TVN24 Biznes | Z kraju

Konflikty w NIK. Marian Banaś zawiesił jednego z dyrektorów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
Onet.pl
Marian Banaś chce interwencji premiera w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
Marian Banaś chce interwencji premiera w sprawie Funduszu Sprawiedliwości TVN24
wideo 2/5
TVN24Marian Banaś chce interwencji premiera w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Dyrektor Departamentu Obrony Narodowej Najwyższej Izby Kontroli Marek Zająkała został w piątek zawieszony przez prezesa NIK Mariana Banaśa - poinformował portal Onet. Szef Izby wszczął także przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Sprawa ma związek z kontrolą Izby w Żandarmerii Wojskowej oraz zakupem przez MON karabinków Grot dla wojska. Portal zwraca też uwagę na konflikt między prezesem NIK a pracownikami Izby z frakcji PiS.

Jak podaje portal, Marek Zająkała w Najwyższej Izbie Kontroli pracuje od 30 lat. Onet opisuje, że był on członkiem PiS-u, który za pierwszych rządów partii Jarosława Kaczyńskiego został wiceministrem obrony.

Marian Banaś zawiesza Marka Zająkałę

"W NIK Marek Zająkła jest dyrektorem Departamentu Obrony Narodowej i od wielu lat odpowiada za wszystkie kontrole Izby w polskiej armii. Banaś ma jednak sporo zastrzeżeń do jego pracy" - czytamy w artykule.

Onet podaje nieoficjalne, że do prezesa NIK dotarły informacje, iż wykryte podczas kontroli nieprawidłowości w Żandarmerii Wojskowej nie znalazły się w raporcie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Zająkała miał też od roku być w posiadaniu dokumentów na temat wad karabinków Grot kupionych dla wojska przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza, jednak nic z nimi nie zrobił. Kontrola w tej sprawie została wszczęta dopiero na polecenie prezesa Banasia" - podaje portal.

Według informatorów Onetu Zająkała długo starł się storpedować kontrolę zakupu karabinków Grot dla wojska. – PiS-owi była ona bardzo nie na rękę, bo dotyczyła zarówno byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, jak i obecnego Mariusza Błaszczaka. Dlatego poprzez swojego człowieka w NIK, czyli Zająkałę starali się ją zablokować – mówił rozmówca Onetu związany z Izbą. Dziennikarze Onetu dotarli do informacji, że dyrektor Departamentu Obrony Narodowej jest z kolei człowiekiem wiceszefa NIK związanego z PiS-em Tadeusza Dziuby. Ten zaś razem z Małgorzatą Motylow, również wiceszefową NIK z nadania partii rządzącej starają się zwalczać prezesa Banasia.

"Zająkała - zdaniem naszych rozmówców - jest człowiekiem wiceszefa NIK z nadania PiS Tadeusza Dziuby. Ten zaś od początku prezesury Banasia w NIK prowadzi z nim wojnę podjazdową" - opisuje Onet.

Autor:mp/ams

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości