Kiedy otwarcie restauracji i klubów fitness? Premier Morawiecki odpowiada

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Premier: będą protokoły sanitarne dla zamkniętych firm
Premier: będą protokoły sanitarne dla zamkniętych firmTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier: będą protokoły sanitarne dla zamkniętych firm

Będziemy starali się we współpracy z przedstawicielami między innymi branż fitness i gastronomicznej w najbliższych 10 dniach wypracować protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był pytany, kiedy możliwe jest otwarcie firm z tych branż.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Premier mówił, że jest kilka branż, które zgodnie z zaleceniami ekspertów, musiały być zamknięte, gdyż były źródłami zakażeń. Jak powiedział, chodzi o np. gastronomię, hotelarstwo czy turystykę.

Protokoły sanitarne

Szef rządu, pytany podczas konferencji prasowej, kiedy zostaną odmrożone branże gastronomiczna i fitness, wskazał, że wolałby, "żeby działały jak najszybciej, żeby były ponownie otwarte".

- Dlatego będziemy starali się we współpracy z przedstawicielami tych branż w najbliższych 10 dniach wypracować protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że to uzależnione od kilku czynników, z jednej strony liczby zakażeń, zgonów, ale także sytuacji u naszych sąsiadów i tempa szczepień.

- Myślę, będziemy chcieli te protokoły wdrażać w lutym w życie, ale trudno mi dzisiaj powiedzieć, od którego lutego - mówił.

Sytuacja "nadal bardzo trudna"

Premier zaznaczył, że "jeśli za 5-10 dni nastąpi gwałtowny przyrost zakażeń, zgonów, to z całą pewnością będziemy musieli nasze plany zrewidować". Jak podkreślił, sytuacja związana z pandemią "jest nadal bardzo trudna".

- Mając na uwadze to, jak zachowuje się nowa mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii, ale również na kontynencie - w Niemczech, w Republice Czeskiej, musimy zachować dużą elastyczność reagowania. Stąd też tak ważne jest to, żeby wszyscy trzymali się obostrzeń, rygorów, zakazów - podkreślił.

Morawiecki zaapelował do wszystkich przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa, by składali wnioski o pomoc państwa, "natomiast przestrzegali obostrzeń, bo one ratują wszystkim życie, zdrowie".

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości