TVN24 Biznes | Z kraju

Sytuacja podobna do tej sprzed pandemii. Firmy oceniają swoją kondycję

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorców
Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorców

Firmy pozytywnie oceniają sytuację w trzecim kwartale - napisano w Szybkim Monitoringu Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem przedsiębiorców jest ona na poziomie zbliżonym do tego sprzed pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Aktualną sytuację firm można oceniać, jako dość dobrą, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę wstrząsu wywołanego pandemią COVID-19 - napisano w Szybkim Monitoringu NBP. Szybki Monitoring to ankiety przeprowadzane przez bank centralny wśród przedsiębiorców.

Podkreślono, że w drugim kwartale 2020 roku, mimo znaczącego spadku przychodów, poprawiła się rentowność firm, a płynność ukształtowała się na bezpiecznym poziomie. "Jak dotychczas przedsiębiorstwom udało się uniknąć negatywnego scenariusza na rynku pracy" - czytamy w komunikacie.

Sytuacja firm

Firmy pozytywnie oceniają również sytuację w III kwartale. Przedsiębiorcy co prawda przyznają, że jest ona gorsza niż przed rokiem, ale jest zbliżona do okresu przed pandemią. "Widoczna jest też poprawa oczekiwań przedsiębiorców, zwłaszcza w horyzoncie rocznym" - dodano.

NBP podaje, że część dobrych wyników firm jest jednak efektem korzystnego wpływu czynników takich jak pomoc w ramach tarcz antykryzysowych.

"Sektor wciąż działa też w warunkach podwyższonej niepewności, negatywnie wpływającej m.in. na jego plany inwestycyjne. Ankietowani przedsiębiorcy sygnalizują również znaczną wrażliwość kondycji firm na dalszy przebieg pandemii, która obecnie bardzo wyraźnie nasila się" - napisano.

Badanie firm zakończyło się 18 września. NBP zaznacza, że opinie przedsiębiorców nie mogły uwzględniać obserwowanej obecnie skali epidemii i należy przewidywać, że aktualna sytuacja firm może być gorsza.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości