r. Wpływy z PIT w okresie styczeń – październik 2020 r. wyniosły 51,3 mld zł i były niższe o 4,9 proc. rdr, tj. o 2,6 mld zł. Według Kościńskiego na wykonanie w tym okresie wpłynęło pogorszenie sytuacji społeczno-gospodarczej w związku ze stanem epidemii oraz reformy z 2019 roku związane z obniżeniem stawki podatkowej oraz ulgą dla młodych.

Niewielki spadek dochodów z akcyzy

W październiku 2020 r. dochody budżetu państwa z CIT były wyższe o ok. 1,0 proc. rdr. Począwszy od sierpnia br., gdy wpływy budżetowe obejmują głównie zaliczki bieżące, a nie rozliczenie roczne, wpływy miesięczne były niższe niż w analogicznych miesiącach 2019 r.

- Należy jednak zauważyć, że spadek w ujęciu rocznym był coraz mniejszy. W okresie styczeń – październik br. dochody z CIT były na poziome ubiegłorocznym - wzrost o ok. 0,1 proc. rdr - zastrzegł minister.

Według danych resortu finansów w październiku br. dochody budżetu państwa z podatku akcyzowego nieznacznie spadły - o ok. 0,1 proc. rdr. W porównaniu ze wzrostami rzędu 6-10 proc. w dwóch poprzednich miesiącach - wrześniu i sierpniu, wynikającymi ze zwiększonej aktywności społeczeństwa w okresie wakacyjnym, spadek wpływów w październiku oznacza najprawdopodobniej początek wpływu ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną na rynek towarów akcyzowych - wyjaśniono.

Nowelizacja tegorocznego budżetu podnosi poziom możliwego na koniec 2020 r. deficytu z planowanego wcześniej zerowego do 109,3 mld zł.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości