Ostre hamowanie na kolei. Zagrożone budowy nawet na 50 liniach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
26 marca rozpocznie się kolejny etap modernizacji Dworca ZachodniegoMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl26 marca rozpocznie się kolejny etap modernizacji Dworca Zachodniego

Komisja Europejska wysuwa zarzuty związane z oddziaływaniem polskich inwestycji kolejowych na środowisko - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita". Wszystkie przedsięwzięcia są łącznie warte 55 miliardów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak czytamy we wtorkowym wydaniu "Rz", grozi nam ostre hamowanie i tak już opóźnionych inwestycji na liniach kolejowych. Duża część przygotowywanych budów może być zagrożona wstrzymaniem lub nawet utratą unijnego dofinansowania, które w przypadku inwestycji kolejowych sięga 85 proc. wartości projektów. To rezultat - jak zaznacza gazeta - wieloletniej zwłoki w dostosowaniu naszych przepisów do unijnych wymogów związanych z ochroną środowiska i zniecierpliwienia Komisji Europejskiej.

50 inwestycji zagrożonych

"Jak dowiedzieliśmy się w zarządzającej infrastrukturą kolejową spółce PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK), zarzuty KE związane z przepisami w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko mogą dotyczyć blisko 50 inwestycji na różnym etapie przygotowania. Ich łączna wartość przekracza 55 mld zł" - czytamy. Na liście takich przedsięwzięć znajduje się m.in. linia kolejowa nr 35 Ostrołęka–Chorzele, linia nr 14 pomiędzy Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą, linia nr 38 z Białegostoku do Łodzi czy odcinek linii nr 7 Warszawa Wschodnia–Wawer.

Dodano, że Komisja Europejska kwestionuje tzw. specustawy. Uniemożliwiają one wstrzymywanie inwestycji, jeśli ocenę oddziaływania na środowisko kwestionuje np. lokalna społeczność lub organizacje ekologiczne. Usprawnia to przygotowanie i realizację budów, ale KE od półtorej dekady domagała się ich zmiany, dwa lata temu zaczęła już mocno naciskać, a teraz postawiła sprawę na ostrzu noża.

Problemem jest m.in. brak możliwości zwrócenia się o wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach czy brak możliwości wstrzymania inwestycji, gdy taka decyzja okazała się nieważna - podała "Rz".

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock