Minister finansów o tym, kiedy inflacja powinna zacząć spadać

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Prof. Joanna Tyrowicz o inflacji w Polsce
Prof. Joanna Tyrowicz o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Prof. Joanna Tyrowicz o inflacji w Polsce

Według przewidywań Ministerstwa Finansów wzrost cen we wrześniu wyniesie około 16,4 procent - przekazała szefowa resortu Magdalena Rzeczkowska. Zdaniem minister inflacja osiągnie swój szczyt w 2022 roku, a pod koniec przyszłego roku powinna zacząć spadać.

Jak poinformował 31 sierpnia Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku, inflacja w sierpniu wyniosła rok do roku 16,1 proc., a miesiąc do miesiąca 0,8 proc.

Inflacja - wrzesień 2022

- Mam nadzieję, że inflacja ma szczyt w tym roku. Prognozujemy, że wrzesień to może być wzrost do około 16,4 procent inflacji - powiedziała Rzeczkowska w sobotę na antenie radia RMF.

Dodała, że głównym komponentem koszyka inflacyjnego w Polsce są ceny energii i ceny surowców energetycznych. - To jest źródło zewnętrzne, na które wpływu nie mamy. (...) To przede wszystkim jest efekt wojny w Ukrainie - stwierdziła.

Zdaniem Rzeczkowskiej inflacja osiągnie swój szczyt w tym roku, a w 2023 zacznie już spadać.

- Inflacja będzie się utrzymywała na wyższym poziomie, natomiast oddziaływanie, nie tylko naszego banku centralnego, ale też banków centralnych światowych, przyniesie swój skutek i pod koniec przyszłego roku inflacja powinna zacząć spadać - powiedziała Rzeczkowska.

Jej zdaniem poziom inflacji nie powinien przekroczyć 20 proc.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości